Zase tak tragické jako hodnocení na čsfd to není. Oproti prvnímu dílu jde vidět, že rozpočet je větší. Hlavně v castingu se to projevilo hodně. O hereckých schopnostech většiny herců nemá smysl mluvit, protože v česku prostě kvalitní herci nejsou. A pokud ano tak asi jen v divadlech. Film je kvalitou tak na 2,5 hvězdičky, ale dávám 3* za provokativní námět a za pokus o automobilovou honičku, která stejně jako akční scéna v závěru je neuvěřitelně směšná a trapná.(7.11.2011)

• ivishka

Při sledování filmu (ku podivu ne z donucení ale z čisté zvědavosti,jestli se můj odpádek u jedničky změní ve dvojce alespoň na jednu *) mě napadla jedině hláška Rosse z Přátel : " .....zasloužil bych metál!". Pokud je nepřízpusobivá část romské komunity skutečně tak vulgární a drzá jako v tomto filmu tak by zasloužili při nejmenším pár facek. Co se týče "hereckého" obsazení je to bída a děs...až se mi z toho místy chtělo opravdu brečet. Nejsem milovníkem akčňáků a rádoby dramat(pokud to ovšem není zaručená kvalitka), jelikož nejsem na takové žánry ale tohle není ani tak dramatické jako nekoukatelné..Abych pravdu řekla dokumentární pojetí by bylo mnohem účelnější. Ovšem co mi nejde pořád do hlavy - jak je možné,že takoví hulváti byli vůbec přijati na jakoukoliv školu a co více jak je možné, že jim jejich výlevy a projevy vůbec někdo toleruje?A jedna replika toho romského pedagogického asistenta, která zněla : " My jsme se od vás bílých naučili jen to nejhorší a to lepší z nás vyprchalo." Otázkou je zda-li to lepší někdy bylo, ale to nechme koňovi.Přijde mi,že tato přehlídka "mafiánků" je naprosto nereálná : ano víme,že policie i politika jsou zkorumpované, ale co mě ovšem velmi zarazilo je jak očividné jsou jejich vlivy.Děsné,smutné,marné,nekoukatelné,nemožné....(5.9.2012)

• cheyene

Dojezd prvního dílu, který se však přenáší více do kriminální roviny. Školství jde tentokrát mírně stranou a ukazují se tu zejména kriminální živly, které více či méně se školou souvisejí. Ve své podstatě nejde o moc horší počin než byli Bastardi 1, takže proto nechávám hodnocení stejné. Potěšilo mě zpracování jedné ze závěrečných scén - sbor zpívá gradující vokální skladbu "hallelujah" a záběry na něj jsou prostříhány scénami násilí a stupňováním napětí okolo hlavního hrdiny. To se podle mého fakt povedlo.(5.4.2012)

