Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Píše se 14. dubna 1865 a je krátce po skončení války Severu proti Jihu. Při slavnostním večerním představení ve Fordově divadle ve Washingtonu, atentátník, herec John Wilkes Booth vnikne do lóže prezidenta Spojených států Abrahama Lincolna a z blízkosti jej zezadu dvakrát střelí do hlavy. Z místa činu se mu podaří uniknout, jeho obět však těžkému zranění podlehne. Pozdě v noci zraněný Booth zaklepe na dveře domu venkovského lékaře Samuela Mudda a požádá jej o ošetření. Ten muže přijme a vůbec netuší, že první lékařskou pomoc právě poskytl vrahovi prezidenta. Později se to také marně pokouší vysvětlit důstojníkovi armádní čety, která zločince pronásleduje a objeví v domě jeho stopy. Stejně neúspěšně se pak doktor Mudd pokouší prokázat svoji nevinu před soudem, který ho za spoluúčast na spiknutí s dalšími atentátníky a příznivci Konfederace, odsoudí k doživotním těžkým pracem...

Filmové drama natočil režisér John Ford, jehož na jedné straně zaujalo téma atentátu na šestnáctého prezidenta USA, a na druhé možnost ztvárnit osud člověka, který se pokouší se vzdorovat násilí i šikaně v extrémních podmínkách. Pod jeho vedením postavu Samuela Mudda pozoruhodným způsobem ztvárnil Warner Baxter, jehož jsme mohli vidět již vidět ve filmech 42. ulice, Dostihy smrti. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (19)

majo25 

všechny recenze uživatele

Príbeh z doby po americkej občianskej vojne, v ktorom ešte cítiť nenávisť voči druhej strane i belošskú nadradenosť nad farebnými. Síce väzenské prostredie nie je natoľko dramaticky podané, ako by si téma zasluhovala, ale aj tak ide o zdarilý epický príbeh boja jednotlivca proti svetu a víťazstva nádeje nad beznádejou. Občasné zjednodušenia a logické nedostatky - napr. manželka za spoluúčasť na pomoci atentátnikovi i úteku väzna nie je vôbec trestaná - sa dajú odpustiť len s prižmúrením očka. ()

Han22 

všechny recenze uživatele

V Americké historii se moc nevyznám, takže jsem se dověděl zas o jednom zajímavém osudu - jak dopadl muž, který ošetřil vraha prezidenta Lincolna. A i když po přečtení článku na wiki je jasné, že to nebylo tak černobílé (Mudd Bootha znal, soud je nesmyslně odbytý), stejně to byl moc zajímavý příběh. Vražda prezidenta, trošku té jižanské atmosféry, černošské pluky, drsná vězeňská pasáž následovaná ještě drsnějším bojem se žlutou zimnicí. Ford se začínal učit, na správných místech přitlačil na napětí i emocích a natočil velice slušný snímek. A mimochodem k vidění je tu jak mladý hororová hvězda John Carradine, tak mladá i když nikterak hezká Gloria Stuart (vzpomínáte na babičku z Titanicu?). Historický film roku 1936. ()

Reklama

Matty 

všechny recenze uživatele

Staré, ba stále strhující. Z pravdou posvěcené larvy vykuklený motýl začíná jako soudní drama, mutuje v další z montechristovských variací a pílí Johnu Fordovi vlastní je přetransformován do obecného zamyšlení nad Hippokratovou přísahou. Vše v tomto filmu funguje tak, jak bylo nejspíš zamýšleno. Nemám důvod věřit v opak, přesto nemohu hodnotit nad tři hvězdičky. Problém tkví v námětu pro Forda jako stvořeném. Je ryze americký. 70% ()

Deimos 

všechny recenze uživatele

TV/// Obsazení 7/10 Děj 8/10 Hudba 7/10 Efekty 8/10/// +strhující děje -hudba i herecké výkony mohly být dramatičtější/// Zajatec ostrova žraloků je film, který má i po letech co říct. Stále je atraktivní, zajímavý a strhující. Přišlo mi, že tady nenajdete hluchá místa, nebo záběry, které by zde vyloženě přebívali. To co tu nemá být je vystřiženo. Navíc film svým příběhem velmi zaujme. Odehrává se krátce po škončení války Severu proti jihu, takže je zde ještě cítit pachuť po této válce a samozřejmě se zdejší prostředí neobejde bez černých obyvatel, což dává filmu docela jiný ráz. Hodně mě potěšily dějové zvraty a snaha manželky (v podání mladičké Glorie Stuart) hlavního hrdiny o jeho vysvobození a záchranu. A vůbec Glorie Stuart mě velice zaujala, mimojiné si později zahrála i v novém Titanicu, kde se mi rovnež líbila. Takže s tímhle filmem jsem spokojenej. Jak říkám, stále má co nabídnout./// Celkem 77%/// ()

Flego 

všechny recenze uživatele

Každá krajina má svoju históriu a každá história má svoje slávne i tienisté stránky. Príbeh lekára, ktorý pomohol pacientovi v núdzi, lebo mu to tak velila povinnosť a politické súkolie ho bezprávne zomlelo, nie je tým, čím by sa mohla vtedy rodiaca sa americká demokracia pýšiť. John Ford sa ako zručný remeselník zhostil svojej taktovky s prehľadom a natočil pútavú drámu, v ktorej zažiaril Warner Baxter. ()

Galerie (8)

Reklama

Reklama