Mocný vládce Oz

Oz the Great and Powerful

Cesta do krajiny Oz

Fantasy / Dobrodružný / Rodinný

USA, 2013, 125 min

Raimiho nespoutaná imaginace, přiměřené dávkování třetího rozměru a především iluze v iluzi. Plně chápu ty, co by více zaujal dětem zapovězený žánr a nepatrně pozměněný název Mocný vládce koz - i já osobně jsem si třeba představil, jak si mě čarodějka Weisz posazuje na lopatu, nicméně v rámci pestrobarevného Disneyho odkazu, naivní pohádky, či uctivého přivonění k plenkám kinematografie se jedná o nadstandardní počin - scénu "zhmotnění" mocného čaroděje Oz aneb praxinoskop v praxi pak lze dokonce považovat v její hravé potrhlosti za úchvatnou. Raimi sice možná není čaroděj, ale kouzelník určitě..(11.3.2013)

S velikým překvapením jsem zjistil, že mě to bavilo. Největší zásluhu na tom má samozřejmě Sam Raimi, jehož styl mě prostě sedí od doby kdy jsem poprvé uviděl Army of Darkness. Druhé obrovské plus vidím v obsazení hlavní role. James Franco dokazuje že zcela poprávu je vysoce hodnoceným hercem minimálně posledních 5 let. Jeho Oscar Diggs je zábavný chlapík s vlídným úsměvem. Tam kde jsem v Jackovi cíti úzkost, že se něco nepovedlo, tady naopak oceňuji hravost, upřímnost, nadšení tvůrců. Same jsi borec!(17.6.2013)

Mocný vládce Oz rozhodně nedokáže zaujmout všechny, ale má své kouzlo a Raimi si určitě své fanoušky najde. Příjemně mě překvapil James Franco, který u mě v žebříčku dost stoupl. Těším se na pokračování. Recenze Zde...90%...[16.03.2013_Cinestar_Černý most](13.3.2013)

Zhlédnuto v 3D kině. Sam Raimi má docela kuráž, dělat prequel k jednomu z nejklasičtějších filmů americké kinematografie (můžete se o tom dohadovat, ale The Wizard of Oz je pro Američany nedotknutelná klasika) a ještě tak nějak po svém. Některé scény divákovi krásně připomenou, že Raimi začínal u hororů (pár slušných lekaček), kdežto v dalších jenom obdivujete jeho fantazii. Oz: The Great and Powerful měl přesto navíc. Očekával jsem od filmu o něco více "kouzla", o něco více odkazů na původní film (který jsem si den předtím, než jsem šel do kina, připomněl). Jo, úvodní titulky fajn, černobílý svět x Země Oz taky fajn, obsazení super (konečně jsem po dlouhé době viděl Rachel Weisz), speciálně Michelle Williams jako Glinda byla trefou do černého, ale vše je to takové… jiné. Možná jsem měl velká očekávání, nevím. Každopádně za skvělou vizuální podívanou nakonec těch 70 % dám. Ale nemyslím si, že se na tento film bude za nějaký čas vzpomínat tak, jako se dodnes vzpomíná na původní film.(15.4.2013)

Rami vzal pohádku pro malé holky a předělal ji na pohádku pro malé kluky se slabostí pro techniku a kouzla (patřil jsem k nim). Edisonův odkaz žije i zde a to mě těší. Selhává však v konfrontaci se skutečnou magií a některé věci hodně skřípou. Paradoxně tomu hlavně škodí samotná země Oz, její pravidla a její profláknutost, protože příběh o namachorvaném podvodníkovi, který v sobě našel dobro, je solidní jen vyumělkovanost a nepovedená výprava, plná okatě digitálních až umělohmotných náhražek skutečného světa, to kazí. Franco do takového světa nesedí, ale právě tím mi byl jeho Oz sympatický. Je to moderní člověk, avšak s fantazií a výlet do téhle podivné země ho nepřekvapí, jen z něj chce vytřískat co nejvíc chechtáků (scéna v pokladnici připomíná strýčka Skrblíka). Čarodějnické trio mě vůbec nenadchlo. Jen Mila Kunis byla kouzelně naivní v úvodu, ale po její proměně to s ní šlo do kytek. Kdyby šlo o nový a originální svět nebo kdybych byl mladší, ocenil bych MOCNÉHO OZE víc. P.S: Alenka v říši divů a Čaroděj ze země Oz mi docela splývají a mám v nich pěkný hokej, tyhle alternativní příběhy mi moc nepomáhají. Máte podobný problém nebo je to jen mnou?(28.5.2013)