Nezvedení bastardi se podruhé vracejí, ale ani tentokrát se nedají brát příliš vážně, i když jsou tak koncipováni, a smíchu se zkrátka neubráníte. Na smíšenou základní školu se vracíme rok po událostech z jedničky a stejná doba uplynula od smrti tří mladistvých výtečníků podílejících se na znásilnění mladé praktikantky, které nezůstalo nepotrestáno jejím příbuzným Tomášem Majerem, který sem po její smrti nastoupil jako nový pedagog s neortodoxním přístupem k žákům. Od té doby se ale hodně změnilo. Majer povýšil na ředitele školy a v očích pozůstalých je vrahem jejich dětí, vyšetřující policejní kapitán mezitím zemřel a místní mafiánská rodinka Dostálovic v čele s kmotrem Krampolem a kápem Štastným lační po pomstě za smrt milovaného vnuka a syna. Sociální přesah je poněkud utlumen oproti jedničce, a to i přesto, že scénář opět napsal Tomáš Magnusek, a také došlo ke střídání na postu režiséra. Poměrně zajímavého Šíchu střídá debutující a nevýrazný Jan Lengyel a jeho režie selhává na všech frontách, ale gradující závěr ve kterém umírá řada postav se povedl. Přidejme k tomu slabou dramaturgii, závěrečný přelom do akčního filmu, kdy se smíchy řežete do kolen a postavy, které, až na čestné výjimky, jsou vesměs karikatury. Děj, který se nikam výrazně neposune, je však navzdory tomu, výrazně zahlcen množstvím hlavních a vedlejších postav ztvárněných vybranou hereckou elitou, která, částečně i vlivem scénáře, zabředla do jakési parodie, která se při střetu romské komunity s ostatními obyvateli mafií ovládaného městečka, tak nějak nabízela. Množství postav má v dějí své místo, ale jak jsou zahrané je spíše k pláči než, aby se daly brát vážně a upozornuji, že se nejedná o žádnou komedii, ale vážně míněné drama. Nejhůře dopadl Krampol, který připomíná dobře udržovaného dědu z posilovny, co si umí na svoji neštastnou, alkoholickou manželku (Gabriela Vránová) sprostě zařvat a pak být v doprovodu svých dvou goril předpisově drsný. Hrát nikdy moc neuměl, ale tohle byla síla, co předváděl. Andrej Hryc, který hraje jakéhosi respektovaného cikánského vajdu, asi nejspíš prošel opakovaně solárkem, a aniž bych chtěl snižovat jeho herecké kvality, svoji podivně koncipovanou roli ustál jen díky svému citu pro nadhled, ale stejně působil trapně. Talentovaný Jan Štastný se i přes svůj heroický výkon neubránil dokonalé karikatuře mafiána a Kateřina Brožová, asi to bylo jejím utlumeným sex-appealem, moc ze své role nedostala. Martina Dejdara jsem nikdy ve vážných rolích moc nemusel, ale tady mně nevadil a byl jedním z mála, který roli policejního vyšetřovatele zvládl. Herci ve vedlejších rolích byli poněkud důstojnější a kvalitními výkony na sebe upozornil Jan Přeučil jako nevrlý školník, ve filmu se mihne Mesárošová a Válková, druhá jmenovaná překvapivě hrála a svoji roli jen neodříkala, jako třeba neherci Cimický, Uzel, Jahelka a spol., částečně zastupující svoje profese. Samotná amorální mládež a jejich hlášky už tady nedostává tolik prostoru jako v jedničce a nejznámější zástupce z jejich řad, Jan Bendig, nebyl příliš podpůrný pro děj. A tím se dostávám k představiteli hlavní role Tomáši Magnuskovi, jenž je v české filmové tvorbě ojedinělým úkazem, kterého jedni vnímají jako spásu české kinematografie a novátora, a druzí mu nemohou přijít na jméno a vidí v něm netalentovaného mimoně, kterému do ruky kamera nepatří. Osobně se držím středu a dávám mu šanci. Pokud však chce dál točit pro kina měl by si uvědomit, že s filmy v televizním formátu, navíc s nedostatečným technickým zázemím od zvuku až po kameru, příliš rozruchu nenadělá. Zvláště, když v druhém díle toho neměl z hlediska rozvinutí děje moc co nabídnout a taky ani nenabídl. Amatérský přístup je do očí bíjící a možná by se autor mohl ohradit, že to zase hrál na autenticitu zachycení prostředí, tentokrát nevázanou jen na školní prostředí, které jako někdejší pedagog důvěrně zná, ale ve druhém pokračování už nepředložil dostatečné pádné argumenty, aby se to tak dalo akceptovat. Zachování občanských jmen některých herců nebo skutečných hereckých párů, pro autenticitu nestačí, když to ostatní hapruje. Je obrovská škoda, že filmu chybí výrazná zápletka a nemám tušení s čím chce příjít ve třetím pokračování. Jeho tvůrčí snaha má něco do sebe, ale hrozí, že příště místo pšenky sklidí jenom plevel. Odvážný přesun od sociálního drama k českému thrilleru ale nebyl marný. 60%(3.4.2012)

• Genero

„Kritika, která začíná slovy zamindrákovaný, tlustý buřt z Náchoda si točí film, to už je podle mě útok," svěřil se iDNES Magnusek. No tak jak mám tedy začít? Bastardům 2 jsem se usilovně vyhýbal, až jsem si řekl DOST! I já mám právo čas od času shlédnout nějakou pravou, smrdutou a nepančovanou českou krimisračku. Takže pojďme na to, Tomáši: Zamindrákovaný, tlustý buřt z Náchoda si točí film. Porovnávat tenhle jeho výplod s prvním dílem by bylo zhruba to samé, jako se rozhodovat, jestli chytit od Mesárošové raději kapavku nebo syfilis. Ubylo pubertálního cikánského hláškování, přesto to Tomáš posunul rovnou do ryzí retardace s prvky poťouchlé grotesky v nejlepší tradici Flintstonů. Na odpad to rozhodně není kvůli kmotru Krampoulovi a všem těm přehrávajícím nehercům, ze kterých jsem si uhnal hnisavý vřed na bránici, a především závěrečná Tour de Mrdka se Šťastným za volantem Favorita (bohužel neměl typickou hráškově vyblitou barvu) je nezapomenutelným okamžikem v dějinách českého amatérského softporna. Jestliže jsem jedničce dal za dvě, musím toto hodnocení alespoň napodobit a už se mocinky těším na trojku, kde snad Magnuska konečně omylem picnou japonští velrybáři a kruh se uzavře.(9.9.2012)