Krev v mobilech (festivalový název)

• Dánsko

Blood in the Mobile

Dokumentární

Dánsko / Německo, 2010, 82 min

Adam Wallensten

Dnešní ľudia sú obrovskí sebci, v podstate sme všetci určitým spôsobom sebci, aspoň sa mi to zdá v niektorých veciach, ale mám pocit, že v dnešnej dobe aj v tom, v čom by sme nemuseli. Dnes chce mať každý všetko, všetko si užiť, ale zodpovednosť nikde, nikto nemyslí na následky. Je mi smutno, že biznis nahradil lásku a rozum. Je to smutné, že najmenej tých 5 miliónov ľudí zomrelo len kvôli bojom o vzácne kovy, ktoré používame snáď vo všetkom, no tu sa jedná o konkrétne veci v mobiloch a nikto to nejak nerieši, je smutné kam sme sa dostali. Tento dokument si vybral za tému konkrétnu vec a ide jej po krku, no veľmi slabo, aj keď podstatu chápeme, je to príliš povrchné a zaznieva málo informácií a málo argumentov. Tento dokument rozhodne je spracovaním slabý aj keď myšlienkovo silný a k prelomovým veciam v investigatívnej žurnalistike sa teda nezaradí.(26.2.2013)

253. Mimořádně působivý dokument odkrývající pro nás alespoň částečně, v útržkovitých záběrech obludnost systému, poháněného nenasytnou, bezohlednou hrabivostí, dravě rostoucí a sílící ze surových zločinů, z naprosté neúcty k životu, to vše jen pro peníze a moc, stále více a více, nerosty a jejich těžba jsou jen další záminkou k ničení a zhoubě, jen pro pýchu, pro pocit vlastní výjimečnosti, přelud, pro který není ani taková krutá oběť důvodem k zamyšlení, přitom vinu a podíl neseme všichni, jsme spolupachateli tak rozsáhlého bezpráví, i když jen jako jednotlivci s omezeným vlivem, nejsme naštěstí úplně bezmocní, můžeme mnohé odstranit a napravit, pokud budeme informovaní, to si ti přímí viníci uvědomují, právě tuto svoji zranitelnost, proto ta neochota cokoliv vysvětlovat, proto ta náhlá plachost a bázeň, když má být odkryta pravda o rozsahu jejich odpovědnosti.(28.1.2015)

Na tento dokumentárny film som sa tešil viac ako rok pokial ho zoženiem s dabingom, ale čas natolko vystupnoval očakávanie, že sklamanie nemôžem poprieť. Videl som verziu ktorá trvala 52 minút. Snaď verzia s dĺžkou stopáže 82 minút obsahuje ohromujúce zábery, alebo informácie, ktoré som postrádal a dokument tak stratil to, čo som očakával. Možno ostatných 30 minút nebolo možné zverejniť z rôznych dôvodov a tak boli vystrihnuté. Konštatujem, že či si vlastne autor dokumentu Frank Piasechi Poulsen uvedomil dôležitú vec. Ak by prestala Nokia odoberať vzácne mineráli z Konga, tak by tam tamojší ludia prišli o prácu a zrejme o jediný zdroj prímov. To by sa týkalo istotne státisíce ludí. Najviac mi vadila vsunka s americkým kongresmanom. Urobil si reklamu aký je humánny, že sa tam vykoristuje a bla bla bla. USA je známe, že najviac profituje z vojen po celej planéte a väčšinu sami rozpútali. Tak o čom točil? Na záver chcem len podotknúť, že všetci z toho profitujú v rátane samotného pána Frank Piasechi Poulsen z rozdielom, že on sa netváril, že o ničom nevie, alebo s tým nemôže nič urobiť.(10.1.2013)

V dnešním světě už nikoho nezajímá odkud dané suroviny pochází a nebo ano?! Kolik prolité krve za tím stojí? ( Hodnocení: 8/10 )(22.2.2013)

Pěkný záměr Franka Piasechi Poulsena a kus dobré investigativní filmařiny k tomu. Takhle si představuju dobré zracování tématu. Zjistit o co jde, kdo o tom ví, nenechat se odbýt, natáčet na místě, vrátit se se záběry, potvrdit nebo vyvrátit trvzení korporací s vědci, navrhnout řešení, vyzpovídat odborníky a jiné. Super takhle to má vypadat. Krev v mobilech je navíc divácky atraktivní protože mobil má dnes každý a týká se tak každého. Samozřejmě že vinit z něčeko jen Nokii je nesmysl jak tady někdo vytýká, ale Frank sám říká, že to není primárně o nicch. Nokia je ale velký symbol a největší hráč na trhu. Uvidíme, jestli se někdy něco změní. Jeden svět 2011 (3.4.2011)