Scenes from the Suburbs (festivalový název)

• Česko

USA, 2011, 29 min

Spike Jonze

Spike Jonze, Win Butler

Greig Fraser

Spike Jonze je rozhodně zajímavý režisér a tady vytvořil dobrý rámec pro hudbu skupiny Arcade Fire, kterou nijak neposlouchám. Popravdě, je to pro film naprosto jedno, jde spíše o to, jestli vás zaujme jako celek. To se v mém případě úplně nepodařilo, i když zde jsou náznaky toho, že by to mohlo být skvělé.(30.9.2014)

Krátký film "Scenes from the Suburbs" představuje nápaditý audiovizuální doplněk k albu The Suburbs od kapely Arcade Fire. Vlastně můžeme říci, že spolu s albem a videoklipem k jeho ústřední písni, jenž obsahuje řadu záběrů navíc oproti filmu, ale i plakátem k filmu dohromady utváří multimediální projekt, který divákům a posluchačům přináší strhující melancholický otisk světa, který má tolik společného s tím naším, ale především do diváky zaplavuje různorodými zjitřenými pocity spojenými s dospíváním a jeho nostalgickou reflexí z pozice dospělosti. Premisa filmu doslovně realizuje expresivní texty alba, takže přináší jakousi alternativní realitu současnosti, kde jednotlivé předměstské čtvrtě fungují jako samostatné vojenské státy od sebe dělené střeženými hranicemi. Do tohoto prostředí, kde odstěhovat se do jiné čtvrti vskutku znamená konec dosavadních přátelství a vztahů, je zasazeno retrospektivní vyprávění, jež nám v záblescích ukazuje zážitky skupiny dospívajících přátel během jednoho osudového léta. Monolog vypravěče v úvodu, jenž říká, že si pamatuje jen určité věci a jiné bohužel ne, předznamenává, že i diváci neuvidí celý příběh, ale pouze jeho záblesky, z nichž se sice nedozvíme, co se přesně stalo, ale zato plně pocítíme emocionální dopad událostí a proměn na postavy. V rukou Spika Jonzeho se pak tento koncept přetavil v uhrančivé a omamné dílo, které bravurně vyjadřuje bezstarostnost i zjitřenou emocionalitu mládí, ale i tíhu a bolest z nevyhnutelného konce přicházejícího s dospíváním. To vše je navíc zasazeno do bravurně melancholického světa, jenž je stejnou mírou současný, fantaskní i retro - tvůrci přiznávají cílenou inspiraci filmy Terryho Gilliama, osmdesátkovými snímky pro děti jako "E.T." či "Rošťáci", ale i generačním kultem/guilty pleasure "Rudý úsvit".(4.5.2014)

Dystopický (antiutopistický) krátkometrážní snímek, inspirovaný albem The Suburbs mně do dnes neznámé kapely Arcade Fire, líčí situaci na blíže nespecifikovaném předměstí a to s pomocí vypravěčových vzpomínek na dobu jeho dospívání na tomto místě. ~ Scenes from the Suburbs tvoří sled na sebe NEnavazujících scén. Jakoby střihač z celovečerního filmu vystříhal dvě třetiny materiálu a nechal jen ten zbytek. Výsledek je však o to intenzivnější, jelikož si divák musí ty mezery domyslet. Navíc přílišná konkrétnost může být někdy na škodu. Vypadá to však, že /spoiler/ jednotlivá nevelká území jsou rozparcelována na jakási znepřátelená autonomní teritoria, oddělená ploty a celnicemi, s ozbrojenými hlídkami v ulicích... Svět ovládaný násilím, z něhož se vytratila podstata lidí. Kritika násilí v televizi. ~ Spike Jonze jen naznačuje, a to i z důvodu věnování pozornosti především partě teenagerů, jejichž dialogy jsou v podstatě o úplně normálních věcech. Příjemní herci, good music a hlavně dobrý a dobře natočený nápad intenzivně nutící k zamyšlení. ~ ~ Musím vám něco říct. Všichni jste postavy ve snu, kterej se mi jenom zdá. Brzo se vzbudím a vrátím se zpátky do svýho života. Ale nevím, co se stane s váma, lidi. (16.1.2012)

No, s hodnocením počkám až po zhlédnutí celého (28 min.) filmu. Samotný klip mi ale hodně pomohl k lepšímu pochopení titulního singlu.(1.3.2011)

Krásne natočené, ale celá tá naliehavosť, poetickosť a hlavne úchvatnosť albumu sa kamsi vytratila. Film je zaujímavý, pohráva sa s utopickou myšlienkou, zakrýva viac ako by chcel vypovedať a pritom prvý plán je spracovaný veľmi silne a trefne. Spike Jonze koniec koncov dokáže natočiť veľmi emotívny film z nezvyčajným námetom naozaj profesionálne, ale tohto som chcel viacej. Chcel som celý príbeh, niečo epické, niečo bolestné, niečo nádherné. Dostal som pol hodinový príbeh, ktorý práve vo svojej neukotvenosti pôsobí len ako útržok zo života hlavného hrdinu, ktorému sa chystali stať ďalšie, podstatne horšie veci. A prišiel som si o to ukrátený.(4.4.2012)