Můj nejlepší nepřítel (festivalový název)

• Rakousko

Mein bester Feind

My Best Enemy

Rakousko / Lucembursko, 2011, 95 min

Komedie bez humoru, drama bez tenze a námět za všechny prachy bez využití. Šlo z toho vytřískat napjaté drama o jednom velkém (ne)přátelství. Šla z toho vytřískat crazy komedie i černohumorná kritika pokrytectví a "kam vítr tam plášť". Ze záhadných důvodů je to ovšem takový ten milý a příjemný film "nic proti ničemu pro všechny generace" aneb vezměte maminku s babičkou do kina; v zásadě to samé co většina naší tolik kritizované produkce. Nic proti, špatné to v žádném ohledu není, ale o to více zamrzí, když tu a tam přeci jen prosvitne jak dobré to bývalo mohlo být (kupříkladu většina situací po prohození rolí).(21.10.2011)

Omšelé téma notně zdlouhavě zpracované. Herci nevyýrazní, někteří se mi až do poslední minuty pletli, humor bez vtipu a závěr předznamenaný 95 minut před koncem.(2.3.2013)

• mat.ilda

Až na pár kopanců a jedno úmrtí z doslechu odlehčené nazi drama s teatrální zápletkou, stavěnou na zvratech a paradoxech, s využitím židovské mazanosti a nacistické tragikomiky... Nic, co by mě nesmělo minout, ale nevadí, že neminulo.(30.7.2013)

Absurdní, nicméně zpočátku velice napínavá fraška. Kapitán SS a žid ve vyměněných rolích - to tu pravděpodobně ještě nebylo. A možná to tak mělo zůstat.. Po celou dobu jsem si myslela, že sleduji televizní film. Dobová atmosféra byla uměle vytvořená a bylo to setsakramentsky znát. Hudba byla jako ze špatného českého filmu. A přestože je první polovina docela vzrušující a neotřelá, konec mi připadal hrozně unáhlený a odbytý, jakoby to už někdo chtěl mít z krku. A tu komediální složku jsem tedy vůbec nezaznamenala.(17.7.2013)

Zajímavý film během jehož sledování mě napadala různá rčení. Pro dobrotu... Kdo jinému... Kdo se směje... Ale nakonec stejně tou nejoriginálnější myšlenkou co tu zazněla zůstává = Nespouštěj mě z očí.(18.8.2013)

• - Natáčanie prebiehalo vo Viedni a Dolnom Rakúsku. (MikaelSVK)