Reklama

Reklama

Nedokončený film

  • Německo Geheimsache Ghettofilm (více)
Trailer

Obsahy(1)

Po konci druhé světové války byly uvnitř nacistického sejfu v německých horách nalezeny čtyři cívky filmu s nápisem Ghetto. Šlo o záběry z každodenního života ve varšavském ghettu, často důmyslně inscenované, které měly posloužit nacistům jako protižidovská propaganda. Izraelská režisérka Yael Hersonski se rozhodla tyto záběry konfrontovat se skutečným obrazem života ve varšavském ghettu, kde se na ploše pouhých pěti čtverečních kilometrů snažilo koncem roku 1941 přežít téměř půl milionu polských Židů. S využitím deníkových záznamů i současných vzpomínek několika přeživších uvádí na pravou míru inscenované záběry, na nichž bohatí Židé spěchají kolem zubožených mrtvol svých soukmenovců do luxusní restaurace, kde si dopřávají šampaňské a nejvybranější lahůdky. Prostřednictvím rozhovoru s autorem záběrů, německým kameramanem Willym Wistem, pak zkoumá, jakým způsobem tehdy němečtí nacističtí filmaři manipulovali realitu. (Jeden svět)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (37)

Aky 

všechny recenze uživatele

Ať byly záměry fašistů s tímto filmem jakékoliv, dnes se obrací přímo proti nim jako direkt. Samozřejmě, že podobné záběry procházejí všemi možnými filmy a mohlo by se zdát, že je jich až trošku moc, že zevšedněly a emočně se opotřebovaly. Jenže tady to není filmová kamufláž. Tady se díváte do tváří lidí ve varšavském ghettu, kteří za pár měsíců pravděpodobně zemřeli, ale teď se ještě drží života a doufají v zázrak, o kterém divák ví, že nepřijde. Nevzpomínám si, co na mne z této oblasti tak silně zapůsobilo jako Nedokončený film. ()

mr.filo 

všechny recenze uživatele

Film poskytuje uvedení na pravou míru několikero filmových kotoučů se záběry inscenovaného "každodenního života" z ghetta, z místa kde se lidé odnaučili plakat a nevidět mrtvé. Příjemná je pestrost jazyků, tedy Czerniakówovy zápisky jsou čteny polsky, Wistovo svědectví zní v němčině a izraelští pamětníci mluví hebrejsky. To vše prokládá anglický komentář. Doprovodná hudba se pochopitelně nevyskytuje a originální ruchy taktéž, možná bych dal více prostoru barevnému filmu ... ()

Reklama

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Z hlediska filmové kvality natočeného dokumentu (jako tématu) by to bylo skoro na odpad. A to nemluvím o propagandistickém scénáři... Z hlediska historického dokumentu má však tento nalezený nedokončený film nevyčíslitlnou hodnotu. Nacisté paradoxně díky tomuto snímku zaznamenali při natáčení Židů nejeden ze svých ohavných zločinů. Film je velice silný a nemluvím těď jen o záběrech na hladem umírající děti či mrtvé na ulicích gheta... Vzhledem k tomu, že člověk ví jaká byla další stanice po Varšavském ghetu, těžko se kouká do tváří všem těm lidem, kteří se poslušně dívají do kamer nacistickým filmařům a netuší jaký hrozný osud je čeká... Říkáte si, kolik jich asi přežije cestu v dobytčácích, koncentráky, otrockou dřinu, plynové komory, hladovění, nemoci, pochody smrti... Nedokončený film - je velikou obžalobou zrůdnosti a zvrácenosti německého nacismu. Nutno pouštět ve školách ! * * * * ()

hous.enka 

všechny recenze uživatele

Velmi zajímavý dokument o nacistické propagandě, kdy se do promítání filmuprolínají deníkové záznamy a postřehy přeživších účastníků. Prostředí varšavského ghetta je děsivé(nahrané scény, mikve, obřízka a snad nejhorší jsou záběry z hromadného hrobu), praktiky nacistů neuvěřitelné. A snad i proto by takovéhle dokumenty měly být promítány nejen v televizi, ale i ve školách, protože jedině tím, že se poučíme ze svojí minulosti, nedopustíme, aby se opakovala. ()

Snorlax 

všechny recenze uživatele

Mám-li hodnotit kvalitu filmu, o což snažím vždy, musím konstatovat, že se jedná o průměr. Zbytečně dlouhá stopáž, dokument vyznívá tak, že jediným zločincem byl kameraman, který záběry natáčel, komentářů přeživších je neskonale málo (a přitom právě tyto pasáže dělají z filmu skutečný zážitek). Toto zpracování může být zajímavé pro historiky (především filmové). Velká škoda nevyužitého potenciálu. ()

Galerie (12)

Reklama

Reklama