poster

Mocný vládce Oz

 • USA

  Oz the Great and Powerful

 • SK název

  Cesta do krajiny Oz

Fantasy / Dobrodružný / Rodinný

USA, 2013, 125 min

 • Marigold
  ***

  OK, nevím, co konkrétně zaujalo Raimiho na stopadesáté generické verzi zápletky "hrdina cestuje do fantaskní říše, kde vládnou tři čarodějnice, z nichž jedna je zlá a jen on ji může porazit." Faktem je, že realizace není vůbec špatná a výsledek rozhodně není zbytečný remake (Franco fakt Judy Garland moc nepřipomíná, celý příběh je úplně o něčem jiném a rámec toho světa je absolutně odlišný), ani prequel, jak jsem si chvíli myslel (ale ono se dá asi těžko cestovat balónem ho halucinace někoho jiného, která nota bene ještě nenastala). Takže je to prostě žánrově i obsahově jiná písnička než ta slavná hra se zpěvy a pejskem z roku 1939, písnička, v níž legračně křečovitý James Franco zpívá lehce se variující refrén jsem šmejd / lhář / šarlatán a ženy mu padají do jeho chlípného náručí jako by to byl Rudolpho Valentino. Po poetickém, vtipném a nápaditém úvodu, který sází pukrle starý časů ve stylu ČB, 4:3, papírové dekorace a pouť následuje širokoúhlá hyperbarevná 3D férie se spoustou digitálních květin, pastelového mindfucku a roztomilých kreaturek, kterou nicméně Raimi zvládá s větším rozmyslem a smyslem pro ironii než Alenkový Burton. Stihne si při tom trochu pohrát, vyseknout poklonu pohyblivým obrázkům, hezky uctít drobnostmi předchůdce z konce 30. let, ale že by mi zrovna objasnil, proč sledovat tuhle recyklovanou zápletku a naslouchat brakovému melodramatickému kvokání čarodějnic, to bych neřekl. Navíc mi kacířsky připadá verze z roku 1939 mnohem chytřejší, promyšlenější a hezčí se v ní zpívá... a vůbec.(7.3.2013)

 • Falko
  ****

  James Franco - (Oz) +++ Mila Kunis - (Theodora) +++ Rachel Weisz - (Evanora) +++ Michelle Williams - (Annie / Glinda) +++ Zach Braff - (Frank / Finley) +++ Bill Cobbs - (Master Tinker) +++ Tony Cox - (Knuck) +++ Abigail Spencer - (May) +++ Bruce Campbell - (Strážca brány) +++ Produkcia: Joe Roth, Grant Curtis +++ (Videl v nemeckom 3D kine 19.03.13) +++(23.3.2013)

 • J*A*S*M
  **

  Raimi, ty vole, proč?! :-((7.6.2013)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • - Ve filmu Čaroděj ze země Oz (1939) se Glinda (Billie Burke) představuje jako čarodějka severu, v tomto snímku se postava představuje jako čarodějka jihu. (janejudyjune)

 • - Celý film sa natáčal v siedmich ateliéroch Michigan Motion Pictures Studios. (ludovit14)

 • - Rachel Weisz měla ve stejné době příležitost zahrát si ve filmu Bourneův odkaz (2012), a proto s přijmutím role váhala. Nakonec si zahrála v obou filmech. (R´Hell)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace