Pod kůží

Scénografie:

Chris Oddy

Kostýmy:

Steven Noble

Místo dopadu vnadné a pro muže nebezpečné mimozemšťanky - Skotsko. S tváří mladé ženy, respektive v její kůži, pak v dodávce křižuje sychravý Glasgow, ptá se na cestu nic netušících mužů, plus potká surfujícího Kryštofa Hádka, a s těmito náhodně stopnutými muži spáchá krátký proces. Nechá je nahé utonout v jakémsi hustém a tmavém sajrajtu. Maník, který asi utekl z Freak Show, ale přežije. Holka se náhle změní, nechce už zabíjet, pak to zkouší v náruči jednoho samotáře, jeho šulín se jí ale nelíbil, tak ztratí řeč, zmateně chodí a běhá po lese a uniká před jakýmsi "lesním" uchylákem, na kterého v tom lese natrefila. Přiznejte se dobrovolně, že po těch řádcích, co jsem napsal, nejste zrovna moc moudří. A z toho si nic nedělejte. Popsat děj experimentálně a velmi osobitě pojatého scifi Jonathana Glazera je docela záhul. A v podstatě to ani dost dobře nejde. Film se vyjadřuje obrazem, který představuje pocitovou formu, ve které je film opravdu zajímavý. Dialogy hrají úplně druhé housle. Druhá polovina filmu se výrazně liší od své první půlky. Dialogů je ještě méně, přesto film neztrácí na své osobitosti, ačkoliv dvě hodiny pomalého dějství, je přece jen značný přepal. Na takový nezávislý film je Scarlett Johansson až příliš megahvězdná. Přesto se nebála dát svoji kariéru všanc účinkováním v nekomerčním projektu s výrazným erotickým zabarvením. Jů, to je ten film, v němž šla slavná herečka komplet do naha, řekl si nejeden divák-prasák, který má právě tenhle počin spojený s explicitní nahotou. Hned tak neuvidíte film, ve kterém je tolikrát v záběru lofas. I příznivci Kryštofa Hádka se můžou pokochat, jak je herec vyvinutý. A samozřejmě zkrátka nepřijdou ani obdivovatelé těla Scarlett, která to po sérii záběrů tak říkajíc z druhého břehu, rozbalí v plné kráse před zrcadlem, v němž si bude své tělo zvědavě a se zaujetím prohlížet. Film samozřejmě nehýří žádnými nákladnými speciálními efekty. Má velmi skromné, komorní až intimní pojetí, které rozhodně nebude vyhovovat sortě spotřebních diváků. Specifická atmosféra je ale strhující více, než film plný bombastických triků. A i při svém pomalém tempu vlastně ani nenudí. Jonathan Glazer dal o sobě režijně vědět po desetileté odmlce. Natočil film, který budí rozporuplné reakce. Vlastně je tenhle film naprosto neuchopitelný a opravdu moc podivný. I já jsem podlehl po vzoru filmu experimentování a v tv programu jsem si dal za úkol vyhledat kontaktní pořad, který má ke dvěma hodinám a vyskytují se v něm převážně ženy, i když jim není primárně určen. Tuto podmínku splňovala jen "Sama doma", se kterou se krásně a něžně hloupne. Po skončení pořadu jsem ani nevěděl, jaký je letopočet, ale bezpečně si pamatuji, že na mě celou dobu pomr(d)kávala a špulila červené rtíky moderátorka Křížková, což se mně dostalo pod kůži. A s tímhle filmem je to obdobné. Bezmála dvě hodiny bude na vás špulit červené rtíky, prsa a frndu Scarlett Johansson. A není to scifi, je to fakt. 60%(4.11.2015)

• 666teen

Mám několik nových poznatků. První. I 108 minut vám někdy může připadat jako 12 hodin. Druhý. Oficiální text distributora je nezbytná věc. Jinak byste si třeba mohli myslet, že koukáte na film o lehce retardované řidičce, která chytá trotly do zrcadla. Třetí. Hádek byl ve Skotsku na dovolený. Čtvrtý. Čekání na bobra je horší, než čekání na Godota. Pátý. Nejlepší zbraní proti emzákům je pervert s kanystrem benzínu. Šestý. Pod kůží je lepší mít dvě promile, než tohle umění.(5.1.2016)

Tak zvláštní, tak hypnotický... prostě jiný. Diváky bude hodně rozdělovat, mě si ale získal. Ba co víc: Scarlett je tam konečně ÚPLNĚ nahá. Tak co, kurva, ještě chcete?! Pořád ale artovka, tudíž verbal ať na to nekouká!(26.6.2014)

Hypnotický audiovizuál, velmi jednoduchý příběh a snad nejautentičtější zobrazení skotského města, jaké se ve filmu doposud objevilo. (V Glasgow už pár let žiju a velmi příjemně mě překvapilo, že řadu lidí, které od vidění znám, jsem na plátně zahlédla.) Kvůli své délce může nakonec dějová linka s hlavní hrdinkou neustále se dávající do řeči s novými muži, působit lehce monotónně, ale máte-li slabost pro osobité filmy s odlišným stylem vyprávěním, jejichž jednotlivé výjevy vám ještě nějakou dobu po zhlédnutí budou rezonovat v hlavě, nemusíte hledat déle.(1.4.2014)

• IQ Tiqe

Za nahou Scarlett, ani tu jednu myšlenku, co film nabízí, tahle alternativní sci-fi nuda nestojí. [monitor, 5.1] # příběh * | hudba ** | humor – | akce * | napětí * | pustil bych si znovu *(29.6.2014)