Železná díra

Dokumentární

Slovensko, 2011, 56 min

Pavol Barabáš

Pavol Barabáš

Na své si přijdou hlavně lidi, co mají strach z hloubky. Pohledy dolů do kaňonu z kamery umístěné na hlavě jsou úžasné. Trochu mě zamrzelo, že jsem neviděl jak se dostali z kaňonu ven do civilizace. Vždy je horší návrat než (výstup) sestup. Shlédnuto v rámci MFOF v Opavě 8.11.2011.(9.11.2011)

Každý ďalší film je potvrdením Barabášového filmového majstrovstva. Akékoľvek prostredie - či už sa jedná o exotický dažďový prales, alebo o veľhory, dokáže zachytiť špecifickým spôsobom - využívajúc rôznorodú techniku a subjektívny pohľad, ktorý s jeho filmov, robí dramatické a dobrodružné spektákle. Trou de fer zachytáva štvoricu - s Palom - päticu dobrodruhov, ktorý chcú tento kaňon prejsť. Či už zachytenie príprav, samotného postupu, ktorý má rôznorodú náročnosť, alebo značne štylizovaných záberov - ktoré využívajú počítačovú animáciu, je podané ako snaha návratu k prírode zo všetkým čo k tomu patrí. Barabáš zachytil raj, ktorého obklopuje zo všetkých strán voda, a ktorý ukazuje jedno z najzaujímavejších a najnedotknutelnejších miest na našej planéte. Využívanie špecifík - ako zavádzajúca dramatizácia - výpovede účastníkov , ktorý rozprávajú o tomto dobrodružstve s úctou a s iskrou v očiach a monumentálne zábery podfarbené výnimočnou hudbou, tvoria jadro Barabášovej tvorby, ktorú dokáže prekonať, len on sám.(2.12.2011)

Obdivuhodná podívaná, obdivuhodný trek. Respekt.(27.11.2011)

• Radko

Príliš zamerané na športový výkon. Sprievodný komentár nevyznieva nejako veľmi spontánne a prirodzene, podobne vyznania hlavného aktéra mi pripomínajú nejakú slovnú vatu, skôr ako úprimné vyznania sa vo vzťahu k prírode. Prostredie nádherné, k výkonu mám istý rešpekt. Lenže tam, kde cítim skôr potrebu odprezentovania hodnotného adrenalínového výkonu ako prostú túžbu po zaujímavom prírodnom dobrodružstve, spojenom povedzme s prírodovedným, či etno výskumom, necítim nejakú potrebu sa k tomu vracať a len si nejako si tú hodinku odtrpím. V porovnaní s inými Barabášovými dokumentami jednoznačne slabé.(12.5.2013)

// Distribútor: K2 Studio // rešpekt.(10.6.2012)