Personalista (festivalový název)

• Francie

Le voyage du directeur des ressources humaines

• Německo

Die Reise des Personalmanagers

The Human Resources Manager

Manažér ľudských zdrojov

(festivalový název)

Francie / Německo / Izrael / Rumunsko, 2010, 103 min

Eran Riklis

Předloha:

Abraham B. Jehoshua (kniha)

Noah Stollman

Cyril Morin

[AFF 2011, Trenčianske Teplice] 5 cien od IFA sa dá celkom bez zábran chápať v spojitosti s ozdravovaním Izraelskej kinematografie, ktorá sa už nejaký ten Piatok usiluje zažehnať nastávajúcu krízu a preto si dáva záležať hlavne na tom, aby ich diela vypovedali jak o národných starostiach (časté samovražedné atentáty), tak o optimistických výhľadoch (tu osoba zunovaného personalisty jeruzalémskej pekárne, ktorá neznáša svoj "job" a napriek tomu preukazuje sklony k spravodlivosti, odvážnosti a vytrvalosti). K lokálnej spokojnosti dopomáha ešte čo raz módnejšie spájanie komédiálnych a tragických zložiek-vzniká tzv. "trage-com" pre ktorý je frapantná pesimistická línia okorenená väčšinou tuzemskými a občas aj globálne erárnymi srandičkami. "Human Resources Manager" patrí medzi "povinné festivalovky" a viacmenej ponúka to, čo uškodí len málokomu. Čiže kto nenervačí nad pomalejším tempom premietania a má slabosť pre nemiestne drby, tak v Rumunsku hádam nezamrzne.(22.6.2011)

• Flamik

pár zajímavejch částí. Celkově ale 0.(18.12.2014)

Pamätám sa, ked som sa vracal z Rumunska a na hranici nás zdržiavali, kým nezaplatíme poplatok za počasie! Skurvení cigáni... Inak, zdalo sa mi trochu za vlasy pritiahnuté, že manažér izraelskej pekárne by sa len tak dostal do atomového krytu rumunskej armády. No, ak si chcete zažiť trochu depky, tak tento road trip naprieč rumunskému dažd'u a mrazu do zapadlej dediny plnej blata, smútku a beznádeje, je to pravé !(10.4.2012)

Roadtrip po Rumunsku made in Izrael. Občas vtipné, občas zajímavé, umís i šáhnout na srdce. Celkový dojem ovšem nepříliš silný.(27.3.2015)

[8th International Film Festival in Thrissur, Kerala, India] *** Zčernalá road-movie na poněkud omleté a porotami všech zemí oblíbené téma migrace za prací a vykořisťování. Dost prvoplánový, líbivý snímek se záběry z Izraele a Rumunska, nefunkční rodiny v obou dotčených světech, nešťastné děti tak či tak selhávajících (protože pracovní pozicí zotročených) rodičů, pracovní povinnosti na úkor života, tragická smrt, která to všechno roztočí, zužitkovaná v médiích, pak sebezpytování, hrdinský výkon, pár přátelství do konce života, nějaké to objetí a výhled do zářnějších zítřků po prožitých dobrodružstvích a oživených emocích. *** Boring.(15.2.2013)