Velký Gatsby

Veľký Gatsby

The Great Gatsby

Drama / Romantický

Austrálie / USA, 2013, 142 min

K čertu s kýčem, k čertu s hnidopišským pitváním, k čertu s chytruškami a chytrušáky..... Luhrman mě nechal 5 let od Austrálie čekat na zábavný výpravný vizuální prožitek..... Mohu chtít víc? Já ne..... Pro mě je film zábava.... Vizuální.... taky zvuková..... P.S. Soundtrack je po Drive zas jednou pro mě zážitek..... 85%(27.9.2013)

Prvá polhodina je iba mainstreamová nafúknutá pozlátkom obalená bublina, vyplnená prehliadkami žúrov a večierkov, a prejavujúca Luhrmanov absolútny hudobný nevkus. Potom však na scénu prichádza DiCaprio, a z odpadovej látky sa stáva priemerná romantická dráma z obdobia prohibície. Mystifikácia okolo Gatsbyho je prevedená dosť nepodarene a smiešne a celý film je aj v najlepších momentoch rovnaký ako samotný Gatsby - navonok samé pozlátko a vnútri prázdnota. 55%(5.1.2014)

Velký Gatsby je v Luhrmannově podání filmem o velké hysterce a Carey Mulligan to překvapivě není. Jediný růžový slon v místnosti DiCaprio poškádlil svojí lesbu v sobě a od poloviny filmu se jeho výkon prakticky nedá vydržet.(18.5.2013)

I přes zjevné nedotaženosti (strukturální deja vu a zřejmě počáteční režisérův pocit, že se nejdřív musí rozhýbat barvy, těla a hudba, aby následoval děj), se po vyloženě roztomilém entrée samotného Gatsbyho rozehrává vztahový čtvereček, jenž sice míň vypovídá o Fitzgeraldovi, ale stále má co říci svým (občas vypjatým) postojem o urputných citech všeho druhu. Bezuzdné desetileti těsně po první světové válce jako paralela současného (ticha před bouří?) už je víceméně jasná. A Boha symbolizují brýle, jen hvězda Baze Luhrmanna už poněkud pohasíná.(20.5.2013)

Mnozí zde Velkému Gatsbymu vyčítají pompéznost, nabubřelost a povrchnost. S tímto však musím nesouhlasit. Život Jaye Gatsbyho, tajemného milionáře, totiž přesně takový je. Takže okázalé a vizuálně úchvatné zpracování jeho příběhu je tak zcela na místě a dokonale zobrazuje jeho život přesně takový, jaký je. Plný velkolepých nekončících večírků, krásných dam a elegantních pánů, hlasité hudby a úžasných kostýmů. Typově do svých rolí všichni skvěle zapadli, od "velkého" Lea, přes "Parkerovského" Tobeyho, až po nádhernou Carey Mulligan. Když začala hrát píseň od Lany Del Ray, začalo mě jemně mrazit po těle. Ten song je prostě nádherný a sem dokonale zapadl. Celý moderní soundtrack, včetně Fergie, Kanye Westa a ostatních, je perfektní. Takže ano, Velký Gatsby je velkolepý, povrchní a okázalý. Ale to často životy takových lidí bývají, nebo tak alespoň vypadají. Plné luxusu, peněz a také prázdnoty.(15.3.2015)