• Francie

(festivalový název)

Drama / Romantický

Velká Británie / Rakousko / Francie / Brazílie, 2011, 110 min

Čo má spoločné slovenská prostitútka, anglicky biznisman, francúzsky moslim, nešťastná brazilčanka, ruský mafián či americký otec nezvestnej dcéry ? Na prvý pohľad nič, pokiaľ sa ich cesty hračkou osudu neprepletú... O tom je tento navýsosť zaujímavý snímok, je o cestách, ktorými sa vydávame na púť životom a tie cesty sa prelínajú. Bizarné osudové stretnutia sú natočené s odstupom, nikto nikoho nesúdi a okrem svetových hviezd v epizódnych úlohách máme možnosť vidieť aj slovenské herečky. Predely medzi jednotlivými scénami sú vkusne oddelené hudobnými vstupmi, ktoré len dotvárajú celkovú atmosféru.(14.8.2012)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $100,343Tržby Celosvetovo $4,649,000║ __18.06.2012 Art Film Fest __ __V poradí tretí deň festivalu sa niesol hlavne v rozruchu okolo filmu 360. O premiérovu snímku bol eminentný záujem a len šťastlivci, čo si na film v predstihu rezervovali miesta mali to šťastie ho vzhliadnuť. Pred uvedeným na tomto významnom festivale mal premiéru len na festivaloch v Londýne a Toronte. Na týchto zahraničných festivaloch robili promo aj naše Slovenské herečky, Lucia Siposová a Gabriela Marcinková. Už teraz môžeme povedať, že urobili vo svojich kariérach razantný krok a ich účasť na tomto medzinárodnom projekte je priam ukážková, svoje úlohy zahrali priam excelentne. Vo filme sme mali možnosť počuť aj náš rodný jazyk, dokonca prišlo aj na jednoduchšie dialógy v Slovenčine, doslova taká malá improvizácia ale v rámci danej situácie boli korektné. Na naše milé prekvapenie patril záver filmu Gabriele Marcinkovej a jej súhra s Rusom Vladimirom Vdovičenkovom bola oku lahodiaca. Ich krkolomne sa odvíjajúce dialógy(Angličtino-Slovenčino-Ruština) boli tým pravým sviežim odľahčeným vánkom dodávajúcim iskru ich rozvíjajúcemu priateľskému vzťahu. Suma sumárum záver filmu si proste Gabriela ukradla pre seba, jedným slovom bola roztomilá. Na druhú stranu mala Lucia Siposová viac priamočiarejšiu úlohu, kde nebol priestor na hlbší charakterní rozvin, čo je aj škoda. Svoje kvality, ktoré môžeme brať v rôznych zmysloch musela ale ustáť v komprimujúcich scénach a tie dokázala slušne vykryť a ustáť. __Filmu dosť vypomáha aj vizuálne poňatie, nápaditosť a prechody medzi scénkami. Forma prevedenia je pútavá, režisér sa miestami z divákom zahráva a necháva ho tápať v hádankách nad osudmi viacerých protagonistov, je to o akomsi rázcestí medzi dobrom a zlom, dokonca príde aj na účelové „malé“ zlo vymazávajúce „veľké“ zlo, ide o cestu ktorú si v daný zlomový moment vyberá jednotlivec, v cestu pretavujúcu v relatívne lepšie nasmerovaný život. Plusom je že naše herečky sa nestratili pri menách ako Anthony Hopkins, Jude Law, Rachel Weisz či Ben Foster. __Pred projekciou bolo badať že Lucia Siposová je mierne nervózna a po jej úvodných slovách: „Ako prvý Slováci uvidíte moje prsia!“ bolo pochopiteľné prečo. Po projekcii už bolo všetko v poriadku, publikum film prijalo s potleskom a nadšením. Jej nervozita opadla a opäť bola príjemne spontánna a ústretová. Odpovedala na otázky publika a opísala profesionálny prístup režiséra Meirellesa pri nakrúcaní, kde nerobil medzi obsadeným žiadne rozdiely a pri odvážnych scénach bol nanajvýš diskrétny a nechával na pľaci len potrebný personál v počte asi päť ľudí. Taktiež spomenula príhody s hercom Jude Law, ktorý pri nácviku spoločnej úvodnej scény v bare prišiel v teplákoch a neopomenula ani jej výstup na pódium v Londýne, kde ako prvý vystúpil Jude Law a Lucia prišla na radu hneď po ňom. Vypadá to že tento rok by mal byť v jej kariére zlomový, okrem spomínaného filmu 360, je jej dôvtipný rukopis cítiť na scenári k filmu Tigre v meste, taktiež sa ako herečka účastní na ďalších študentských projektoch, napríklad na krátkometrážnom Do You Love Me? __Po tom čo nám Gabriela Marcinková niečo málo prezradila, môžeme zhodnotiť že jej kariéra z ďaleka nekončí u tohto filmu a môžeme ju veselo aj keď v menšej úlohe očakávať vo filme Byzantium známeho režiséra Neila Jordana(Interview s upírom). Okrem toho príde na rad aj jej účinkovanie v pripravovanom seriály jednej veľkej Slovenskej televízie s premiérou určenou na september, takže sa máme na čo tešiť pokiaľ bude potvrdzovať kvality ponúknuté filmom 360. __/videl v kine: 80%/ (videl na festivale Art Film Fest 2012)(19.6.2012)

