Kto by mohol zabudnúť na obl'úbenú postavu Sváka Ragana v hereckej kreácii neopakovatel'ného Jozefa Krónera? Trojdielny televízny film Sváko Ragan, ktorý vznikol podl'a poviedok Ela Šándora, si už pri svojom prvom uvedení pred mnohými rokmi okamžite získal priazeň divákov. Priniesol nielen dobrú zábavu, ale aj príťažlivý pohl'ad na svet myjavskej lokality s mnohými rázovitými zvykmi a postavičkami a vtipne využívaný dialekt, najmä myjavský a brezovský. Nad tým všetkým však dominuje schopnosť Sváka Ragana vynájsť sa aj v tých najnepríjemnejších situáciach...
Brezovskí garbiari boli známi nielen kvalitou svojich výrobkov, ale ischopnosťou svoje výrobky na jarmokoch úspešne popredať. Vel'a sa po jarmokoch a trhoch v blízkom i vzdialenejšom okolí Brezovej nachodil aj Sváko Ragan a nečudo, že na svojich obchodných potulkách zažil aj kadečo veselého a spravil nejeden vydarený, ale i menej vydarený "kšeft"...
Scenárista Bedřich Voderka s režisérom Martinom Ťapákom obrátili pohl'ad v tretej a poslednej časti filmu aj na túto dôležitú časť Sváčkovho života. Sváko Ragan má už dospelého syna Ščevána, ktorého treba dôkladne priučiť otcovskému garbiarskemu remeslu a najmä zasvätiť ho do fígl'ov "gšeftovania s partiékou". Dcéra Juda je zasa pomaly zrelá na vydaj a treba sa rozhodnúť pre toho najlepšieho pytača, čo iste nie je jednoduché... (oficiální text distributora)

Subjektiv

Přes dvě hodiny mi trvalo sžívání se s postavami, dialektem i rázovitým prostředím a když se mi to konečně podařilo, přišel konec. Svět lidových taškářů a filutů ožil yznovu kráte po seriálu Slovácko sa nesúdí a přinesl další spousty zfilmovaných anekdot a příhod ze života. Škoda jen, že logicky se tak událo formou mozaiky malých událostí, která je málokdy mým šálkem kávy. Teprve, když v mnoha střípcích začínám vnímat obraz postav, obraz Myjavy, teprve tehdy si to začínám užívat. A to jsem tady úplně nestihl. Snad při druhém zhlédnutí, při vstupu do už známé řeky, to bude lepší. Nyní lepší ***. ()

tron

„De sú sváko Ragan?" - "Šak vidíte, že tu neny.“ Zo slovenskej dediny mám radšej predsa len temnejšie veci (rodinné ságy Červené víno a Tisícročná včela), ale nedá sa nič robiť, aj "len" komediálny Sváko Ragan je pecka. Jozef Kroner tu je geniálny. Prostredie je mi veľmi blízke, keďže v Myjave som sa narodil, mám tam rodinu a rád chodím do toho rázovitého kraja, obklopeného krásnou prírodou a úžasnými kopanicami. Okrem kameramana, kochajúceho sa typickými dedinkami a lesmi, a Kronera, ktorý je tu fakt za veľkého šéfa, si to poriadne užívajú aj Hana Slivková, Michal Dočolomanský, Zuzana Kronerová, či Oldo Hlaváček. Hlavnou hviezdou je ale bez debaty nezbedný a vynaliezavý Ragan, raz taký raz onaký, ale zakaždým... no skrátka ako povedal rómsky muzikant, pán Ragan, ja vám niečo poviem, čo vám ešte nikto nepovedal, vy ste človek ("No tak to mi ozaj ešte nikto nepovedal."). Svojrázna povaha kopaničiarskeho národa, nezameniteľný slovník s brutálnym prízvukom a huncútske dedinské vzťahy. K tomu víno, jarmoky, kone, humná, šenky, veď to poznáte. A k tomu bombové hlášky ("Nekáž mi tu, neny si farár." alebo "Ogabal, ogabal! Nabudúce ogabeš ty jeho a budete si kvit!"). Negatívne hodnotím občasné, až príliš samopredvádzanie a trošku afektované, neskutočne dlhé scény napr. z rôznych krčiem, kedy postavy rozprávajú celé minúty rôzne vtipy a veselé príhody a hoci to k Myjave patrí, pôsobilo to na mňa skôr ako čudne okostýmovaný Vtipnejší vyhráva. Ceckavé prasce! ()

