poster

Velký Gatsby

 • Austrálie

  Great Gatsby, The

 • SK název

  Veľký Gatsby

Drama / Romantický

Austrálie / USA, 2013, 142 min

 • Botič
  ****

  Velký Gatsby je v Luhrmannově podání filmem o velké hysterce a Carey Mulligan to překvapivě není. Jediný růžový slon v místnosti DiCaprio poškádlil svojí lesbu v sobě a od poloviny filmu se jeho výkon prakticky nedá vydržet.(18.5.2013)

 • Psema
  ***

  Už při čtení předlohy jsem měl pocit, že kromě atmosféry bujarých večírků nejde Fitzgeraldovu klasiku adekvátně adaptovat bez toho, aniž by se člověk musel opírat o verbální fráze vytržené z textu. A Luhrmann tuhle domněnku jenom potvrzuje. Bohužel pro něj ale ani relativně doslovná adaptace nestačí, protože zatímco Fitzgeraldův román skýtá myšlenky mezi řádky , Luhrmann co neodhrká v povrchních frázích (dokonce i jednu z point vám musí Maguire říct přímo do ksichtu, protože z celku ji nevykoukáte), to ve filmu prostě není. Ano, večírky jsou nádherné, dynamické a soundtrack božský (u Lany a ukazování sídla to bylo málem na slzičku), jenže zhruba po půlce, kdy by mělo konečně začít o něco jít, se děj začne tříštit, působí na plátně skoro až směšně a nechtěně parodicky, a finále je skoupé na jakoukoliv emoci i přes Tobeyho spider-manovsky naběhlou žílu. A to se DiCaprio o toho Oscara tentokrát tak hezky snaží. Nakonec mu ale jako už tradičně zůstanou taky jen ty pěkné košile a sny a Luhrmannovi audiovizuální cinkrlátka, za kterými se od Austrálie neskrývá už absolutně nic. Na to jak se Luhrmann v rozhovorech kasá, jak je film i o současné generaci, si nechal sociální témata románu úplně protéct mezi prsty.(15.5.2013)

 • Tosim
  ****

  I přes zjevné nedotaženosti (strukturální deja vu a zřejmě počáteční režisérův pocit, že se nejdřív musí rozhýbat barvy, těla a hudba, aby následoval děj), se po vyloženě roztomilém entrée samotného Gatsbyho rozehrává vztahový čtvereček, jenž sice míň vypovídá o Fitzgeraldovi, ale stále má co říci svým (občas vypjatým) postojem o urputných citech všeho druhu. Bezuzdné desetileti těsně po první světové válce jako paralela současného (ticha před bouří?) už je víceméně jasná. A Boha symbolizují brýle, jen hvězda Baze Luhrmanna už poněkud pohasíná.(20.5.2013)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • - Scénu filmu, jehož děj je situován do roku 1922, v níž se poprvé objeví Gatsby (Leonardo DiCaprio), doprovází slavná "Rhapsody in Blue" ("Rapsodie v modrém") amerického skladatele Gershwina. Premiéra této skladby se však odehrála 12. února roku 1924, kdy ji na koncertu pod názvem "Experiment v moderní hudbě" zahrál Palais Royal orchestr Paula Whitemana, známého jako "King of Jazz". Koncert se konal v Aeolian Hall v New Yorku. (Aelita)

 • - Datum premiéry filmu prošlo dvěma změnami. Z původního prosince 2012 byla přesunuta na červenec 2013 a poté na dřívější květen 2013. (Dr Lizal)

 • - Pri Nickovom opise New Yorku v úvode filmu, sú použité kolorované zábery z čiernobielej snímky The Roaring Twenties (1939). (denulik)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace