Na stupních vítězů

Dokumentární / Životopisný / Drama / Sportovní

Německo / Rakousko, 2010, 94 min

Jan Tenhaven

Andy Baum

Originální název filmu - Podzimní zlato. Není všechno zlato, co se třpytí, jak práví české přísloví. Na rozdíl od všech nadšenců, obdivovatelů výkonu seniorů i obecně nezlomných optimistů jsem v tomto filmu viděla jen reálný úbytek fyzických sil a možností včetně postupného vyřazení stárnoucích lidí z koloběhu života. Je dobrým zvykem nebo možná jen projevem slušnosti vyzdvihovat hodnoty stáří - moudrost, vytrvalost, vůli k životu, celoživotní přínos. Každodenní realita však ukazuje něco jiného - lidé v produktivním věku se o staré zajímají jen v rámci práce, charitativních činností a návštěvy rodičů či prarodičů. V době internetu i ta hodnota moudrosti a zkušenosti je bezvýznamná, protože starší lidé nestíhají držet krok s vývojem nových technologií. Co se týká zábavy, koho skutečně baví poslouchat "moudré" kecy starých? Všichni, kdo jsou mladší než hrdinové tohoto dokumentu a kdo si v duchu říká, že být starý není tak těžké ani zlé, by si měli uvědomit, že neporovnávají své možnosti s možnostmi starých, ale jen možnosti těchto aktivních starců a stařenek s možnostmi průměrných starých lidí. Mně však toto obdivování a porovnání připomíná Special Olympics (Speciální olympiády) a sžíravý výrok s nimi spojený: Even if you win, you're still retarded - I když vyhraješ, pořád jsi debil. Pravda je, že "biologická vybavenost člověka velmi tvrdě omezuje pole jeho činnosti." Ruku na srdce - kdo dobrovolně chce být starý?(17.3.2012)

Tento dokument jsem poprve shledla na festivalu Jeden svet a bylo to prijemne prekvapeni. Necekala jsem, ze se tak nasmeju. Pocity ktere jsem si z kina odnasela byly veskrze pozitivni. Navic jsme meli tu cest poznat i pana Jiriho, takze pecka:)(11.3.2012)

Poznámka pro sebe: až si začneš připadat starý, ty hňupe, pořiď si někde tenhle dokument a podívej se na něj. Poznámka pro ostatní: moc příjemný a trochu nečekaně hodně vtipný film (v dobrém). A optimistický.(27.6.2011)

Že jste starý neznamená, že nemůžete sportovat. Se vzrůstajícím věkem se neodkladně pojí úbytek fyzických sil, a přestože se dědové a babičky nemohou měřit s mladými atlety, mezi sebou mohou síly porovnávat stále. Ukazuje to dokument, který sice srší pozitivním přístupem, který obhajuje člověka ve stáří a povzbudivě láká, aby se další v kinosále přidali, ale paradoxně se ve výsledku fyzičnu tolik nevěnuje. Raději rozpráví se svými subjekty, zkoumá jejich zájmy, rodinné zázemí, ale to vytváří obrázek, který bychom měli z vyzpovídání kteréhokoli postaršího člověka. Úplně mimo stojí úsek, během něhož se probírá sexuální život. Přitom zájem o staré tělo vykonávající fyzickou námahu je , což dokládá několik málo vypontovaných scén zpomaleně zaznamenávající vrcholný moment jejich sportovního snažení. Celkovému výsledku nepomáhá výběr hudební kulisy, který nechtěně vytváří dojem pitoresknosti a citlivější divák zachytí komediální podtóny, které s vážností materiálu nesouzní.(10.3.2011)

Už před zahájením festivalu Jeden svět 2011 jsem si takříkajíc "naslepo" :) koupil vstupenku na nejoblíbenější snímek brněnských diváků. Nakonec to vyhrál právě tento dokument a já myslím, že právem... Není ani tak o sportu samém jako spíš o způsobu života seniorských atletů a o jejich jiném stylu uvažování než najdete u většiny jejich vrstevníků - touha nepoddávat se nástrahám stárnutí a naopak proti nim aktivně bojovat. Zkrátka platí staré okřídlené úsloví o tom, že člověku je tolik, na kolik se cítí a ne tolik, kolik ukazuje datum narození v občance. Spousta velmi vtipných momentů a hlášek, které jsou jednoznačně odrazem pozitivního přístupu k životu samotných aktérů, je v kontrastu s jejich zdravotními komplikacemi, které ale dokáží překonávat právě díky svému nezměrnému odhodlání a zápalu pro věc...(30.3.2011)