Malý klenot (festivalový název)

• Itálie

Il gioiellino

• Francie

L'Empire des Rastelli

The Jewel

The Little Gem

(neoficiální název)

Itálie / Francie, 2011, 110 min

Pomalý úpadek rodinných hodnot vyměněných s ďáblem za záchranu rodinné firmy je perfektně podaný, navíc většina hlavních rolí je vynikající a promyšlená, s vlastním charakterem. Parádní hudba a netradiční prostředí (tento typ filmu o koncernech a byznysmenech známe převážně z Wall Street) pomáhá vytvářet film, který učaruje, ale vlastně nevíte čím.(6.7.2011)

Čekal jsem nejspíš ještě hlubší a intenzivnější pohled do těch obchodních vnitřností. Takhle to sice nebylo špatné, ale ani nijak oslnivé a nejspíš na tenhle festivalový kousek rychle zapomenu... ( 46. KVIFF )(10.7.2011)

Toni Servillo je sice tradičně výborný, ale tunelování po italsku kupodivu není dvakrát zajímavé. Jakoby tentokrát film víceméně předváděl jen to, co jsem čekal. A to o fungování průmyslového koncernu ani finančních institucí nevím skoro nic. Ale stále je to zřetelně nadprůměrně dobrý film (70%).(11.7.2011)

46. MFF KV .. Scénář: Andrea Molaioli, Ludovica Rampoldi, Gabriele Romagnoli(6.7.2011)

O tři roky starší film Božský Paola Sorrentina je příkladem, že i film který tematizuje politiku z hlediska jejích mechanismů, může být neotřelý a strhující. Malý klenot se snaží přiblížit pozadí vzniku jednoho finančního skandálu, ale jak formou tak svým obsahem nic objevného nepřináší.(5.7.2011)