Majster kat

Hangman, The

(neoficiální název)

Drama / Historický

Československo, 1966, 106 min

Výborný příběh, perfektní zpracování, citlivá režie a dva fantastičtí a charizmatičtí herci v hlavních rolích - z toho prostě musel vyjít skvělý film.(13.5.2011)

• bassator

45th KVIFF 2010 - TRIBUTE TO PAĹO BIELIK - Pocta Michaelu Paĺu Bielikovi (Majster kat / MASTER EXECUTIONER / Majster kat)(24.8.2011)

„Pánboh má truhlicu na každú opicu.“ Čakal som niečo iné/lepšie - pochmúrny, pesimistický čierno-biely historický príbeh, depresívnu, ťažko psychologickú štúdiu kata (ako sa cíti, keď robí to, čo robí, ako ho vnímajú dedinčania a jeho rodina?). Čakal som strhujúce sólo monštruózneho Vlada Müllera (MEDENÁ VEŽA). Dočkal som sa bezstarostnej (oproti tomu, čo som čakal) pestrofarebnosti á la POSLEDNÁ BOSORKA s nevýrazným výkonom Štefana Kvietika (MEDENÁ VEŽA), neveľmi dobre napísaného scenára (prvá polovička je taká turecká, až som myslel, že omylom pozerám „Alibabu a štyridsiatich zbojníkov“) a montypythonovskými zvratmi (vražda za bozk). Müller sa predstavuje v prekvapivo vedľajšej, miestami až komickej (!) úlohe (prečo sa film volá podľa neho, keď o ňom vôbec nie je? O kom ale vlastne je? O nikom!) a hereckú česť nakoniec paradoxne neparadoxne zachránil jeho citlivý syn Emilko (Peter Debnár).(19.2.2010)

I přesto, že mě zde Vlado už nadobro přesvědčil, že dokáže zahrát cokoli, celkově jsem byl zklamaný. Další želízka v ohni, jménem Kvietik a Emília, si celý film drží prakticky jeden výraz a dramatický nádech kombinovaný s velmi zvláštním humorem bohužel také nebyla moc šťastná volba. V podstatě nulová hudba a režie, která se nebojí použít to nejkýčovitější, co snad použít lze. Vrcholem všeho je vlnící se obraz v prolínajících se scénách. Do pohádky možná dobrý, ale zde je to až směšné. Absolutním vrcholem je Emilko, který mi doslova zničil celý film. Charisma hereckých osobností a síla generačního příběhu dvou (ne)přátel má pro mě bohužel silné trhliny.(30.7.2013)

Ač jsem viděl pouze druhou polovinu filmu, s plným hodnocením neváhám ani minutu. Taková geniální herecká exhibice, kterou předvádí Vlado Müler, Štefan Kvietik a Peter Debnár, se jen tak nevidí. Zručná režie Paĺa Bielika a nádherná výprava jsou další troškou do mlýna do dokonalosti tohoto snímku.(13.1.2008)