Krev v mobilech (festivalový název)

• Dánsko

Blood in the Mobile

Dokumentární

Dánsko / Německo, 2010, 82 min

Adam Wallensten

253. Mimořádně působivý dokument odkrývající pro nás alespoň částečně, v útržkovitých záběrech obludnost systému, poháněného nenasytnou, bezohlednou hrabivostí, dravě rostoucí a sílící ze surových zločinů, z naprosté neúcty k životu, to vše jen pro peníze a moc, stále více a více, nerosty a jejich těžba jsou jen další záminkou k ničení a zhoubě, jen pro pýchu, pro pocit vlastní výjimečnosti, přelud, pro který není ani taková krutá oběť důvodem k zamyšlení, přitom vinu a podíl neseme všichni, jsme spolupachateli tak rozsáhlého bezpráví, i když jen jako jednotlivci s omezeným vlivem, nejsme naštěstí úplně bezmocní, můžeme mnohé odstranit a napravit, pokud budeme informovaní, to si ti přímí viníci uvědomují, právě tuto svoji zranitelnost, proto ta neochota cokoliv vysvětlovat, proto ta náhlá plachost a bázeň, když má být odkryta pravda o rozsahu jejich odpovědnosti.(28.1.2015)

Jde jen o to, že elektronika se z něčeho vyrábí a to z čeho se vyrábí se těží v zemi kde se válčí a válka také něco stojí, tak se tyto peníze využívají na koupi armádní výbavy. .. P.S.: Nejhorší je ten začátek, kdy náš "hlavní hrdina" dává všem okolo naprosto idiotskou otázku na kterou normální zaměstnanec nemůže znát odpověď a pak prohodí " jak to, že se s námi nechtějí bavit, co asi skrývají?" .... HODNOCENÍ: 50% (3*)(2.8.2015)

V dnešním světě už nikoho nezajímá odkud dané suroviny pochází a nebo ano?! Kolik prolité krve za tím stojí? ( Hodnocení: 8/10 )(22.2.2013)

Dnešní ľudia sú obrovskí sebci, v podstate sme všetci určitým spôsobom sebci, aspoň sa mi to zdá v niektorých veciach, ale mám pocit, že v dnešnej dobe aj v tom, v čom by sme nemuseli. Dnes chce mať každý všetko, všetko si užiť, ale zodpovednosť nikde, nikto nemyslí na následky. Je mi smutno, že biznis nahradil lásku a rozum. Je to smutné, že najmenej tých 5 miliónov ľudí zomrelo len kvôli bojom o vzácne kovy, ktoré používame snáď vo všetkom, no tu sa jedná o konkrétne veci v mobiloch a nikto to nejak nerieši, je smutné kam sme sa dostali. Tento dokument si vybral za tému konkrétnu vec a ide jej po krku, no veľmi slabo, aj keď podstatu chápeme, je to príliš povrchné a zaznieva málo informácií a málo argumentov. Tento dokument rozhodne je spracovaním slabý aj keď myšlienkovo silný a k prelomovým veciam v investigatívnej žurnalistike sa teda nezaradí.(26.2.2013)

...je těžké pochopit a přijmout fakt, že "pouhým konzumním přístupem k životu" podporuji skutečnosti ve světě, které bych při normálně umožněné volbě promýšlela... jenže informace nejsou... rozhodnutí, zda kupovat šaty, které jsou vyráběny v dětských továrnách, jídlo, které zabíjí, spotřební výrobky, které jsou cíleně vyráběny pro malou životnost... ano, a také mobily, díky kterým trpí a umírají lidé jsou těžká tam, kde informace prostě chybí (jsou utajovány)... na otázku, kterou pokládám, když jdu koupit džíny, kde byly vyrobeny, většina prodavačů, jejich vedoucích a nákupčích koukají vykuleně... a přitom, když se dáme do řeči a pochopí o co jde, co jsou jednoznačně pro, aby tyto informace nechyběly... a už přitom vlastně riskují... zaměstnání... začarovaný kruh a tak jsem vděčná za každý dobrý film, který se snaží tuto situaci měnit... jen otázka? obejdu se bez mobilu? počítače? jsem na nich pracovně závislá... tak co teď? konec jako ve filmu... nevím a jsem z toho naštvaná...(22.1.2014)

• - Dokument přichází hned v úvodu s alarmující informací, že za posledních 15 let přišlo v Kongu o život nejméně 5 milionů lidí. Avšak svobodný stát Kongo již v minulosti během kruté vlády a hospodaření Belgického krále, jak se nechával nazývat Leopold II., za pouhých 30 let v letech 1885 - 1915 snížil počet obvyvatel Konga z 30 na 15 milionů. Tento čin však oproti dnešním praktikám nezůstal bez povšimnutí a byl takřka světem donucen svou personální kolonii opustit. Dnešní situace je samozřejmě jiná, také o penězích, ale ze kterých však neprofituje pouze jednotlivec. (Expertt)