Tmář a jeho rod aneb Slzavé údolí pyramid

Obscurantist and His Lineage or The Pyramids' Tearful Valleys

(festivalový název)

Dokumentární

Česko, 2011, 199 min

Karel Vachek

Karel Vachek

Tomu filmu k dokonalosti hodně materiálu buď chybí, nebo přebývá. Na každý pád je to ale zajímavé a hodné pozornosti. Pouze předposlední půlhodina mě vyloženě nebavila, i ta ale něčemu sloužila. Každopádně milé překvapení a boj se stopáží se nakonec ukázal podivně snadný.(24.12.2012)

A ještě Krtečka!!!(30.1.2014)

Potřebný film, který mimo jiné naznačuje meze komunikace (za těch 199 minut celou problematiku sotva nakousl), potřebu zdravého skepticismu a nutnost uvědomit si, že nesmíme věřit ničemu, co se tváří jako "jistota". Jak říká klasik, v naší konečné a proměňující se existenci nemají jistoty z definice smysl. A jinak, i přes možný dojem "objektivní směsky" je Tmáře stále potřeba přijímat jako velmi subjektivní názor režiséra. Chtěl jsem ještě napsat: "Pro mě osobně by film mohl být mnohem delší a tematizovat víc z problematických věcí z velkých klasických náboženství.", ale během psaní jsem si povzpomínal, že to tam vlastně skoro všechno bylo.(24.4.2012)

Další Vachkův rozsáhlý esej kupodivu dává i jakýsi smysl (pokud to divák nevzdá hned na začátku, což s přihlédnutím ke stopáži není nic zvláštního). Sice netuším, jak s tím souvisí Oldřich Nový a hned u několika postav jsem vůbec nepochopil, o čem vlastně byla řeč, ale tentokrát se to dá v pohodě usledovat, aniž by se člověk musel zvlášť přemáhat. (Ale ty hrátky s kamerou mě fakt nebavily: na rybí oko teď budu mít aspoň měsíc alergii a horizontálně dělený obraz z Japonska, to už bylo fakt psycho.)(23.8.2015)

• Terva

Dlouhý dokument ve své podstatě o ničem.(9.6.2012)