Simonův vesmír

• Švédsko

I rymden finns inga känslor

Simple Simon

Komedie / Drama

Švédsko, 2010, 82 min

Andreas Öhman

Andreas Öhman

Josef Tuulse

Lehká komedie o světě v jiných barvách.(2.1.2014)

Něco mezi Mrazíkem a japonskou reklamou na Giga Pudding. Taková ta roztomilá, infantilně bezbranná, leč vyumělkovaná komediálně romantická hříčka. A Cecilia Forss je dobrá kunda. 60%(27.9.2011)

Romantický pop ve švédském podání. Inteligentní a pohledný. Snad jenom kdyby ten lehce nesympatický autista nebyl takový roztomilý plyšáček, co zvládne každou situaci a má skvělé organizační schopnosti. Jinak velice sympatické postavy, na které se dobře dívá. Jen kdyby každý popík vypadal takhle (zejména ten pitvorný český). 3½.(19.4.2012)

(CINEMA MUNDI 2011) SIMONŮV VESMÍR je přesně ten typ filmů, který nemám rád, protože svou perspektivu přizpůsobuje postavě s mentálním/psychickým problémem, jenž zde slouží pouze k dolování emocí z diváků. Nemáme tak možnoust nahlédnout do mentality jedinců s Aspergerovým syndromem, ale ten je použit k ozvláštnění romantických komedií. Scény, v níž hlavní hrdina Simon nakoukává všechny filmy s Hughem Grantem, aby porozuměl žánrovým kódům, jenž pak aplikuje na fikční svět filmu, jsou nesmírně opojné a vůči žánru zábavně podvratné. Moje hlavní výtka se tak týká pouze toho, že se podoba romcomů nemění, ačkoliv k tomu bylo nakročeno, protože na místo leitmotivu kruhu, s kterým se pracuje i ve stylistické rovině, se přes peripetie v podobě trojúhelníku končí ustanovením heterosexuálního, i když tak trochu "jiného" páru.(15.3.2011)

Příběhově jednoduchá komedie zabývající se poměrně těžší tématikou, ale s takovou lehkostí, že to na mě občas působilo až trochu prvoplánově. Příjemný relaxační film, který má ale řekl bych do reality poměrně daleko.(1.9.2014)

• - Film byl nominován na cenu Guldbaggegalan 2011 (Stockholm) v kategoriích Nejlepší film, Nejlepší scénář, Nejlepší herec a Nejlepší herečka ve vedlejší roli. (Terva)

• - Filmovalo sa vo švédskych mestách Långsele, Nyland, Sollefteå a Sundsvall. Všetky tieto mestá patria pod kraj s názvom Västernorrlands. (MikaelSVK)

• - Snímek měl nejdříve televizní premiéru v červenci 2010 a až od září byl promítán v kinech. (Terva)