Velký Gatsby

Veľký Gatsby

The Great Gatsby

Drama / Romantický

Austrálie / USA, 2013, 142 min

(6x) Časový oblouk let 1922/1929 (respektive ještě bohatší, protože flashbacky mapují celý Gatsbyho život) nezklamal. Tomu říkám film, který vnímám i břichem. Formální i dramatický orgasmus. Celková výprava dokonalost sama (toto nejsou jen tak obyčejná 20. léta, toto jsou přesně ta 20. léta, pro které dýchám) a kdyby tančil i Amitabh Bachchan, tak jdu na šest. #čsfdprojekce, #výletníkinosmíchov #nejlepšíkinonapraze7 ___ Z bezchybného soundtracku vlhnu při Young and Beautiful (Lana del Rey), Love is Blindness (Jack White) a vypalovačce Bang Bang (Will.i.am).(16.5.2013)

[imdb: 7.4/10] | me: Čo záber, to krásna fotografia. Mal som pocit, že som videl 142 minút nádherných záberov prepychu a blaha. To je ale všetko. I hope she'll be a fool - that's the best thing a girl can be in this world, a beautiful little fool. (16.2.2014)

Velký Gatsby je v Luhrmannově podání filmem o velké hysterce a Carey Mulligan to překvapivě není. Jediný růžový slon v místnosti DiCaprio poškádlil svojí lesbu v sobě a od poloviny filmu se jeho výkon prakticky nedá vydržet.(18.5.2013)

• Isherwood

Make-up a svícení dělají z Gatsbyho uniklou modelínu od Madame Tussaud, Luhrmanův chtíč po nejefektivnější obrazové kompozici zase bezpohlavní náčrty ze všech ostatních, což činí z ‚Velkého Gatsbyho‘ nejhůře vyprávěný (a subjektivně nejdelší) blockbuster sezony; dobrá party skončí bez kocoviny, ale tady vás to táhne do ústraní s pocuchaným žaludkem ještě před jejím vyvrcholením.(12.1.2014)

• Marigold

Z čeho šílet víc? Z toho, že podle Luhrmanna je Fitzgerald povrchním manýristou z užvaněné červené knihovny? Že dvacátá léta vypadají jako tuctová industriální dystopie smíchaná s extravaganzou lifestylového magazínu? Z toho, že "glamour" estetika filmu je tak ostentativní, až je otravná? Z toho, že postavy jsou bez výjimky ploché a ta nejpovrchnější je shodou okolností vypravěč? Že film má totálně nonsensuální dramatickou výstavbu? Že z elegance a dekadence epochy "před velkým pádem" nezůstalo nic než záplava konfet a digitální sterility? Já ani nevím a popravdě mi to po pár minutách bylo fuk. Ohlupující zážitek, který pro mě nejlépe vystihují slova Rexe Reeda: "This is one of the most maddening examples of wasted money ever dumped on the screen".(15.5.2013)