Tmář a jeho rod aneb Slzavé údolí pyramid

Obscurantist and His Lineage or The Pyramids' Tearful Valleys

(festivalový název)

Dokumentární

Česko, 2011, 199 min

Karel Vachek

Karel Vachek
  • bassator

47th KVIFF 2012 - DOCUMENTARY FILMS - OUT OF COMPETITION - Dokumentární filmy - mimo soutěž (Tmář a jeho rod aneb Slzavé údolí pyramid / OBSCURANTIST AND HIS LINEAGE OF THE PYRAMIDS´ TEARFUL VALLEYS / Tmář a jeho rod aneb Slzavé údolí pyramid)(14.8.2012)

Další Vachkův rozsáhlý esej kupodivu dává i jakýsi smysl (pokud to divák nevzdá hned na začátku, což s přihlédnutím ke stopáži není nic zvláštního). Sice netuším, jak s tím souvisí Oldřich Nový a hned u několika postav jsem vůbec nepochopil, o čem vlastně byla řeč, ale tentokrát se to dá v pohodě usledovat, aniž by se člověk musel zvlášť přemáhat. (Ale ty hrátky s kamerou mě fakt nebavily: na rybí oko teď budu mít aspoň měsíc alergii a horizontálně dělený obraz z Japonska, to už bylo fakt psycho.)(23.8.2015)

Karel Vachek konečně pojmenoval svoji metodu a způsob myšlení. Po předcházejících dvou rozpačitých filmech natočil jedno ze svých nejlepších románově pojatých děl. První hodinou je opět potřeba se trochu proukousávat, pak snímek ale nabere ohromný spád a kromě toho, že je filosoficky inspirativní, je i naprosto nefalšovaně zábavný a dokonce i divácky přístupný. (Mimochodem, oficiální text distributora se s výslednou podobou filmu hodně míjí.)(28.10.2011)

Tomu filmu k dokonalosti hodně materiálu buď chybí, nebo přebývá. Na každý pád je to ale zajímavé a hodné pozornosti. Pouze předposlední půlhodina mě vyloženě nebavila, i ta ale něčemu sloužila. Každopádně milé překvapení a boj se stopáží se nakonec ukázal podivně snadný.(24.12.2012)

A ještě Krtečka!!!(30.1.2014)

• - Film se kromě České republiky natáčel také ve Spojených státech, Japonsku, Velké Británii, Bosně a Hercegovině, na Slovensku, v Polsku a Rakousku. (Rugero)