Sváko Ragan (TV film)

Komedie

Československo, 1976, 3x61 min

„To je ten muzikant?“ – „Svágo Ragan, to je kmín. A jeho rodina je tiež kmín.“ Výborná myjavácka televízna 180-minútová mini-séria Martina Ťapáka (RYSAVÁ JALOVICA alebo PACHO, HYBSKÝ ZBOJNÍK) s parádne si užívajúcimi hercami (Dočolomanský, Kronerová, Hlaváček, Krajíček), medzi ktorými samozrejme exceluje Jozef Kroner (OBCHOD NA KORZE, Martin Pichanda z TISÍCROČNEJ VČELY) ako nezbedný a vynaliezavý sváko, raz taký raz onaký, ale zakaždým... no skrátka ako to povedal cigánsky muzikant, „pán Ragan, ja vám niečo poviem, čo vám ešte nikto nepovedal, vy ste človek“. Svojrázna povaha kopaničiarskeho národa, ich nezameniteľný slovník a huncútske dedinské vzťahy, víno, jarmoky, kone, humná, šenky...(19.1.2007)

Dovoluju si asi hodně, když přidávám první česky psaný komentář, že? Sice nejsem ze západního Slovenska, ale líbilo se mi to. Nechápu příliš to označení "komedie", protože některá místa jsou hodně vážná, ale co se týká humoru, ten není jen pro vyvolené, ale je naopak nadčasový.(18.8.2006)

Staré časy slovenského vidieka, jarmoky a veľa humoru. Jozef Kroner v jednej zo svojich životných rolí. Vyše tri hodiny filmu rozdelených do troch dielov určených pre televíziu, ponúka spolu s našimi významnými hercami a herečkami minulosti skutočnú zábavu. Hudba je typicky slovenská, nárečie v plnej sile a navyše mi to vždy pripomenie mojich kamarátov Raganových. K piatim hviezdam tomu chýba akurát celistvejší, spojitejší scenár bez hluchých miest. Keď to však porovnám s našou dnešnou tvorbou, Sváko Ragan je ďaleko vpredu.(28.1.2013)

Excelentný Jozef Kroner v záhoráckej ( sám som zo Záhoria ) televíznej trilógii o figliarskom garbiarovi, ktorý si vie rady v každej situácii. Humor od srdca - na pohladenie srdca. Príjemná zábava !(25.4.2007)

Excelentny 3 - dielny film z kopaniciarskeho prostredia s nezabudnutelnym Jozkom Kronerom pod reziou Martina Tapaka a hudbou Svetozara Stracinu. Vyborna zmes humornych pribehov v roznych prostrediach kde sa SVAKO RAGAN pohyboval. Tymto hercom co su tam obsadeni su tieto postavy ako site na telo. Vyborne RAGANOVI pritom pomahali cigan Krajicek, stryco Marcin, novinar Docolomansky, Pietor, mlady Bednarik. Teraz nezabudnutelne sceny - http://www.youtube.com/watch?v=NSK6TNgPCG0(3.8.2012)

• - Skutočný Sváko Ragan sa volal Martin Lacko a narodil sa v roku 1847 na Brezovej ulici. (Jaroo)

• - Filmovalo se také na hradě Červený kameň. Filmovalo se i v obci Vrbová a Lakšárská Nová Ves. (M.B)