Jedna mezi oči

Bullet to the Head

Bez súcitu

Akční / Krimi / Thriller

USA, 2012, 91 min

Když do baru vstoupí vyrýsovaný chlápek neurčitého věku nápadně připomínající Sylvestera Stallona a poručí si neexistující "Bullet" whisky, měli byste se mít na pozoru. Říká si Jimmy Bobo a jeho profese je nájemný vrah. Z tvůrčího krematoria hlásí návrat veterán mezi režiséry specializující se na akční thrillery - Walter Hill. Své síly spojil s akční legendou Sylvesterem Stallonem. A co z jejich spojení vzešlo? Vezměme to postupně. Najatý nájemný vrah Jimmy a jeho parťák se po jedné zmrvené akci, kdy dojde k profesionálnímu selhání jednoho z nich (hádejte třikrát, kdo ve sprše ušetří prostitutku), uchýlí do baru v New Orleans, kde následně dojde k smrtelnému pobodání Jimmova dlouholetého partnera jiným nájemným vrahem. Od této chvíle se Jimmy zaplete s gangem z místního podsvětí, kterému šéfuje chromý černoch Morrel v doprovodu úlisného právnického poskoka, jenž řídí a zasahuje až do vlivných politických kruhů. Kompromitující soubor na flash disku usvědčující úplatného senátora z nekalých praktik je pak hlavní trofejí ve hře, ze které téměř nikdo nevyvázne bez kulky v hlavě. Do celé záležitosti se navíc vloží detektiv korejského původu Kwon z Washingtonu, se kterým Jimmy chtě nechtě spojí síly. Poté, co detektivovi zachrání život, uzavřou spolu dohodu. Akční thriller s pádným názvem Kulka do hlavy příliš neoslní svojí originalitou děje ani postav. A vzhledem k tomu, že většina postav je zhusta záporných (výjimku tvoří pouze asijský detektiv Kwon a Jimmyho dcera a majitelka tetovacího salonu v jedné osobě) se nedá nikomu spolehlivě fandit. Neklesejme však na mysli. O něco větší pozornost chce urvat solidní porce akce v naturalistickém pojetí s velkým množstvím průstřelů hlav i jiných částí těla. Samotný Stallone do toho občas utrousí nějakou vtipnou repliku, čímž částečně vyrovnává deficit věkem snižující se pružnosti, což je nejvíce patrné v závěrečném souboji na hasičské sekery s podstatně mladším kolegou Jasonem Momoem. Film odsýpá svižně, nechybí mu spád a snaha po atraktivnosti, ačkoliv se jedná o luxusní béčkové balení s "oldschoolovým" nádechem. Proslulý producent Joel Silvera ostatně ani jiné filmy produkovat neumí. Jako takový hezký bonus se dá brát atraktivní Sarah Shahi v roli hitmanovy hodné dcery, aby se tedy negativita jeho postavy o něco snížila a současně byla polidštěna. Z filmu jsem měl nakonec překvapivě lepší pocit, než z nedávných spřízněných "béček" Konečná a Postradatelní 2, ale přece jen ten nádech "oldschoolově" schematického stylu snažící se o něco víc než na co má prostředky, mě moc neohromil a pak ještě film nastolil jakousi svoji vnitřní logiku, na kterou je nutné přistoupit. Pokud originalita chyběla celku, tak v jednotlivostech film originalitou oplýval a za zmínku stojí originální "buddy movie" koncept mezi nájemným vrahem a detektivem, anebo třeba charaktery vedlejších postav, kdy nevíte, kterou dříve tvůrci odstraní ze scény. Asi největší škoda, že také tvůrci mně vpravili kulku do hlavy a otvor po ní způsobil poměrně rychlý únik filmu z mé paměti. Nicméně, akční jízda je to více než dobrá. Klady: dynamický spád děje + nadhled + pěkný vizuál + Stallone a všichni herci ve vedlejších rolích + odhalený zadek Sarah Shahi + solidní porce akce + originálnost v jednotlivostech + originální pojetí vztahu detektiv a nájemný vrah. Zápory: až příliš nenáročné akční "béčko" - nepříliš originální scénář - nepříliš přehledné přehuštění děje vedlejšími postavami - Stallone už není tolik pružný jako dřív - "oldschoolový" nádech - film dlouho nezůstane v paměti. 70%(17.3.2013)

Akčňák u kterýho jsem se cejtil fakt hrozně uvolněně. Už od chvíle, co jsou tam stalloneho vězeňský fotky od mlíčňáka, až po drsnýho pardála, jsem věděl, že mě to bude bavit. Samotnej Stallone je tam zase superdrsnej. Furt někoho mlátí nebo zabíjí a v přestávkách si dělá prdel z asijskýho policajta / kámoše. Působilo to na mě, jak kdyby to vyskočilo přímo ze starejch dobrejch devadesátek. Vše se řeší zbraněmi, nebo pěstmi, výbuchy se neřeší vůbec, po zasunutí média do kompu se hned objeví zloduchovy bankovní převody s prapodivným grafickým rozhraním, a hlavní zloduch je cynický hláškující kravaťák (tady dokonce kripl). Neodpustím si necitovat hlášku, jejíž adresátem byl, mimochodem boží, Jason Momoa. "Až budu chtít znát váš názor, koupím vám mozek." Prostě naprostá paráda s finální bitkou na sekery, která nemůže nepřipomenout stalloneho Cobru.(4.8.2013)

Do závěru to byly čistý tři, ale když přišla scéna Sly vs. Momoa, přišla i čtvrtá hvězda, protože takhle skvělá bitka tu opravdu dlouho nebyla.(26.5.2013)

Od dua Sly - Hill sme nič iné čakať ani nemohli a za seba môžem povedať, že som dostal v podstate to čo som čakal. Najviac ma prekvapil Stallone a jeho úloha zabijaka, ktorá je na staré kolena skutočne drsná a rozhodne nepripomína rolu klaďasov akých hrával. Sung Kang po sérii rýchlo a zbesilo je čoraz známejší a spolu so Slyom vytvorili fajn parťákov. Jason Momoa zo začiatku trochu nevýrazný, ale na konci je vyrovnaným súperom. Stallone naďalej ukazuje, že je vo forme a že hlášky a akcie to je skrátka jeho. Nie je to len čisto akčný film kvôli žánru krimi, ale film ma dosť svižne tempo aj tak. Pokial máte radi filmy s hrdinom, ktorý je drsnejší než brúsny kotúč od karbošky, tak rozhodne odporúčam. 80% - 4*(6.6.2013)

Pocta osmdesátkám jako blázen. Od hudby, přes střih, zvuky úderů, voice-overů, scénáře. Hill to poskládal dobře, snímek funguje. Nechce toho příliš říci, ani moc nemá co. Pobavit, nostalgicky zavzpomínat a jít dál. Stallone je i ve svých letech ve fantastické formě, akce je drsná, bez zpomalovaček, krve spousta, přesně tak, jak se sluší a patří. Jason Momoa je fenomenální shooter protivník. Byla to solidní zábava. Bez dalších ambicí.(23.6.2013)