Král z ostrova Bastøy (festivalový název)

• Norsko

Wyspa skazańców

King of Devil's Island

Drama / Akční

Norsko / Francie / Švédsko / Polsko, 2010, 116 min

Výborný film se silným příběhem, vynikajícími hereckými výkony a jednoduše nádherným soundtrackem. Schovejte si ho na pozdní zimní večer, kdy venku fouká studený vítr, topení netopí dostatečně a žárovky v lustru skomírají... A ten soundtrack prostě musím mít!(17.2.2012)

Zatím asi nejlepší film jaký jsem v roce 2012 viděl a hlavně film, kde nemám vytknout vůbec, ale vůbec nic. Stellan Skarsgard si svým fantastickým hereckým výkonem hlasitě řekl o práci v Holywoodu. Dechberoucí herecký výkon. Ani ostatní herci však nezůstali pozadu. Hlavně chovanci zahráli přesvědčivě. Když navíc připočtu parádní scénař, který šlape jak švýcarské hodinky, dobrý soundtrack, kameru a vlastně všechno je dokonalé a vážne nemám co kritizovat.(12.5.2012)

Film dle skutečných událostí o ostrově, který slouží jako výchovný tábor pro mladistvé delikventy. Film je dobře natočen i zahrán, dotýká se i tabu témat a nebojí se být kapku drsný a v podstatě mu není co vytknout. Viděno v rámci Zahraniční výzva 2016 / Norsko(22.3.2016)

"Jednou jsem viděl velrybu plující se třemi harpunami v sobě. Trvalo celý den, než zemřela." Ústav pro mladé delikventy, norský ostrov, r. 1915. Z chlapců jsou zde převychováváni pokorní a skromní katolíci. Tresty za jakékoli přestupky jsou kruté. Přesto se najde jeden, který drilu odolává a snaží se neztratit důstojnost. Mstí se mu dozorci a bohužel i většina zmanipulovaných chovanců. Po nezdařeném útěku je Erling exemplárně potrestán a ortel musejí vykonat ostatní svěřenci. Teprve pak se jim začnou otevírat oči. Pátou hvězdičku dávám za konec filmu a jeho poezii.(3.7.2012)

Drama určitě, akční nikoli. Kongen av Bastøy je táhlý atmosférický příběh, který nikam nespěchá. Celý stojí na hlavních hrdinech, skrze které dává odpověď na filozofické otázky, které už od začátku vytanou na mysl každému divákovi. Od půlky filmu je pak jasné, kam příběh neodvratně směřuje a ač nevybočí ze svého stereotypu, rozhodně v nastavené kvalitní laťce pokračuje až do svého konce. Takže velice zajímavé a pro Hollywoodem navyklé diváky, originální norské drama, které vás přiková k hlavním postavám a budete jim fandit do poslední minuty. A nic na tom nezmění ani fakt, že jsou to původem delikventi. Přesto se nevyhnu jednomu drobnému šťouchu. Řada vedlejších postav mi přišla původně pro děj podstatná (manželka ředitele), ale opak se ukázal pravdou. Jestli to byl záměr tvůrců či výsledky střihu, to jest otázka. 80%(16.10.2012)

• - Na filmu se podíleli zástupci čtrnácti zemí. (akisha)

• - Natáčanie filmu prebiehalo okrem Nórska aj v Estónsku. (MikaelSVK)

• - Film byl natočen za pouhých 54 dnů. (akisha)