Radko

Kopanyce ich rodným jazykom. Za popularitou televíznej série o svákovi Raganovi nie sú zďaleka len vtipné vyprávanky miestneho ľudového strýca - zabávača. Pretože tie sú vtipné len čiastočne, miestami ide o dosť ošúchané frky. Základom úspechu je profesionálna predpríprava v podobe zvládnutia svojrázneho tvrdého dialektu bielo a malokarpatských kopaníc spolu s perfektnými folklórnymi kompozíciami v podobe tancov, spevov a odevov. Všetko v podaní popredných slovenských hercov, ktorým svojrázny spevavo tvrdý dialekt akoby padol rovno do huby. Plus speváci a tanečníci zo Slovenského ľudového umeleckého kolektívu (SĽUK-u) a Lúčnice. Z Ragana s tróniacim Jozefom Krónerom doslova cítiť pohodu pri nakrúcaní. A cigánsky tanec a spev v prvej časti dodnes považujem za esenciu cigánskeho panku- nespútano odvalenej slobody a voľnosti pri tanci a hudbe. Svetozár Stračina ako skladateľ a Štefan Nosáľ ako choreograf excelovali. Ukázalo sa, že dôkladná znalosť miestneho jazykového dialektu, spôsobu humoru, oblečenia, naturelu, hudby a piesní je polovicou úspechu. Čerešničkou na torte je poukázanie na miestnu honoráciu (advokáti,notári, intelektuáli z okolia hlavného mesta) ako na bandu večne nenažraných vypasených a peňazí chtivých ožralcov, ktorých chráni len ich postavenie,no rozhodne nie intelekt. To je výstižné i pre dnešok. ()

Aky

Chvílemi to sice sklouzává ze zábavného humoru do lidové taškařice, ale když ten Jozef Kroner je tak neodolatelný. ()

LaciLC

Fenomenálny Jožko Kroner ako Sváko Ragan vo výbornej "záhoráckej trilógii"... Hoci nie som Záhorák ani srdcom ani dušou (pochádzam z južného Slovenska), Ťapákovu/e komédiu/e som si vychutnal viac-menej do sýtosti. Kto má rád staré dobré slovenské klasiky a skrz-naskrz láskavý humor, nemá čo riešiť! ()

Flego

Excelentný Jozef Kroner v záhoráckej ( sám som zo Záhoria ) televíznej trilógii o figliarskom garbiarovi, ktorý si vie rady v každej situácii. Humor od srdca - na pohladenie srdca. Príjemná zábava ! ()

anderson

Kult kultov. Teda pre ľudí ktorí rozumejú mentalite tohto kúta západného Slovenska. Tí ostatní by to radšej nemali hodnotiť, ani pozerať. Skrátka úzkoprofilová nadčasová zábava. A JOZEF KRONER ? Ako rodákovi z úplne inej časti SR mu musím vyseknúť hlbokú poklonu, v tom s akou ľahkosťou sa vžil do tejto role. (11.4.2006) ()

Marek1991

Staré časy slovenského vidieka, jarmoky a veľa humoru. Jozef Kroner v jednej zo svojich životných rolí. Vyše tri hodiny filmu rozdelených do troch dielov určených pre televíziu, ponúka spolu s našimi významnými hercami a herečkami minulosti skutočnú zábavu. Hudba je typicky slovenská, nárečie v plnej sile a navyše mi to vždy pripomenie mojich kamarátov Raganových. K piatim hviezdam tomu chýba akurát celistvejší, spojitejší scenár bez hluchých miest. Keď to však porovnám s našou dnešnou tvorbou, Sváko Ragan je ďaleko vpredu. ()

YURAyura

To najlepsie zo slovenskej dediny. Z jednej strany Slovacko sa sudi a z druhej zahoracky svako - a potom, ze tu kultura nebyla... Co vznikne, dyz sa zkrizi opica s korytnacku? Zahorak v prilbe ;]] Na vojne reve porucik: Nastuuuuup! A ony Indro sa vydrape na prvy stlp, co zbada. A oficir sa ho pyta: Z ktoreho si druzstva? JRD Gajary! ____A tak podobne ;]] ()

dyfur

...už skoro 4O rokov je to legenda.Jozef Króner v jednej zo svojich životných úloh.Vždy mňa to bavilo - vždy to bola sranda - škoda,že toho nenatočili viacej častí.Musí sa vidieť .... ()

kagemush

Občas to tedy sklouzlo až do krojované estrády s tanečky a uřvanými vtipy.Což mi dost film schodilo a taky jsem se neubránil srovnání s předchozím Slovácko sa nesúdi,který mi sedl o něco víc. ()

