Zimní příběh

• slovenský

Zimný príbeh

Fantasy / Drama / Mysteriózní / Romantický

USA, 2014, 118 min

She was like a bright light. Velká hra světel znamenitě podkresluje netradiční lovestory, kde jde o vyšší princip; lovestory, jež je součástí něčeho mnohem většího; a v konečném důsledku tedy i lovestory, na kterou by se vlastně dalo pohlížet jako na vedlejší dějovou linku. --- Scénář (stejně jako debutantova režie) rozhodně není bez chyb, to tvrdit nebudu, nicméně svůj smysl dává, a to poměrně velký. Jeho "rakovina" spočívá v tom, že všechno nedává smysl okamžitě, a že se ve Winter's Tale vyskytuje hned několik scén s dvojím smyslem, po kterém musíte mít chuť pátrat. Bohužel ve chvílích, kdy tyhle detaily se zpožděním docvakávají, jsou už naši znudění intoši na novinářských projekcích dávno v limbu z toho, jak moc vehementně předtím museli kroutit hlavou. --- To já byl v limbu docela jinačího charakteru; v limbu ryze příjemném, pohádkovém, celý omámen jiskřivostí vztahu Jessiky a Colina. Právě jejich chemie, řekl by jeden, se snad musí dotknout i toho největšího cynika pod hvězdami. No nic. Aspoň v jednom má ta Hild pravdu - tohle se vážně nedá popsat, to se musí vidět. --- Hvězdičku ubírám za zbytečně vytučněnou (rozuměj přetaženou) "osu zla" s ještě zbytečnějším Luciferem na čele. Takové věci patří jen do opravdových pohádek; ne už do filmů s pohádkovou atmosférou, ale i mnoha nosnými myšlenkami.(14.2.2014)

• misterz

Na filme je najlepšia výprava a dobrý vizuál. Vlastne ide o takú veľkolepú, do pekného papiera zabalenú veľkú kopu gýčovitých hrudiek rafinovaného cukru. Hlúpučké rečičky, slabučké a čipkované klišé dialógy plávajúce v sladkej melase. Dejová linka mi nedávala skoro žiaden zmysel, ide o taký rýchlokvasne zbúchaný scenár s fantasy motívom, kde na vychytanie chýb a prípadných nezmyslov už nezostal čas. R. Crowe sa síce so svojím záporákom snažil čo-to z celkového dojmu zachrániť, ale ani on nie je žiaden kúzelník. Lietajúci koník bol však pekný, len som nepochopil, či to bol kôň alebo pes :). 40/100(17.6.2014)

• Sawy

Colin Farrell hrající devatenáctiletého zloděje, Russell Crowe věštící budoucnost z kusů mozku na stole, kůň, který je ve skutečnosti pes a Will Smith v nejdivnější roli, jaká kdy byla v hollywoodském filmu k vidění. Aneb jeden z nejrozplizlejších režijní debutů všech dob, ve kterém Akiva Goldsman ukázal, že je nejen průměrný scénárista, ale i vyloženě tragický režisér. On Zimní příběh má jakýsi náznak magické atmosféry (nejspíš díky hudbě a pozůstatkům knižní předlohy), ale jako celek je to bohapustý nesmysl, ve kterém jsou veškeré nápady naházené bez ladu a skladu a věci, které možná na papíře působily dobře, vyvolávají na plátně spíš záchvaty smíchu. Nebrat. 30 %(29.1.2015)

• Terva

CITÁT - Co když v dávných časech nabyly žádné hvězdy?........... Co tohle jako bylo? Jakási kasta ďáblů, podivné úmrtí, skoro nevysvětlený příběh, jakoby mě tvůrci nutili přečíst si knižní předlohu, protože to jinak nepochopím. A protože jsem chtěl viděl film, tak jsem chcípnul na souchotiny. CITÁT - Co se to tu děje?............(23.2.2015)

V zámoří velice populární kniha v podání Akiva Goldsmana o tom, že pro všechny je tu smysl života a zázraky existují. Akivu považuji za nepříliš kvalitního scénáristu, ale musím říct, že jeho první film má rozhodně své kvality. Vizuální strának je i přes určitou umělost velice zajímavá až pohádková, což doufám byl záměr. Příběh je doslova vánočně pohádkový, i když v něm vystupují andělé, démoni i sám Lucifer. Obsazení je papírově dokonalé, ale ve výsledku možná spíše škodí. I přes svou zdlouhavost filmu a nelehkou úlohu přetvoření knihy ve film (zde je ten proces opravdu bolestivý), nejde o špatný film, jen ten důraz na city až do konce filmu mi přišel přehnaný. PS: v podstatě všem postavám je i přes zimní období docela teplo, takový Colin Farrell musí být otužilec!(16.1.2017)