Pygmejové, děti džungle

Dokumentární / Dobrodružný

Slovensko, 2011, 52 min

Martin Tesák

Robert Roth (vyp.), Ivan Bulík

Cestománie, tentokrát s trochu do tajemna hozeným průvodním komentářem, který občas nahrazuje i chybějící záběry.(12.10.2013)

Další z myšlenkově i dokumentárně skvělých filmů mistra Barabáše, který mi každým svým filmem otevřel nový obzor do tajů skrytých krás naší planety Země. Je zajímavé, že lidé bez ničeho, jsou lidmi šťastnými a ve svém rodném jazyku nemají slovo jako je válka, ale také nemají potřebu po zisku ať již v jakékoliv formě. Další z úžasných dokumentů tentokrát na hranici Konga a Středoafrické Republiky, kde v husté džungli přežívají jedni z posledních Pygmejů, svým vzrůstem nejmenší lidé na světě. 85%(29.9.2013)

Na Pygmejov som sa tešil. Expedičné dokumenty Pala Barabáša považujem za výrazne príspevky či už v jeho tvorbe, alebo v rámci svetového a slovenského dokumentárneho filmu. Film rovnako ako všetky predchádzajúce Barabášové filmy je objaviteľský a dobrodružný. Sledujeme osudy dvoch priateľov - Pala Barabáša a Ivana Bulíka, ktorý sa snažia nájsť najmenších ľudí sveta a spoznať ich kultúru aj spoločenstvo. Ako to už u Barabáša býva, aj táto expedícia je úspešná a to aj napriek vyhrotenej politickej situácií a nebezpečenstiev v podobe zvierat a nehostinných podmienok. Otvára sa nám ako divákovi, nový , v istom zmysle neprebádaný svet, ktorý poukazuje na jednoduchosť a krásu a radosť domorodých obyvateľov. Ich spôsob koexistencie s prírodou, ich úsmevy a rituálne tance aj spôsob akým medzi sebou komunikujú je fascinujúci. Vidieť ľudí ako žijú týmto spôsobom života je pre mňa vždy oslobodzujúci pocit. Poukazuje na uponáhľanosť nášho moderného sveta a na krásu prítomného okamihu, ktorý by sme si mali užívať nech nám prináša čokoľvek. Do toho všetkého podmanivý hlas Róberta Rotha a niekoľko úchvatných záberov na gorily a africké slony. Jednoducho krása.(31.3.2012)

Fajn filmík. K záveru som mal pocit, že to režisér prehnal s tanečnými kreáciami domorodcov, ale napokon to veľmi šikovne vyústilo vo finále (manažéri tomu tuším hovoria spraviť zo slabých stránok silné :-)). Nejedná sa o film, ktorý by ostal nejako extra dlho v pamäti, ale je to dobre odvedená robota...(18.5.2012)

Hezký je to, ale Barabáš by se měl držet věcně jen dokumentování a nehrát si na filosofa, protože jak dojde na melancholické moralitky na konec začíná to smrdět žvaněním. Všechny vymoženosti západu by bez přemýšlení vyměnil za jeden další den s pygmejema.. Jasněěě(úplně tomu věřím..)(9.8.2014)

• - Slovo Pygmejovia pochádza z gréckeho Pygmaioi a znamená výšku človeka po lakeť. Vláda Stredoafrickej republiky ich považuje skôr za divoké zvieratá... Sú to kočovní lovci a zberači. Život týchto animistov je spätý s celou radou tradícií a zvykov. Odhaduje sa, že v dažďovom pralese v povodí Konga žije medzi 250 000 a 600 000 Pygmejov. [Zdroj: K2 Studio] (Bart)

• - V roku 1904 americký cestovatateľ Samuel Verner vyviezol do Ameriky skupinu Pygmejov, aby ich vystavoval na svetovom veľtrhu v St. Louis. [Zdroj: K2 Studio] (Bart)

• - Negatívny vplyv na nich mala predovšetkým kolonizácia - belgická koloniálna správa ich diskriminovala a pokladala za menejcenných. S jej súhlasom koncom 19. a začiatkom 20. storočia vyvážali z Konga Pygmejov do zoologických záhrad po celej Európe. [Zdroj: K2 Studio] (Bart)