Velký Gatsby

Veľký Gatsby

The Great Gatsby

Drama / Romantický

Austrálie / USA, 2013, 142 min

Zhlédnuto v kině. Jednu věc musím napsat hned v úvodu - je to rozhodně lepší, než tohle zpracování. Ale pořád to není ono… Na tento film jsem se opravdu těšil, dávno předtím, než jsem viděl zpracování s Redfordem, vlastně od chvíle, co vyšel první trailer, tak jsem věděl, že na tohle si do kina rozhodně zajdu. Přeci jen casting je perfektní (DiCaprio je sázka na jistotu a pro Carey mám opravdu slabost, navíc ona v sobě opravdu má jiskru slečen z 20. - 30. let minulého století) a režíruje to Baz, specialista na spektákly a tvůrce jednoho z mých nejoblíbenějších filmů. A ono je to na filmu znát, první polovina je téměř jako Moulin Rouge!, bohužel jen téměř. Protože tentokrát mi tam ta atmosféra a ty show přišly takové falešné, zkrátka jako by tomu něco chybělo. Napíšu to asi tak, pokaždé, kdy sleduju Moulin Rouge!, tak jsem v Paříži na začátku 20. století. Tady jsem ale nebyl v New Yorku v 20. letech, ale v kině. Film mě nedokázal opravdu vtáhnout do děje a já jsem nevěděl a vlastně do teď nevím proč. Druhá, serioznější polovina, byla taky dobrá, hlavně scéna hádky v hotelu byla opravdu povedená, jen mi přišlo, že závěr byl odfláknutý a pokud verze s Redfordem může tomuto remaku nějak konkurovat, určitě to bude právě SPOILER!!! scéna Gatsbyho smrti, jež mi ve starší verzi přišla mnohem více propracovanější a šokující než v této. KONEC SPOILERU! Na všech jiných frontách ale vítězí tato verze, herci jsou lepší, moderní hudba nebyla špatná (i když opět, u Moulin Rouge! mi tam ta moderní hudba seděla mnohem více než tady) a celkově má film snesitelnější tempo, byť stopáž je prakticky na chlup stejná. Na tuhle verzi se určitě ještě jednou podívám. 80 %.(18.6.2013)

• Arbiter

Za těch úmorných 142 minut jsem nenalezl jedinou postavu, ke které bych mohl najít sympatie. Prázdný svět cinkrlátek a jednání beze smyslu. Hmm.(30.11.2013)

// Distribútor: Warner Bros. // Počet premietajúcich kín v USA: 3,550 // Otvárací Víkend USA: $50,085,185 //(1.9.2013)

[imdb: 7.4/10] | me: Čo záber, to krásna fotografia. Mal som pocit, že som videl 142 minút nádherných záberov prepychu a blaha. To je ale všetko. I hope she'll be a fool - that's the best thing a girl can be in this world, a beautiful little fool. (16.2.2014)

Ach jo. Srovnával už někdy někdo Luhrmanna s Cameronem? Oba dva se totiž divákům snaží reprezentativně vysvětlit, proč že to vlastně člověk vynalezl biograf, potažmo tedy obří plasmu, 3D efekty, kvalitní domácí kino a rozlišení 4K. To je všechno moc hezké, ale já k tomu zároveň potřebuji příběh, u kterého dvakrát (!) neusnu - i přesto, že to jako lovestory funguje perfektně.(7.9.2013)

• - Ve stejné době, kdy měl film premiéru, vyšla audiokniha "Velký Gatsby" namluvená Jakem Gyllenhaalem. (Pria)

• - Návrhu kostýmov sa zhostila talianska návrhárka Miuccia Prada, ktorá v spolupráci s kostýmovou návrhárkou Catherine Martinovou vytvorila kolekciu viac ako štyridsiatich koktejlových aj večerných šiat pod značkou Miu Miu a Prada. (leila22)

• - Fráze "Old sport", tedy "Starý příteli", byla ve filmu použita 55krát, z toho 4krát byla doplněna samotným Gatsbym (Leonardo DiCaprio). (Weyland)