Hell on Wheels (TV seriál)

Peklo na kolesách

Western

Kanada / Velká Británie, 2011 - 2016, 41 h 29 min (Minutáž: 57x43 min)

Kevin Kiner

Anson Mount, Colm Meaney, Dominique McElligott, Common, Robin McLeavy, Kasha Kropinski, Eddie Spears, Christopher Heyerdahl, Tom Noonan, Barb Mitchell, April Telek, Wes Studi, Jake Weber, Dru Mouser, Ian Tracey, Ty Olsson, Ted Levine, Bruce Ramsay, Virginia Madsen, Byron Mann, Robert Moloney, Dustin MacDougall, Timothy V. Murphy, Wayne Duvall, Grainger Hines, Jennifer Ferrin, Sean Owen Roberts, Phil Burke, Alejandro Rae, Alex Zahara, Aleks Paunovic, Gregory 'Dominic' Odjig, Ryan Robbins, Fiona Vroom, Haysam Kadri, Jason Cermak, Duncan Ollerenshaw, Sharon Taylor, Kal Weber, Caitlynne Medrek, Christian Sloan, Siobhan Williams, Greg Lawson, David LeReaney, Christopher Rosamond, Robert Weiss, Scott Michael Campbell, Dave Trimble, Andrew Polk, Douglas Nyback, Jeff Fahey, Brian Jensen, Tim Guinee, Serge Houde, MacKenzie Porter, Victor Slezak, Chelah Horsdal, Peter Benson, John DeSantis, Brendan Fletcher, Reg Rogers, Tzi Ma, Michael Patric, Diego Diablo Del Mar, Taylor St. Pierre, Randy Birch, Brent Briscoe, Adam Beach, Colby French, Christopher Backus