Martin741

Pocas tuhej normalizacie este stale dokazala ceskoslovenska kinematografia vyplodit vyborne veci /Marecku, podejte mi pero, Jachyme, hod ho do stroje, Svako Ragan ...../ V tomto pripade ide o vybornu "zahoracku trilogiu" na cele s rovnako vybornymi hercami : Kroner /Obchod na Korze/, Kronerova, Pavelekova. Zahoracky dialekt mam rad a aj ked som mnohemu nerozumel, film je urcite blizsi narodnej mentalite Slovakov nez kadejake sikmooke cinske kung fu hluposti /pardon, Bruce Lee/. Odporucam kazdemu, koho fascinuje kopaniciarske prostredie Myjavy, mentalita obyvatelov obyvajucich tento kraj, senky, humna so senom, huncutske ruralne vidiecke medziludske vztahy ..... pripadne nejaka ta zabijacka osipanej. Vzdy som mal rad tento kraj, a rad tu chodim. V podstate normalizacny kult a dalsi krasny dokaz toho, ze aj za normalizacie vznikali pamataniahodne a pozeraniahodne filmy. 95 % ()

Mylouch

Umělecká stylizace, pointování scén i dialogy jsou kvalitou bohužel na hony vzdálené kvalitní kronerovské paralele - seriálu Slovácko sa nesúdí. ()

bjjoba

Excelentny 3 - dielny film z kopaniciarskeho prostredia s nezabudnutelnym Jozkom Kronerom pod reziou Martina Tapaka a hudbou Svetozara Stracinu. Vyborna zmes humornych pribehov v roznych prostrediach kde sa SVAKO RAGAN pohyboval. Tymto hercom co su tam obsadeni su tieto postavy ako site na telo. Vyborne RAGANOVI pritom pomahali cigan Krajicek, stryco Marcin, novinar Docolomansky, Pietor, mlady Bednarik. Teraz nezabudnutelne sceny - http://www.youtube.com/watch?v=NSK6TNgPCG0 ()

dANo

Sváko Ragan patrí medzi to najlepšie, čo socializmus umožnil slovenským filmárom... Jozef Króner je v tejto roli priam excelentný! :o) ()

Master19

Dovoluju si asi hodně, když přidávám první česky psaný komentář, že? Sice nejsem ze západního Slovenska, ale líbilo se mi to. Nechápu příliš to označení "komedie", protože některá místa jsou hodně vážná, ale co se týká humoru, ten není jen pro vyvolené, ale je naopak nadčasový. ()

Autogram

Kroner ako nezastaviteľný rozprávač ľudových príbehov a vydarených vtipov. Sekunduje mu kompletná zostava staršej generácie hercov a vzniká nezabudnuteľná vianočná zmes zábavných príbehov. Výborná réžia sa nezaprie, všetci herci robia presne to, čo majú, a rozdelenie do troch častí po jednej hodine je ideálne. –––– Kdo by kradeu, šak ste všeci tu. ()

rubik1

Som z oblasti Myjavsko-Staroturanských kopaníc a je to skutočne nádherný pocit "očut ve filme totok krásné nárečé kerým sa u nás vyprává." Jožko Kroner bol geniálny herec ktorý vedel zahrať proste všetko. Žiadna póza alebo charakter preňho nebol problém. Kopanice sú nádherná a rázovitá oblasť nášho krásneho Slovenska a nie len preto že tu bývam. A to ako Sváčko volajú budíkom do Bratislavy je asi tá najnezabudnuteľnejšia alebo ak chcete najkultovejšia scéna v dejinách slovenskej kinematografie.. ()

Sdoom

Takhle nějak si představuju život na slovenskej dědině. Jozef Kroner povyšuje svým charismatem a humorem celou minisérii o úroveň výš. Občas by to sice chtělo titulky, ale člověk si zvykne. V druhé a třetí části šla kvalita malinko dolů, ale celkové 4hvězdičkové hodnocení to srazit níže nemůže. ()