Krev v mobilech (festivalový název)

• Dánsko

Blood in the Mobile

Dokumentární

Dánsko / Německo, 2010, 82 min

Adam Wallensten

Poměrně zajímavý dokument o porušování lidských práv. Mohlo by se zdát, že se nabízí dvě řešení. Buď všichni přestaneme kupovat elektrotechnické výrobky jako mobily, počítače a tablety. Nebo společnosti vyrábějící právě tyto vymoženosti přestanou nakupovat "ingredience" z Konga. Avšak ve vzduchu visí otázka, zda-li by to válečnou situaci v Kongu ukončilo? Dle mého názoru těžko. Kdyby jim došly zbraně, umlátili by se kameny a ženy by byly na mrtvolách svých mužů dále znásilňovány. Tohle ovšem tvůrci dokumentu nedomysleli.(9.12.2014)

Velmi zajímavý dokument. Chybělo mi tam však více detailních zákulisních informací z průběhu natáčení v nebezpečné zemi.(15.7.2013)

Na tento dokumentárny film som sa tešil viac ako rok pokial ho zoženiem s dabingom, ale čas natolko vystupnoval očakávanie, že sklamanie nemôžem poprieť. Videl som verziu ktorá trvala 52 minút. Snaď verzia s dĺžkou stopáže 82 minút obsahuje ohromujúce zábery, alebo informácie, ktoré som postrádal a dokument tak stratil to, čo som očakával. Možno ostatných 30 minút nebolo možné zverejniť z rôznych dôvodov a tak boli vystrihnuté. Konštatujem, že či si vlastne autor dokumentu Frank Piasechi Poulsen uvedomil dôležitú vec. Ak by prestala Nokia odoberať vzácne mineráli z Konga, tak by tam tamojší ludia prišli o prácu a zrejme o jediný zdroj prímov. To by sa týkalo istotne státisíce ludí. Najviac mi vadila vsunka s americkým kongresmanom. Urobil si reklamu aký je humánny, že sa tam vykoristuje a bla bla bla. USA je známe, že najviac profituje z vojen po celej planéte a väčšinu sami rozpútali. Tak o čom točil? Na záver chcem len podotknúť, že všetci z toho profitujú v rátane samotného pána Frank Piasechi Poulsen z rozdielom, že on sa netváril, že o ničom nevie, alebo s tým nemôže nič urobiť.(10.1.2013)

V dnešním světě už nikoho nezajímá odkud dané suroviny pochází a nebo ano?! Kolik prolité krve za tím stojí? ( Hodnocení: 8/10 )(22.2.2013)

Cílem dokumentu není cíleně útočit na společnost Nokia jak si zde mnozí myslí, ale ukázat na problém (to jak v dokumentu řečeno, tak i na oficiálních stránkách napsáno), který se dá řešit, stojí mnoho životů a podporuje válku v zemích 3 světa, které jsou tímto způsobem zbytkem světa nevědomky vykořisťovány a právě Nokia je na světovém trhu mobilních telefonů na místě číslo jedna a proto má i největší slovo.(15.1.2012)