1. série - 90% - Žádné férové rokování u táborového ohně, žádné pokrevní bratrství a oddanost až za hrob. Na tomhle místě najdete prospěchářství, mamon, rasismus, prostitutky a tunu bahna. A kolejí. Pracuje tu zachmuřený Elam, září krásná Lily Bell a na svou šanci čeká charizmatický Cullen. Nade vším pak bdí mazaný pan Durant se svým velkým železničním snem a když se sečtou všechny charaktery a zápletky, je z Hell on Wheels dílo, které stojí za pozornost jak milovníkům westernu, tak i těm, kteří při zvuku ostruh či houkání parní lokomotivy ohrnují nos. Já patřím jednoznačně do první skupiny, takže jsem si tuhle stavbu užil, zalitoval malého počtu epizod a spokojeně si počítal nenásilně servírované žánrové propriety. Poctivě prodané indiánské plížení, pořádná bitka nebo dramatický odjezd vstříc širým dálavám totiž fungují dokonale. Absolutnímu hodnocení zabránila jen příliš dramatická postava reverenda Colea. 2. série - 80% - Plány pokračují, výlet do Mexika se naštěstí nekoná a jednoznačnou postavu aby divák pohledal. Duranta nelze jen odsuzovat, Cullena pouze obdivovat nebo Švéda absolutně nenávidět. Přesto je druhá série o malý kousek slabší, protože některým postavám už trochu došla zajímavost. Kromě mého neoblíbeného Colea je to Ruth, Joseph a chvílemi i Sean McGinnes, který byl sympatičtější jako nesmělý promítač a přerod do Ruthina ctitele zkrátka neberu. Co ale ztratily vedlejší charaktery, získávají ty hlavní. Anson Mount může procedit snad jakoukoli větu a jeho charisma pokaždé láme všechny pražce v okolí. Ať už jsou on i další hrdinové v centru přepadení, stavby mostu nebo bolestivých poznání, že i v nejdrsnějších podmínkách si city cestu najdou, jede tohle Peklo na své trase rychlostí vpravdě ďábelskou. 3. série - 100% - Kdyby mi někdo po dvojí změně na místě hlavního tvůrce řekl, že nás čeká nejlepší úsek vytyčené tratě, nevěřil bych mu. Ale i přes viditelnou proměnu Cullenova charakteru z nemluvného mstitele do hláškujícího drsňáka je tohle zaprášené pojízdné městečko zákeřnější než kdy dřív. Vztahy mezi hlavními postavami se mění velmi nepředvídatelným způsobem, zvraty, které vypadají, že vygradují ve finále, se své pointy dočkají během pár minut a takové poslední dvě epizody mi svým pomalu odkapávajícím napětím způsobovaly drobné srdeční příhody. Z nepatrně zpomalujícího vozu je tak po této sezóně jeden z největších favoritů. 4. série - 80% - Peklo drží teplotu svého žáru v ďábelsky vysokých číslech, ale ne každé tvůrčí rozhodnutí bylo letos správné. Předně nechápu, proč dění v Cheyenne začíná připomínat divadelní hru. Ne že by Divoký západ nepotřeboval zdravou dávku občasného patosu, ale nová postava Johna Campbella snad mluví výhradně v zadumaných monolozích či naopak jednovětných prohlášeních. Do dramatických situací to pasuje, v běžných naopak působí jako pěst na oko. Což bohužel platí pro celou sérii. Nepamatuji, kdy jsem naposledy zažil, aby měla nějaká sezóna buď epizody zcela průměrné nebo naopak takřka bezchybné. Tudíž mi Naominy trable, nastavování linek kolem Mickeyho a Evy nebo koncept epizody Bear Man nepřišly jako šťastné volby a stejně jsem se čtvrtým rokem víceméně spokojený. Nezkrotný Sidney Snow, dokonalé výkony Kashy Kropinsky jako Ruth a vzhledem k vývoji i regulérní strach i o tu sebedůležitější postavu mi při každém kroku do zaprášeného města dávají pocit nezaměnitelného mrazení. To jen očekávání po předchozích peripetiích byla možná až nereálně vysoká. 5. série - první část - 70% - Kdo se rád dívá do Cullenových tvrdých očí, ten si přijde na své. Většinu času se příběh věnuje právě ústřednímu hrdinovi, společensky-hospodářským problémům jeho nového prostředí a - tím výčet skoro končí. Ne snad, že by Anson Mount měl problém veškeré melancholické dialogy či vzpomínky uhrát, ale na sedm epizod je děje zoufale málo a pocit, že by se všechno vešlo klidně do hodinky, je bohužel neodbytný. Původní záměr celé sólo odbočky, tedy hledání Naomi, se smrskává na pár scén a výrazně trpí i linky starých známých, kdy jsou problémy Duranta, Evy i Mickeyho jen nastavovanou kaší. Pocit, že bych občas za Bohannana téměř dýchal, a neutuchající démonická aura všudypřítomného Švéda mi zabraňují jít níž, ale pocit promarněné šance se mě v polovině rozloučení s místní ztroskotanou sebrankou ne a ne pustit. 5. série - druhá část - 85% - Nejuvěřitelnější, nejzranitelnější a zároveň nezničitelný kovboj, cedící mezi zuby ty nejzásadnější životní pravdy, takový byl Cullen Bohannan a Anson Mount za těch šest let vypotil a odedřel životní práci. Samotnému seriálu říkám sbohem velmi nerad, protože jakákoli chvíle s hlavním hrdinou patří k tomu nejlepšímu, co se kdy na stanici AMC objevilo a linky charakterů, se kterými si scénáristé už dlouho nevědí rady (Mickey, Eva, Louise), na tom nic nezmění. Hell on Wheels si i několikerými změnami showrunnerů prošlo několika snadno oddělitelnými etapami, dalo nám několik úmrtí, jejichž tíživost nedostanu z hlavy nejspíš nikdy a ve své poslední sérii i zúčtování těch, kteří si pásli po krku téměř od samého začátku (Švéd) nebo alespoň v poslední době (Chang). Žádný z přeživších hrdinů neodchází nepoznamenaný, každý si v sobě zvuk stavby železnice ponese až do smrti. Po chlapském finále, nepodobném žádnému finále, které jsem viděl, si ho ponesu i já.(21.2.2012)

Zatím po ctvrtem dilu velke nadseni. Nejlepší postavou je šéf bezpečnosti ..." Švéd ".. pochazejici z Norska. Hudba zvolena perfektně. Dívejte se v HD.(4.12.2011)

