Za modrým nebem

Nebe tak nevinně modré

(festivalový název)

Drama / Krimi

Švédsko, 2010, 112 min

Ta retro atmosféra je dokonalá!(18.2.2013)

Lehký,svižný film o Martinovi,který ho zahrál Bill Skarsgård přímo švédsky.Martin a jeho stejný face se zasekne divákovi do tváře taky,prostě ze začátku,je takový nesvůj,jeho táta alkoholmaniak,máma dostává na držku a tak si řeknou na popud kamaráda,že vyrazí za zábavou.Martin to veme pracovně do restaurace,kde potkává hlavního hrdiny filmu a to šéfa Göstu a Jennu,která dělá číšnici.Pak film plyne takovým lehkým vánkem,netlačí na pilu a poznáme cožeto ten šéf vlastně je za kvítko ,že je tak happy.Něco málo mi tam vadilo,ale jinak to krásně zapadalo do škatulky švédské,že jsem byl spokojen.(10.1.2013)

zajímavý příběh, jehož poklidné tempo mi vyhovovalo a sedělo mi k filmu. Jen mi trochu neseděla Jenny, která se pořád tvářila a chovala tak neurčitě, jako kdyby herečka neznala svou roli. Jinak zajimavý film s dobrou atmosférou. 70%(17.5.2013)

Dospívání po švédsku. 1) Spoiler. 48letý scénárista a režisér Hannes Holm se rozběhl hned za několika zajíci a nemá šanci je všechny pochytat. Jasný je otec - alkoholik. Méně jasné je chování matky. Vztah k nejlepšímu kamarádu Mickemu je nejasný. I Mickeho rodiče se chovají podivně. A což teprve, až Martin odjede do jachtklubu na brigádu. Tamní šéf působí spíš jako karikatura sebe sama. Dívka Jenny Martina chce nebo nechce, fakt těžko říci. A když dojde na drogový gang podle skutečné události, máte pocit, že se příběhu chopil Franz Kafka._____ 2) O co více mlhy v motivaci a jednání postav, o to jasnější je úvodní sexuální scéna. Věru, není mnoho filmů, kde můžete vidět felaci v přímém přenosu s detailním záběrem na (pěkný) úd neméně pěkného 20letého Billa Skarsgarda (hlavní postava Martin), pro něhož to je první hlavní role ve filmu._____ 3) I později se kamera věrna neurčitosti tohoto filmového vyznání, podezřele detailně věnuje záběrům mezi Martinovy nohy v bazénu, kde se válí s 22letým Adamem Palsonem (Martinův bohatý kamarád Micke), jehož mezinoží je rovněž lákavě zabíráno. Když připočtu pár dalších homosexuálních náznaků během děje (divák to nepřehlédne), opravdu nevím, co si mám myslet. Švédská sexuální otevřenost?(14.3.2015)

No, jsem docela zklamán, čekal jsem to o dost lepší a tak celkově docela o něčem jiném. Na Nebe tak nevinně modré jsme šli hlavně kvůli Billu Skarsgårdovi a s jeho hereckým výkonem jsem i byl víc než spokojen, ale jinak celý příběh se tak podivně táhne, téměř celou dobu se nic zajímavého neděje, Jenny se pořád tváří jako by sama nevěděla co chce a když za ní přišel v poslední scéně do restaurace, tak to vypadalo že pojede zase domů, protože Jenny si mezitím stihla nabrnknout někoho jiného. [Severská filmová zima 2013 - Kino Atlas - 15.2.2013](16.2.2013)