Divadlo Svoboda

Dokumentární / Životopisný

Česko, 2011, 95 min

Jakub Hejna

Jiří Konečný

Téměř dvě hodiny tvrající dokumentární film o gigantovi, jakým byl Josef Svoboda by mohlo dopadnout klidně nevalně a někdo by si na jeho pověstném truhlářském stole mohl ujet ruce. Nic takového se však nestalo a vzniklo kompaktní dílo s mnoha přednostmi. První rovinu tvoří široké spektrum názorů a pohledů - teatrologický, osobní, rodinný. Ač je režisér Svobodův vnuk, snaží se k postavě dědy přistupovat s odstupem. Film srší nápady. Vrcholným obrazem je promítání jednoho z dřívejších dokumentů o Svobodovi na jeho rýsovací prkno... Vemi prosvětlené!(17.5.2011)

Přehledně, ze všech stran, je zvěčnělá busta Josefa Svobody podrobena zevrubnému průzkumu. Světlé i stinné stránky slavného scénografa odhaluje bez kompromisů jeho vlastní vnuk, čímž film získává na osobnějším vyznění. Film stojí za vidění nejen coby doplnění znalostí, ale i jako zajímavá studie člověka, který všemu nadřazoval vlastní práci.(7.7.2011)

Skvělé propojení osobního přístupu a nestranného pojetí. Fascinujícím způsobem pojímá faktografii a zároveň nad vším nechá viset mravní otazník. Výsledek je velmi estetický a hlavně plastický.(10.3.2012)

• Houdini

Český Lev 1 nominace: Dokument(4.3.2012)

• Casablanca

Svým hodnocením nechci podkopávat význam Josefa Svobody a to, co na scéně vytvářel. Mimochodem jsem jediná, komu Hejna připomíná Pavla Lišku???(23.10.2013)