Scenes from the Suburbs (festivalový název)

• Česko

USA, 2011, 29 min

Spike Jonze

Spike Jonze, Win Butler

Greig Fraser

Rozhodně zajímavý počin, zvláštně znepokojující a docela by mě zajímal názor mých ostatních oblíbených uživatelů. A Arcade Fire se tak dostalo do popředí mého zájmu.(11.3.2013)

Dystopický (antiutopistický) krátkometrážní snímek, inspirovaný albem The Suburbs mně do dnes neznámé kapely Arcade Fire, líčí situaci na blíže nespecifikovaném předměstí a to s pomocí vypravěčových vzpomínek na dobu jeho dospívání na tomto místě. ~ Scenes from the Suburbs tvoří sled na sebe NEnavazujících scén. Jakoby střihač z celovečerního filmu vystříhal dvě třetiny materiálu a nechal jen ten zbytek. Výsledek je však o to intenzivnější, jelikož si divák musí ty mezery domyslet. Navíc přílišná konkrétnost může být někdy na škodu. Vypadá to však, že /spoiler/ jednotlivá nevelká území jsou rozparcelována na jakási znepřátelená autonomní teritoria, oddělená ploty a celnicemi, s ozbrojenými hlídkami v ulicích... Svět ovládaný násilím, z něhož se vytratila podstata lidí. Kritika násilí v televizi. ~ Spike Jonze jen naznačuje, a to i z důvodu věnování pozornosti především partě teenagerů, jejichž dialogy jsou v podstatě o úplně normálních věcech. Příjemní herci, good music a hlavně dobrý a dobře natočený nápad intenzivně nutící k zamyšlení. ~ ~ Musím vám něco říct. Všichni jste postavy ve snu, kterej se mi jenom zdá. Brzo se vzbudím a vrátím se zpátky do svýho života. Ale nevím, co se stane s váma, lidi. (16.1.2012)

Když se minulý rok objevilo video k The Suburbs od Arcade Fire (byl to vlastně trailer k tomuhle filmu), moc jsem ho nepochopila a doufala jsem, že až se podívám na celý krátký film Scenes from the Suburbs, budu mít jasnější představu. V tomto ohledu mě Spike Jonze trochu zklamal, protože divák si toho musí hodně domyslet, ale nakonec to není vůbec špatně. Konečně vím, jak si Arcade Fire představují Suburban War.(28.7.2011)

Těžko mě vinit z toho, že nadržuju Spikeu Jonzemu kvůli tomu, že miluji Arcade Fire. Ba ne, myslím, že Scenes from the Suburbs by byly mnohem intenzivnějším zážitkem i bez znalosti Arcáďáků. Jednička s hvězičkou.(14.7.2011)

Arcade fire je v současnosti nejzásadnější alternativní kapela...velo opus The suburbs z roku 2011 je jejich prozatím nejvyrovnanější a nejexplozivnější počin, který byl pochopen jak kritiky tak na pultech obchodů poměrně velmi slušně prodáván... Spike opět splnil svou roli zaznamenávače podstatných generačních kapel, tak aby vystihl vizuálně poselství audio záznamu...Bravo Spiku(29.1.2013)