Season 1: 90%. Tak k mému prvnímu westernovému seriálu jsem přistupoval opatrně. Chválený Deadwood jsem zatím bohužel neviděl. Po pilotu jsem tomu zas tak velké šance nedával, ale už v třetím díle si seriál dokázal získat mé sympatie a s každou další epizodou mé nadšení jen rostlo. Nečekejte spostu přestřelek, vlastně je tu jen jedna větší, ale bohatě to vynahradí přístup k postavám. Hlavní hrdina je neskutečný sympaťák (Anson Mount by tak měl vypadat pořád. S delšími vlasy a zarostlý. Na jeho profilové fotce jsem ho oholeného vůbec nepoznal), ale rozhodně ne svatoušek. Honba pomstít smrt své ženy a syna ho občas až moc zaslepí a jedná příliš zbrkle, že na to doplatí. Ta se ale reší jen na začátku a pak na konci, kdy bohužel konec první série v podstatě nic nevyřeší, ale naštěstí nekončí nějakým cliffhangerem. Zbytek je vlastně o budování železnice, která propojí východní a západní pobřeží USA. I zbytek postav je velmi zajímavý. Obzlváště Colm Meaney, který má sice pozici záporáka, ale vlastně jím ani není. Jen velmi ambiciózní muž, který nedá na čestnost a chce dosáhnout svého všemi prostředky. Dále jeho šéf bezpečnosti "Švéd", který je vlastně Nor :-) i černouch Ferguson, kterého překvapivě dobře hraje rapper Common. Vlastně nikdo zde není vyloženě kladná postava (za všechny hlavně kněz ochlasta, který přejde do ještě větší trosky, že i zabije a káže, že cesta nenávisti jeta lepší), snad kromě Mrs. Belle. Pochválit musím předevšim hudbu a hlavně výběr písní, kdy v každé epizodě je scéna, která se odehrává jen za melodie dané písně, a během nich si člověk naplno uvědomí kouzlo tohoto seriálu. Není nijak velkolepý, ambiciózní, ale tryská z něho taková sympatie a upřímnost. Nevím, jak to lépe popsat, ale tímto si mne získal. Přesto doufám, že další série posune děj dál a něco se i vyřeší. Season 2: 80% Stále fajn, ale už mne to nebavilo jak prvá série. Zdá se, že pátrání pro vrazích manželky je definitivně odsunuto na druhou kolej. Konec není moc dobře vysvětlený, tak snad další série posune děj o kus dál. Season 3: 80% Oproti konci minulé sezóny skáčeme o pár měsíců do předu. Cullen mrzne na přerušené stavbě díky hustému sněhu. Durant je zavřený, ale ne na dlouho. Tentokráte se mi zdálo, že příběh plyne jen pozvolna a není tak zahuštěný, ale to neznamená, že se člověk nebaví sledování osudů obyvatel Hell On Wheels. Tentokrát tu kromě indiánu je i hrozba ze strany mormonů. Jsme přeci v Utahu, že :-D Nějaké postavy nás opustí, některá vstala z mrtvých a kuje plány, které pro Cullena nedopadnout úplně přívětivě nakonec. Závěr nemá úplný kliamx a končí spíše cliffhangerem, takže vysvětlení snad dodá další série. Season 4: 90%. Místo klasických 10 nás teď čekalo 13 dílů. Cullen si rychle vyřešil situaci z konce předchozí série a opět staví železnici ve Wyomingu. Vrací se dávno ztracený přítel, který ale bohužel už není co býval, takže Cullen musí udělat těžké rozhodnutí. A osud jedné velmi kladné postavy, která se rozhodla přijmout svoji zodpovědnost, dokáže v předposlední epizodě vehnat slzy do očí. Cullen se přesouvá dál ke konkurenci. Uvidíme kam se bude další série ubírat. Pacifik se blíží. Season 5: 80% AMC následovala Breaking Bad model a 5. série je rozdělena na 2 půlky po 7 epizodách s několika měsíčním odstupem. Cullen pracuje pro konkurenční železnici a zde přichází silný čínský element, kdy na železnici pracovali tisíce čínských imigrantů. V druhé půli už tvůrci začnou uzavírat jednotlivé linky a pak už jen Done! Železnice je hotová a Cullen se musí rozhodnout co dál. Bylo to fajn, jeden velmi povedený westernový seriál s nejcharismatičtějším hrdinou skončil.(19.1.2012)

Po první řadě skvělý, jen chvílema to nevědělo jestli to chce bejt episodní nebo ne, ale to je jen malá vada na kráse kvalitního seriálu. ( a to jsem nikdy neměl rád westerny)(11.7.2012)

Po prvých dvoch dieloch. Akonáhle pozriem aspoň prvú sériu, napíšem viac. 80% - 4*.(15.11.2014)