Kusamba loví v noci

všechny plakáty

tomtomtoma

Kusamba loví v noci je další filmovou reportáží ze současného turistického ostrovního ráje Bali. Kusamba je básnická vzletnost smutnohry. Jukung je rozsetý po obzoru, plachtovím se prohání nepřejícný jižní vítr a rybářské ošatky zejí prázdnotou. Bali našlo svou cestu vzestupu díky hinduistickému základu a Kusamba je již jen hořkosladkou vzpomínkou minulosti. Poetická je i další filmová pohlednice z Bali pod názvem Kremace bez mrtvých. Hinduismus zde ukázal svou tradici očistného pohřbívání. Odstup 250 let není na obtíž. Brahma přispívá ohněm, Išvara je vtělením větru a Višna slzí dojetím. Působivě vysoké dřevěné věže olizují plameny, Bóma ztrácí úsměv a celková harmonie je se slávou obnovena. Osvobození panteonu mrtvých, vzpomínka je přebita turistickým hemžením. ()

bratr.Milan

Rybáři z obce Kusamba vyrážejí na moře lovit v lehkých člunech. Nebyly příznivé podmínky. Vracejí se dřív, protože jsou v souladu s přírodou a ví, že při tomto počasí se ryby stahují pryč od pobřeží daleko na volné moře. Nikdo se nezlobí. Přijímají to, vyrazí příště. Na pobřeží je jako pokaždé čekají jejich ženy, i když ví, že nic nepřivezou. Po vytažení lodí na břeh jedna žena odnáší v koši na hlavě pár ryb, společný úlovek všech rybářů vesnice. ()