Zimní příběh

• slovenský

Zimný príbeh

Fantasy / Drama / Mysteriózní / Romantický

USA, 2014, 118 min

She was like a bright light. Velká hra světel znamenitě podkresluje netradiční lovestory, kde jde o vyšší princip; lovestory, jež je součástí něčeho mnohem většího; a v konečném důsledku tedy i lovestory, na kterou by se vlastně dalo pohlížet jako na vedlejší dějovou linku. --- Scénář (stejně jako debutantova režie) rozhodně není bez chyb, to tvrdit nebudu, nicméně svůj smysl dává, a to poměrně velký. Jeho "rakovina" spočívá v tom, že všechno nedává smysl okamžitě, a že se ve Winter's Tale vyskytuje hned několik scén s dvojím smyslem, po kterém musíte mít chuť pátrat. Bohužel ve chvílích, kdy tyhle detaily se zpožděním docvakávají, jsou už naši znudění intoši na novinářských projekcích dávno v limbu z toho, jak moc vehementně předtím museli kroutit hlavou. --- To já byl v limbu docela jinačího charakteru; v limbu ryze příjemném, pohádkovém, celý omámen jiskřivostí vztahu Jessiky a Colina. Právě jejich chemie, řekl by jeden, se snad musí dotknout i toho největšího cynika pod hvězdami. No nic. Aspoň v jednom má ta Hild pravdu - tohle se vážně nedá popsat, to se musí vidět. --- Hvězdičku ubírám za zbytečně vytučněnou (rozuměj přetaženou) "osu zla" s ještě zbytečnějším Luciferem na čele. Takové věci patří jen do opravdových pohádek; ne už do filmů s pohádkovou atmosférou, ale i mnoha nosnými myšlenkami.(14.2.2014)

Svým způsobem mě ten film okouzlil. První část příběhu byla kouzelná, romantická a i když se mi zdála mírně přitažená za vlasy a uspěchaná, tohle jsem byla schopná vyignorovat a nechat se vtáhnout do děje, jenže pak bum a přešli jsme do části druhé a s tím jsem už měla menší problém. Víceméně to spolu souviselo, ale skok v kvalitě mezi první a druhou hodinou byl až neuvěřitelný. Dávám ale 4* protože to pro mě opravdu mělo svoje kouzlo.(30.8.2014)

Wow. Nic jiného mě po skončení tohoto filmu nenapadlo. Tenhle film, tahle skoro pohádka dává naději nám všem, kteří věříme v sílu a moc lásky, kteří věříme v dobro a v zázraky, a kteří věříme v osud. Tenhle film je možná nelogický, mnohdy nesouvislý a lehce chaotický, ale tohle já jsem schopen absolutně přehlédnout. Mě ten film vtáhl do děje od prvního okamžiku a ani na okamžik mě nenudil. Bylo to krásné, bylo to hřejivé, bylo to dojemné, bylo to tak krásně naivní a pohádkové, ale přitom skororeálné, že prostě tenhle film musím považovat nejen za vydařený, ale dokonce se nebojím říci přímo za dokonalý. Přesně na nějaký takový film jsem měl náladu, viděl jsem ho v ideálním rozpoložení a uvěřil jsem všemu, co mi bylo v rámci filmu předloženo. Chápu kritiky na tento film, ale věřím, že lidé, jež tento film nenadchl, zase pochopí mě. Mně to prostě sedlo a nevidím důvod, proč tvrdit cokoliv jiného. Zimní příběh se pro mě stává úžasným filmovým zážitkem a jsem přesvědčen, že jsem ho neviděl naposledy. Uděluji maximální hodnocení, jelikož se domnívám, že pět hvězd je pro tento film zcela poprávu to jediné možné hodnocení.(19.9.2015)

Jeden z těch filmů, který může být hodnocen jednou nebo pěti hvězdičkami, neboť o zážitku rozhoduje přístup. Pokud k němu budu přistupovat jako k matematice bude pro mě utrpením. Příběh je nelogický jako celek i každý okamžik zvlášť. Od plaváčkovského prologu, přes svérázné pojetí tubery, kde realitě neodpovídá jediný prvek, nesmyslná a nikým nedodržovaná pravidla boje andělů a démonů, nesmyslného Willa Smitha, hlouposti v logice, časové posloupnosti, i jednotlivých situacích a dialozích, které scénář deformuje a kroutí tak, jak mu vyhovuje bez ohledu logiku. Nebo si toho nemusím všímat a mohu k filmu přistoupit jako k poezii. Jako k nádherně emotivní básni, která odvrhla okovy logiky a zemské přitažlivosti, aby mohla na křídlech fantazie přinést příběh o zázracích, o hvězdách, o věčném boji dobra se zlem, andělech a démonech, o tom, že lze někoho milovat tak bezmezně, že nemůže zemřít. Volil jsem druhý přístup a film se mi bohatě odměnil. Nabídl mi několik čarokrásných slok, magickou atmosféru, vrchovatě emocí a nádherných scén, které vhání slzy do očí. Ať už je to aktivování spícího agenta v knihovně nebo polibek pro zakletou princeznu. A k tomu jako bonus okouzlující Jessicu Brown Findlay, která má daleko do klasických hollywoodských fiflen a vyzařuje tolik energie, že jsem se nedivil tomu, že se musí občas jít zchladit. Film, kde si zkrátka můžete vybrat. Roztrhat ho na kusy argumenty, nebo se vznést na křídlech emocí? Matematika nebo poezie?(15.2.2014)

• honajz

Tenhle film dává slovu kýč zcela nové rozměry. Někdo viděl Fontánu, někdo viděl Hvězdný prach, někdo měl depky a sklony k sebevraždě, tak šup, a šel se léčit natáčením filmu. Nejhorší je, že ten vnitřní svět zde nefunguje, je falešný jako politické sliby nebo názory pražské intelektuální kavárny, pracuje s nějakými atributy, jež nejsou nijak dál propracované a zjevují se nahodile, podle potřeby, bez vysvětlení a jasných souvislostí. Záchrana, zázrak, zde jen slova, nic nemá v sobě nějaký atribut zajímavosti, většího poselství /kromě toho, že jsme hvězdami/, a nakonec to celé včetně těch několika nemnoha náznaků poetiky naprosto brutálně umlátí závěrečná bitka na ledě. (SPOILER Navíc s jasnou chybou, kdy neměl ten chlápek zmrznout, ale mělo se snad otevřít peklo, ne?). Celé je to utahané, ufňukané, newagovské, povrchní, hloupé - a zbytečné.(13.9.2014)

• - Traduje se, že o předlohu Marka Helprina projevil zájem i Martin Scorsese, nakonec však práva odmítl s tím, že kniha je "nezfilmovatelná". Režisér Akiva Goldsman už nebyl tak úzkostlivý a pokusil se o to. (Honzulik)

• - Snímek byl natočen na motivy knihy Marka Helprina „Winter's Tale“ z roku 1983. (R´Hell)

• - Na výrobu vizuálnych efektov bola najatá firma Rhythm and Hues, ktorá však v roku 2013 skrachovala. Dokončiť ich preto musela iná - Framestore. (misterz)