Snímek 360 je příklad globálního filmu, protože každý člověk (tedy herec) mluví jazykem své národnosti:o)). Jedno z hlavních zpestření jsou slovenské herečky, pěkné evropské lokace a slovenština, která má opravdu velký prostor! Dramatický slepenec několika životních příběhů naznačuje, jak je často důležité jedno těžké rozhodnutí a také jaké z toho mohou vzniknout důsledky. Jedno je ale jasné, že i cesta může být cíl...:)). Morgan a Meirelles vytvořili zajímavý film o pár lidských osudech.(17.4.2013)

Brazilský tvůrce Fernando Meirelles je pro mě stále spíš neznámou. Talentovanou, záhadnou, zvláštní. Jeho filmy jsou sice seštelované na míru, ale jakoby nedýchaly, netlouklo jim srdce. Evropský výlet mezi vztahové peripetie, který láká na několik solidně rozehraných příběhů, si mě ale nakonec docela získal. Poukazuje na propojenost životů a osudů, je pesimistický, lehce odosobněný, pocitový, nabízí nejasné výpovědi. Mluví se v něm několika jazyky (máme tu Rusa, Brazilku, Angličany a Američany, Němce, Slovenky, Francouze), jeho síla opět spočívá v pomalém, vlažně plynoucím ději. Drobné, zato silné příběhy bez začátku i konce, s dobrými i výbornými herci, kteří musí ukázat kus svého umu, aby si v krátké době přitáhli diváka. Přesto všechno je to zvláštně lákavá hra, která neomrzí a dokáže umně zakrýt fakt, že jisté aspekty příběhů nejsou nijak objevné.(11.10.2012)

"Váš život je součet všech rozhodnutí, které jste v životě vědomě či nevědomky učinili. Dokážete-li ovládat proces rozhodování, dokážete ovládat všechny aspekty života. Můžete najít svobodu vycházející ze skutečnosti, že jste zodpovědni sami za sebe." Taková moc zajímavá mozaika pár příběhů z různých míst naší země, které se vzájemně v poměrně poklidném tempu prolínají a vstoupí pomalu, ale jistě i do našich životů až k nám domů. A já zjistila, že s nimi prožívám jejich lásky, rozhodování, vnitřní boje, starosti, smutek a jiné životní situace, které byly možná trochu smutnější, ale Fernando Meirelles nám je zabalil do krásného kabátku na který se moc hezky dívalo.(13.4.2013)