Tmář a jeho rod aneb Slzavé údolí pyramid

Obscurantist and His Lineage or The Pyramids' Tearful Valleys

(festivalový název)

Dokumentární

Česko, 2011, 199 min

Karel Vachek

Karel Vachek

Tomu filmu k dokonalosti hodně materiálu buď chybí, nebo přebývá. Na každý pád je to ale zajímavé a hodné pozornosti. Pouze předposlední půlhodina mě vyloženě nebavila, i ta ale něčemu sloužila. Každopádně milé překvapení a boj se stopáží se nakonec ukázal podivně snadný.(24.12.2012)

• =woody=

Hezký slunečný den, hned na začátek musím upozornit, že nejsem fandou dokumentu! Když už ale na nějaký jdu, rád bych se dozvěděl něco konkrétního o konkrétní problematice a sám si pak filosofoval, rozebíral s přáteli, nechal se inspirovat názorem a komentářem autora.. Tohle je ale pěkná divočina, bere si na paškál vážná témata a ironicky je staví vedle sebe do bizarních výjevů. Tohle přece nemůže být pro nikoho přínosné.. Možná se neumím na současný dokument dívat tím správným okem, ale fakt nevím, co tím chtěl autor říci. Navíc je tu spousta naprosto zbytečného materiálu, který natahuje stopáž, bůhví proč :-P, na neúnosné tři a půl hodiny! Mazec.. Mějte se raději filmově.. ;-) Woo.(26.4.2012)

Další Vachkův rozsáhlý esej kupodivu dává i jakýsi smysl (pokud to divák nevzdá hned na začátku, což s přihlédnutím ke stopáži není nic zvláštního). Sice netuším, jak s tím souvisí Oldřich Nový a hned u několika postav jsem vůbec nepochopil, o čem vlastně byla řeč, ale tentokrát se to dá v pohodě usledovat, aniž by se člověk musel zvlášť přemáhat. (Ale ty hrátky s kamerou mě fakt nebavily: na rybí oko teď budu mít aspoň měsíc alergii a horizontálně dělený obraz z Japonska, to už bylo fakt psycho.)(23.8.2015)

Karel Vachek konečně pojmenoval svoji metodu a způsob myšlení. Po předcházejících dvou rozpačitých filmech natočil jedno ze svých nejlepších románově pojatých děl. První hodinou je opět potřeba se trochu proukousávat, pak snímek ale nabere ohromný spád a kromě toho, že je filosoficky inspirativní, je i naprosto nefalšovaně zábavný a dokonce i divácky přístupný. (Mimochodem, oficiální text distributora se s výslednou podobou filmu hodně míjí.)(28.10.2011)

• bassator

47th KVIFF 2012 - DOCUMENTARY FILMS - OUT OF COMPETITION - Dokumentární filmy - mimo soutěž (Tmář a jeho rod aneb Slzavé údolí pyramid / OBSCURANTIST AND HIS LINEAGE OF THE PYRAMIDS´ TEARFUL VALLEYS / Tmář a jeho rod aneb Slzavé údolí pyramid)(14.8.2012)