Odvážní

Stephen Kendrick

Bob Scott

Mark Willard

Steve Hullfish

Mám rád policajné filmy. Mám rád dobré policajné filmy. A toto je dobrý film. Aj nepriek tomu, že je presiaknutý kresťanskými hodnotami a nemá priamy ťah na bránku. Finále je možno príliš kázaním, ale inak je rodinná téma funkčná a pár naháňačkových scén je slušne našliapaných. Keby to bolo hutnejšie, mohli sme mať ďalšiu PATROLU...(29.9.2013)

Fanatický křižák Alex Kendrick, abych parafrázoval místního kolegu, natočil svůj čtvrtý a nejvyzrálejší film. Opravdu nelze než Kendricka, veskrze renesančního muže, obdivovat. Každý jeho film má v sobě zakódovaný nějaký morální problém, které musí postavy vyřešit. Tentokráte se rozhodl pro odpovědnost otců ke svým rodinám, což je téma, které již nakousl ve svém prvém díle. Žádné z témat, které zpracoval ve svých dílech není kontroverzní, naopak znějí jako dobrý námět na oskarový film. Tak proč je kolem jeho děl tolik kontroverzí? Hlavní příčinou je, že je Kendrick křesťaň a ještě k tomu pastor. A to je u nás sakra velký problém. Představte si, že je Vám sedmnáct, jste věřící a chodíte do kostela. Zkuste to říct svým vrstevníkům. Jejich reakce bude, že trpíte duševní poruchou srovnatelnou s homosexuální nekrofilií. Výše uvedený příklad je sice možná trochu nadsazený, ale celkem výstižně ilustruje, jak mohou někteří diváci přistupovat k filmu se silným křesťanským nábojem. Je to opravdu škoda, protože pokud pomineme náboženské motivy, zůstaneme nám více než dobře odvedené filmařské řemeslo. Navíc je nutné si uvědomit, že drtivá většina osob, podílejících se na výrobě jsou amatéři. Nelze než před Kendrickem smeknout klobouk, udělal od svých začátků opravdu velký pokrok. Sice film není dokonalý, je přeci jenom dílem člověka a ten má k dokonalosti sakra daleko. Přesto, akční scény jsou natočeny dobře, přehledně, jen by se ta kamera mohla klepat o trochu míň, ale na dnešní poměry je "totálně statická". Pak mi trochu vadilo, jak rychle se Mitchellova rodina vzpamatovala z tragické události, která je postihla. A nakonec ta nejsubjektivnější výtka, ačkoliv se mi film líbil, předchozí Kendrickův film V jednom ohni se mi líbil o malinkatý kousek víc. Možná je to tím, že téma manželského soužití je mi přeci jenom zatím bližší.(7.1.2012)

Čekala jsem příběh, který mě osloví a hlouběji se dotkne, ale cítím spíš rozpaky. Působí na mě trochu falešně a nevěrohodně. Původně hluboké téma zde často vyznívá jako prázdné (či přehnaně patetické) fráze. I přes naléhavost poselství, které se snímek snaží vyjádřit, mu věřím asi jako nezvanému návštěvníkovi u mých dveří mávajícímu zaručeným receptem na štěstí.(25.2.2015)

• René.girl

Pěkná myšlenka, ale tím to asi tak končí. Jak někdo může natočit takovou přitroublou náboženskou propagandu a nazývat to filmem, tak to asi nikdy nepochopím. Hvězdičku dávám za hadího krále. 10% Jinak, ale silně !NEDOPORUČUJI!(7.2.2012)

Niekomu môže to prílišné kresťanské ladenie tlačiť na sivú kôru mozgovú a pôsobiť značne násilne. Odhliadnuc od toho, je to však veľmi slušná dráma, z niekoľkými vydarenými akčnými scénami, sympatickými hlavnými hrdinami no predovšetkým krásnou myšlienkou, ktorá by sa mala len a len ďalej rozvíjať a mal by si ju každý zobrať k srdcu, a to bez ohľadu na to či verí alebo neverí v Boha. Okrem toho hadí kráľ v podaní Roberta Amaya Vám smiechom rozochveje všetky bunky tela.(26.12.2013)