Willy Kufalt

Řada thrillerů buduje napětí pomocí zasazení do uzavřených prostorů, tohle je po Coppolově Rozhovoru snad druhý případ, kdy na mě vyloženě mrazivě zapůsobily naopak i ty obrovské prostory, velké místnosti či hodně široké a dlouhé chodby. Zvláště prostřihy na monotónní sled oken firemní budovy, s nekonečným procházením chodbou ve stresu, mají v sobě v kombinaci s protřásaným tématem AGORAFOBIE (opak klaustrofobie) docela děsivý nádech. Stejně tak výtvarné provedení osudového pokoje s bledě modrobílým zbarvením silně nabírá na působivosti od první chvíle. Celý příběh se odvíjí od události v podobě sebevraždy mladé ženy, níž – ač byla provedena čistě z její vůle – zanechává pro přeživší kolem nejednu výčitku na svědomí s pocitem viny a nutí se zejména hlavní postavu poznamenaného manžela vracet se k onomu incidentu, s cílem objasnit si každý detail. Spočátku děj až nepřehledně přeskakuje ze současnosti do retrospektivy a občas zanechává za sebou podivnou pachuť, ale přesto dokáže po celou dobu napínat, gradovat a určitě mě chytl. Můj nizozemský oblíbenec Peter Faber, zde v poněkud netypické vizáži civilního současníka s dioptriemi, mě naštěstí nezklamal a předvedl opět vynikající výkon. Fascinoval mě tu tentokrát zvláště svými minimalisticky zkleslými pohledy očí a určitě pozvedl celkový zážitek o stupínek výš. Byl jsem trochu na pochybách, co z téhle Otázky života a smrti vypadne, nakonec šlo o hodně zdařilý psychothriller, který za to zhlédnutí rozhodně stál a prakticky mu ani nescházelo mnoho k pomyslné dokonalosti. [85%] ()