poster

Krev v mobilech (festivalový název)

 • Dánsko

  Blod i mobilen

 • slovenský

  Krv v mobile

  (festivalový název)
 • anglický

  Blood in the Mobile

Dokumentární

Dánsko / Německo, 2010, 82 min

Kamera:

Adam Wallensten
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • OG_Swifty
  ****

  Odvážný dokument, který je ale jinak dost neurčitý a subjektivně ovlivněný. Část s Kongem byla přinejmenším zajímavá, úředník sedící na dvou židlích, fetišista do uniforem nebo hororový příběh o znásilnění završený celkem dramatickým děním v Bisii. Legislativní řešení problému už tak "zábavné" nebylo, navíc neukázalo nic, co už bychom ze současné politiky neznali. Bez elektroniky se dnes žít nedá a nevím, jestli by každý rád připlatil za certifikované součástky. Házení viny na Nokii nepovažuju za relevantní, stejně by se k tomu podle mě stavěli i ostatní výrobci mobilů a notebooků a dalšího smetí ... oni si o to pravděpodobně řekli jen svojí "sociální odpovědností" - průměrný dokument, ale za odvahu jedna * navíc.(11.4.2013)

 • Palvinie
  ***

  Poměrně zajímavý dokument o porušování lidských práv. Mohlo by se zdát, že se nabízí dvě řešení. Buď všichni přestaneme kupovat elektrotechnické výrobky jako mobily, počítače a tablety. Nebo společnosti vyrábějící právě tyto vymoženosti přestanou nakupovat "ingredience" z Konga. Avšak ve vzduchu visí otázka, zda-li by to válečnou situaci v Kongu ukončilo? Dle mého názoru těžko. Kdyby jim došly zbraně, umlátili by se kameny a ženy by byly na mrtvolách svých mužů dále znásilňovány. Tohle ovšem tvůrci dokumentu nedomysleli.(9.12.2014)

 • Luke7
  *****

  Autor toho dokumentu se rozhodl vypátrat zdroj minerálů použitých při výrobě jeho mobilu Nokia. Snaží se jednat s vedením Nokie o otázce původu minerálů. Nokie o problému ví už 10 let a vpodstatě jen mlží a vymlouvá se na položené otázky. Přitom by stačilo tlačit na dodavatele ohledně původu minerálů, tak jak to je zavedeno u některých dřevin. Je třeba také většího tlaku spotřebitelů, aby s tím výrobci konečně začali něco dělat. V dokumentu se také dozvíte, že minerály před další úpravou se dají vystopovat pomocí geologického původu. Veškeré odpovědi Nokie na otázky byly tím pádem jen výmluvy a lži. Svělý byl sestup do nitra dolu, který je až 100m hluboký bez zajištění proti sesuvu a dobívájí zde mineráli spousty lidí včetně dětí. Zhlédnuto v rámci festivalu Jeden svět 2011 v Opavě.(2.3.2011)

 • zette
  ****

  Dokument, ktery sice poukazuje na zavazny problem, ale krome tohoto faktu neresi vubec nic. Pokud by nerostne bohatstvi z Konga neuzili vyrobci z elektrotechnickeho prumyslu, pouzilo by se to jinde a Konzane se budou zabijet vecne. Mozna zarazi jen fakt, jak se k cele situaci stavi nejvetsi vyrobce mobilu... Holt, penize a moc mely vzdy vetsi hodnotu nez lidsky zivot nebo dustojnost. Dokument sam o sobe je jen prumerny, ale ocenuji statecnost tvurce a pridavam jednu hvezdicku.(6.1.2013)

 • Ded@M@tes
  ****

  V dnešním světě už nikoho nezajímá odkud dané suroviny pochází a nebo ano?! Kolik prolité krve za tím stojí? ( Hodnocení: 8/10 )(22.2.2013)

 • - Dokument přichází hned v úvodu s alarmující informací, že za posledních 15 let přišlo v Kongu o život nejméně 5 milionů lidí. Avšak svobodný stát Kongo již v minulosti během kruté vlády a hospodaření Belgického krále, jak se nechával nazývat Leopold II., za pouhých 30 let v letech 1885 - 1915 snížil počet obvyvatel Konga z 30 na 15 milionů. Tento čin však oproti dnešním praktikám nezůstal bez povšimnutí a byl takřka světem donucen svou personální kolonii opustit. Dnešní situace je samozřejmě jiná, také o penězích, ale ze kterých však neprofituje pouze jednotlivec. (Expertt)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace