Sváko Ragan (TV film)

Komedie

Československo, 1976, 3x61 min

„To je ten muzikant?“ – „Svágo Ragan, to je kmín. A jeho rodina je tiež kmín.“ Výborná myjavácka televízna 180-minútová mini-séria Martina Ťapáka (RYSAVÁ JALOVICA alebo PACHO, HYBSKÝ ZBOJNÍK) s parádne si užívajúcimi hercami (Dočolomanský, Kronerová, Hlaváček, Krajíček), medzi ktorými samozrejme exceluje Jozef Kroner (OBCHOD NA KORZE, Martin Pichanda z TISÍCROČNEJ VČELY) ako nezbedný a vynaliezavý sváko, raz taký raz onaký, ale zakaždým... no skrátka ako to povedal cigánsky muzikant, „pán Ragan, ja vám niečo poviem, čo vám ešte nikto nepovedal, vy ste človek“. Svojrázna povaha kopaničiarskeho národa, ich nezameniteľný slovník a huncútske dedinské vzťahy, víno, jarmoky, kone, humná, šenky...(19.1.2007)

Kult kultov. Teda pre ľudí ktorí rozumejú mentalite tohto kúta západného Slovenska. Tí ostatní by to radšej nemali hodnotiť, ani pozerať. Skrátka úzkoprofilová nadčasová zábava. A JOZEF KRONER ? Ako rodákovi z úplne inej časti SR mu musím vyseknúť hlbokú poklonu, v tom s akou ľahkosťou sa vžil do tejto role. (11.4.2006)(11.4.2006)

• Mylouch

Umělecká stylizace, pointování scén i dialogy jsou kvalitou bohužel na hony vzdálené kvalitní kronerovské paralele - seriálu Slovácko sa nesúdí.(9.2.2013)

Přes dvě hodiny mi trvalo sžívání se s postavami, dialektem i rázovitým prostředím a když se mi to konečně podařilo, přišel konec. Svět lidových taškářů a filutů ožil yznovu kráte po seriálu Slovácko sa nesúdí a přinesl další spousty zfilmovaných anekdot a příhod ze života. Škoda jen, že logicky se tak událo formou mozaiky malých událostí, která je málokdy mým šálkem kávy. Teprve, když v mnoha střípcích začínám vnímat obraz postav, obraz Myjavy, teprve tehdy si to začínám užívat. A to jsem tady úplně nestihl. Snad při druhém zhlédnutí, při vstupu do už známé řeky, to bude lepší. Nyní lepší ***.(24.10.2008)

• sator

Fakt ne...(19.10.2011)

• - Filmovalo se také na hradě Červený kameň. Filmovalo se i v obci Vrbová a Lakšárská Nová Ves. (M.B)

• - Skutočný Sváko Ragan sa volal Martin Lacko a narodil sa v roku 1847 na Brezovej ulici. (Jaroo)