Na stupních vítězů

Dokumentární / Životopisný / Drama / Sportovní

Německo / Rakousko, 2010, 94 min

Jan Tenhaven

Andy Baum

Poznámka pro sebe: až si začneš připadat starý, ty hňupe, pořiď si někde tenhle dokument a podívej se na něj. Poznámka pro ostatní: moc příjemný a trochu nečekaně hodně vtipný film (v dobrém). A optimistický.(27.6.2011)

Když si vzpomenu jak jsem líná kamkoliv popojít, je mi po shlédnutí tohoto dokumentu trapně. Klobouček dolů pánové a dámy, kteří v dokumentu vystupujete, jste opravdoví borci !(7.12.2013)

Tento dokument jsem poprve shledla na festivalu Jeden svet a bylo to prijemne prekvapeni. Necekala jsem, ze se tak nasmeju. Pocity ktere jsem si z kina odnasela byly veskrze pozitivni. Navic jsme meli tu cest poznat i pana Jiriho, takze pecka:)(11.3.2012)

Originální název filmu - Podzimní zlato. Není všechno zlato, co se třpytí, jak práví české přísloví. Na rozdíl od všech nadšenců, obdivovatelů výkonu seniorů i obecně nezlomných optimistů jsem v tomto filmu viděla jen reálný úbytek fyzických sil a možností včetně postupného vyřazení stárnoucích lidí z koloběhu života. Je dobrým zvykem nebo možná jen projevem slušnosti vyzdvihovat hodnoty stáří - moudrost, vytrvalost, vůli k životu, celoživotní přínos. Každodenní realita však ukazuje něco jiného - lidé v produktivním věku se o staré zajímají jen v rámci práce, charitativních činností a návštěvy rodičů či prarodičů. V době internetu i ta hodnota moudrosti a zkušenosti je bezvýznamná, protože starší lidé nestíhají držet krok s vývojem nových technologií. Co se týká zábavy, koho skutečně baví poslouchat "moudré" kecy starých? Všichni, kdo jsou mladší než hrdinové tohoto dokumentu a kdo si v duchu říká, že být starý není tak těžké ani zlé, by si měli uvědomit, že neporovnávají své možnosti s možnostmi starých, ale jen možnosti těchto aktivních starců a stařenek s možnostmi průměrných starých lidí. Mně však toto obdivování a porovnání připomíná Special Olympics (Speciální olympiády) a sžíravý výrok s nimi spojený: Even if you win, you're still retarded - I když vyhraješ, pořád jsi debil. Pravda je, že "biologická vybavenost člověka velmi tvrdě omezuje pole jeho činnosti." Ruku na srdce - kdo dobrovolně chce být starý?(17.3.2012)

Klobúk dole pred tvorcami tohto dokumentu, ale hlavne pred "hercami"! Keď si divák pozrie takýto film, hneď má väčšiu chuť do života a prestane myslieť na svoje malicherné problémy. Vrele odporúčam, aj keď nie je veľmi jednoduché sa dostať k sledovaniu tohto filmu...(5.10.2012)