Horizont ČT24 (TV pořad)

Publicistický

Česko, 2010, 52 min

Pořad prošel určitým vývojem k lepšímu, změnil moderátora, přináší stále zajímavé informace, jen tak dál. 70%(13.5.2015)

Povětšinou skvělé reportáže z celého světa o tématech ať už headlinenových nebo naprosto neznámých, přesto téměř vždy velmi zajímavých. Kdo by například nechtěl vědět jak žijí potomci nacistických pohlavárů, jak probíhá "naživo" vojenská operace v Afgánistánu, proč na Ukrajině prostestují "nahoře bez" atd. atd. Jen nechápu proč se více takto zajímavých reportáží neobjevuje i v jiných pořadech ČT24. Proti tomuto vypadají žánrově podobné Svět 20xx , Koření a Víkend jako hloupoučké recykláty nezajímavých reportáží, převzatých z druhořadých zahraničních kanálů. A navíc tu je Zdeněk Velíšek a jaho neuvěřitelně přesné rozbory. 90%(11.7.2011)

To by mně ani nenapadlo, že u takového pořadu, bude jeden komentář (před mým hodnocením), proto doufám, že píši komentář ke správnému pořadu. Horizont je asi to nejlepší, na co se česká televize v posledních letech zmohla. Když se chci dozvědět co se stalo v zahraničí, nepouštím si zprávy. Místo sedmi téměř hodinových zpráv, které už pár let se svým názvem nemají nic společného, si pustím jednou za týden Horizont a alespoň se opravdu něco dozvím.(3.4.2012)

• VictorMartel

Tento projekt je atraktivní právě křiklavostí dezinformační masáže, jíž usilovně formuje veřejné mínění navzdory zjevnému odporu. Jinak soft-propagandistický směr veřejnoprávní televise je zde obnažován tažením proti „ruskému imperialismu“ a milkováním se západními hrdiny toho nejtěžšího kalibru. S tímhle pořadem, podobně jako poněkud méně s jinými, se lidé v ČT náramně vybarvili. Za poslední rok, co ho sleduji, stihl podávat pokřivené, navzdory extrémním nejasnostem se svými „posudky“ pohotové, pouze spekulacemi fundované a nereálně jak protisyrské, tak protiruské „informace“, totiž v podobě primitivně manipulativních komentářů mentálně přeamerikanisovaných, v lepším případě jen tajnými službami financovaných vykuků. Například již tak proslavené Kubalovy grimasy smutku nad asadovským a putinovským zlem působí tak podezřele hloupě, že je někdy doslova utrpení tuhle západními zpravodajskými službami zřejmě podporovanou, ne-li přímo režírovanou debilní propagandu sledovat. Nicméně, i takový pořad je třeba, abychom věděli, jaká politická perspektiva se v Evropě rýsuje. ČT především prostřednictvím tohoto pořadu a denním zpravodajským vysíláním ze studia naprosto bezostyšně filtruje these v něčí prospěch na úkor vyváženosti; „alternativní“, tj. podle dnešního mainstreamového slovníku vlastně jakékoli střízlivé a opatrné, názory jsou zpřístupňovány jen výlučně symbolicky, aby byl alespoň minimálně saturován požadavek objektivity; reportéři a moderátoři mimikou, gestikulací i verbálními projevy nezapřou své zadání a sympathie; přitom naprostá většina lidí těmto veřejnoprávním výstupům, a to i mimo rusko-ukrajinské théma, nedůvěřuje a kriticky projevuje různými zdaleka nejen internetovými komentáři doložitelný zájem o - v takových poměrech bohužel „alternativní“ - výklady a informace. Manipulace je obecně soustavně zřejmá, má nepřehlédnutelnou kadenci a zatahuje nás do fiktivního konfliktu s faktickými nedohlédnutelnými konsekventy, čili je nepokrytým ohrožováním naší bezpečnosti. Nehorázně tendenčně o událostech dezinformuje kupř. bytostně protiruský reportér, nejspíše západní agent Josef Pazderka; vrcholem této křiklavé infiltrace struktur ČT přímo charakteristicky apriorně protiruskými náladami, ne-li dokonce přesně rozvrženými zpravodajskými intencemi, je jeho komentář k masivnímu ostřelování centra Doněcku 7. 8. 2014. Z každého Pazderkova vyjádření je sémanticky i zvukovým zabarvením příliš jednoznačně cítit, jaký názor si na věc máme udělat. Takto tato mediální instituce z nějakých důvodů dobrovolně opouští úlohu co nejnezaujatěji a nejvyváženěji informovat, zvláště o záležitostech, o nichž pro jejich komplexitu a nepřehlednost není a nemůže být jasno. Koncept, v němž není pro více stran rovnoprávné místo, v němž jsou svědectví co do své vysílací a protěžovací atraktivity klasifikována na basi výchozí příslušnosti, je z principu methodicky manipulativní a jako takový - věřím-li správně - odporuje původní a formálně jistě zakotvené funkci veřejnoprávní televize; ta tím dle mého totiž porušuje dohodu, kterou coby ze společensko-smluvní definice representativní instituce uzavřela s českým občanem, a její stávající počínání tudíž volá po vyšetření, abychom si jako občané do budoucna udělali jasno o tom, co jsme ochotni být povinni daňově subvencovat. Doporučuji odkazy, byť do budoucna mohou být některé již neplatné: https://www.youtube.com/watch?v=c-NzhHv6AAo; https://www.youtube.com/watch?v=NKuDzXAgdf4; https://www.youtube.com/watch?v=mlKacrqOmIw; https://www.youtube.com/watch?v=mrzefeLmSD4; https://www.youtube.com/watch?v=_hye7LWRkYY; https://www.youtube.com/watch?v=U4qd5szY5oY; https://www.youtube.com/watch?v=NE18iPQ1Euk; https://www.youtube.com/watch?v=0P8exx-ekbw&list=UUpwvZwUam-URkxB7g4USKpg; https://www.youtube.com/watch?v=z19mmaTxdek&list=UUpwvZwUam-URkxB7g4USKpg&index=8; https://www.youtube.com/watch?v=haadRoqToNI; https://www.youtube.com/watch?v=ZA-y0_QNHLM&list=UUpwvZwUam-URkxB7g4USKpg&index=5; https://www.youtube.com/watch?v=OXZzUO0rYzo(22.8.2014)

Sice se poměrně dost zajímám o dění ve světě a tenhle pořad by mi měl pomoci takové informace načerpat, zdaleka ne vždy se tak stane. Možná je to tím pitvořením se v až moc malých podrobnostech, místo nabídnutí divákovi globálního pohledu.(23.7.2012)