Mocný vládce Oz

Cesta do krajiny Oz

Oz the Great and Powerful

Fantasy / Dobrodružný / Rodinný

USA, 2013, 125 min

// Distribútor: Buena Vista // Počet premietajúcich kín v USA: 3,912 // Otvárací Víkend USA: $79,110,453 //(4.9.2013)

Mocný vládce Oz rozhodně nedokáže zaujmout všechny, ale má své kouzlo a Raimi si určitě své fanoušky najde. Příjemně mě překvapil James Franco, který u mě v žebříčku dost stoupl. Těším se na pokračování Tak kde je? Tenhle kouzelný příběh bych si rád dal znovu....90%...[16.03.2013_Cinestar_Černý most](13.3.2013)

První půlku to ve mně vřelo, se slovy: „Tohle není film, to je jenom prachsprostá atrakce!“. Řetízkový kolotoč, ze kterého je vám šoufl, výrobek pro jediný účel – aby kápové v Disney měli na nové limuzíny. Jenže je tu jedno velké ALE. Ačkoliv vyznávám zcela jiný svět kinematografie, nakonec jsem si připadal jako jedinec držící redukční dietu, který navštíví cukrárnu se všemi jejími lahůdkami, zabalenými do pestrobarevných a na první pohled lákavých obalů a do jedné z nich se – v otupení smyslů – zakousne. Povrchní, já vím. Někdy holt člověk něčemu takovému podlehne zlehka. Poslední třetina výsledný dojem zlepšila a zakomponování technických vymožeností do pohádkového světa co do důvtipu připomínalo to nejlepší z ´Čaroděje´ z roku 1939, nebo Vaughnův ´Hvězdný prach´, který je stále důkazem, že pohádka se dá dělat i nepodbízivě a chytře. Takže nakonec….nakonec to nebylo tak hloupé a přeplácané, jak by se z katastrofálního traileru mohlo zdát.(9.3.2013)

• ORIN

Vypravěčská nemohoucnost skryta za velkolepou výpravu a efekty.(25.3.2013)

Neuvěřitelné. Raimimu se nějakým způsobem povedlo utlumit ve mne vyčpělou stereotypnost dospělosti, a nakopl mé vnitřní já zpátky do dětských let, kdy jsem měl nezměrnou radost z objevování stále nových věcí. Nejnovější hollywoodská adaptace Baumovy fantastické knihy prostě udivuje na každém kroku a vůbec nevadí, že vás přitom místy otravně vodí za ručičku. Tohle je totiž nezapomenutelná exkurze; disneyovská atrakce v tom nejlepším slova smyslu. Mluvící létající opičák, "jako živá" porcelánová panenka nebo herecké výkony jsou zde jednoduše tak dechberoucí, že tuhle těžce archetypální pohádku - která se vůbec nebere vážně, chce jen pobavit - prostě musíte zbaštit i s navijákem. Držím palce, ať se vám v tom sálu poštěstí omládnout.(1.3.2013)