Pohádka o Malíčkovi

Sprīdītis

Pohádka / Hudební

Československo / Sovětský svaz, 1985, 80 min

• Rami

Nemůžu si pomoct a zároveň se omlouvám všem nostalgickým fandům. Při sledování takovýchto pohádek trpím a cítím se "trochu" trapně. Toto dílko se snaží vypadat kvalitně a přitom je to šílená slátanina prokládaná zpěvy a tanci (někdy až baletními vsuvkami) účinkujících. Takhle to vypadá, když (třeba i kvalitní) části spojuje nekvalitní koncept (kamera, scénář, režie), který celou pohádku pohřbí tři metry hluboko.(2.1.2011)

Klasická pohádka z psané podoby, kterou zná snad každý...(24.9.2008)

• triatlet

Princezna s králem působí v první scéně tak nesympaticky, že jsem si ani nepřál, aby je někdo zachraňoval. A Malíček? Na jedné straně rozumbrada, na druhé straně se nechá omámit bludičkami. Film sice působí výpravně, ale ne pohádkově.(2.1.2012)

Nechápu tak nízké hodnocení, vždyť je to velmi pěkná pohádka. Že se v ní zpívá mi nevadí, to je přece typické pro většinu pohádek (navíc zde jsou písně poměrně krátké), mně osobně se velmi líbí ústřední píseň, v originále nazvaná "Piena ceļš". Čeští diváci možná hůře pobírají pobaltskou kulturu a pohanské zvyklosti. V pohádce se objevuje několik neobvyklých bytostí, jako Matka větrů nebo Matka lesů. Zápletka s obrem se mi pro vývoj děje jeví poněkud zbytečná a scéna s jehlou v dlani zas moc drastická (v německé verzi je dokonce vystřižena). Zajímavý je však pro pohádky netypický zkažený charakter princezny. Je to pěkná svině, namísto vděku se odhodlá Malíčka zabít. Ten se po mnoha útrapách vrací domů stejně chudý jako dřív, zato obohacen o nejednu zkušenost. Zvlášť nečekané je královo rozhodnutí jmenovat macechu dvorní dámou.:) A závěrečná scéna z oslav Svatojánské noci rovněž potěší. Po dlouhém uvážení z důvodu nedocenitelnosti pohádky českými diváky zvyšuji ze 4* na 5 a přidávám mezi své NEJ filmy. 85%(16.8.2012)

• noctambule

Po shlédnutí bulharské, sovětské a německé pohádky musím říct, že se to s českými nedá vůbec srovnat. Nejsem na ně zvyklá a zvykat si nehodlám.(2.1.2011)

• - Pohádka byla natočena na motivy divadelní hry „Spriditis“ z roku 1905 od Anny Brigadere. Pohádkové postavy Matky lesa a Matky větru pak mají původ v lotyšských dějinách, kde byly pohanskými bohyněmi, kterých se v lotyšské historii objevuje okolo 100. (Ezis)

• - Natáčelo se na zámku Lednice. (M.B)