Most včera a zítra

(TV film)
všechny plakáty
Dokumentární / Krátkometrážní
Československo, 1985, 25 min

Propagandistický dokument o potřebě zbourání královského města Mostu a výstavbě nového. Dnes cenné záběry již neexistujícího genia loci středověkého města. (sator)

DeLaMorte

Hodnotím k vzhledem k mému bydlišti jako zajímavý pohled na starý Most...ovšem jinak je tento skutek spíše smutná realita.... ()

Lajty

Se záběry starého Mostu se tento dokument řadí mezi nejvýznamnější filmy o starém Mostě. Unikátní záběry všeho druhu se v žádném jiném filmu nevyskytují. Moc zajímavé záběry i ze stavby nového Mostu. Bohužel je dokument poznamenán propagandou a potřebou zbourat starý Most, ikdyž byla jeho hodnota ve srovnání s jinými českými městy nedocenitelná. ()

Stegman

"přemístění a zrušení města se 700letou tradicí je ojedinělou akcí v našem státě"; "tento čin přinese ovoce dalším generacím" ......... Tyto a další kecy o budovatelích a "zlepšení životního prostředí" (sic!) čte Miroslav Moravec, zatímco sledujeme (opakovaně!) výbuchy domů, co tvořily to krásné starobylé město. No prostě hrůza, děs. _____ Poznámka na závěr: Plán na zničení Mostu byl schválen přesně 50 let poté, co roku 1914 proběhly poslední velké demolice pražského historického centra při tzv. pražské asanaci. Ano, až tak děravou paměť / lhostejnou duši měl ve 20. století český člověk. Snad už takové chyby nikdy nedopustíme. ()

• Děkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie, který byl přesunut o 841 metrů k novému Mostu, je v Guinessově knize rekordů uveden jako nejtěžší stavba (12 700 t), která se kdy pohybovala po kolejových drahách . (Lajty)