Mortal Instruments: Město z kostí

Nástroje smrteľníkov: Mesto z kostí

Fantasy / Dobrodružný / Drama / Akční / Mysteriózní / Romantický / Horor

USA / Německo / Kanada, 2013, 124 min

• Slartibarkfast

Mladá a jemně tupá (není blondýna) Clary si jednoho dne začne čmárat po stěnách rohatou piču a to samozřejmě znepokojí její matku. Tato jí samozřejmě tají děsivé tajemství, které se jí už už snaží vyklopit, když tu náhle po krátké potyčce se dvěma svalnatými hromotluky vyžahne skleničku Domestosu a upadne do kómatu. Když se dcera vrací domů, nalézá zde jen spoušť a děsivou obludu, před kterou jí zachrání spanilý blonďatý ohyzd, kterého potkala tuhle dole v baru.. od této chvíle už je jen hůř.. jak pro herce, tak pro diváka. Dál už snad raději nebudu vyzrazovat, že je tento film naprosto stupidní, míří naprosto přesně na cílové publikum mladistvých děvčat s provlhlými kalhotkami a bez zkušeností s menstruačním cyklem, a jelikož už nám Robík Patyzónů malinko vyšuměl, je tohle nový hit v našich kinech. Opět tu však nalezneme vše co frčí. Démony, upíry, vlkodlaky, milostný trojúhelník, incest, nesmyslné souboje popírající fyzikální zákony, neforemné strohé herce s tupými pohledy a mnoho dalšího. Výborná je i hudba, kterou herci místy přeřvávají a skloubením s vyzváněním ajfounu je téměř dotažena do dokonalosti. Zkrátka a jednoduše, pár nezletilých lidí si zase přijde na své a zbytek bude jen kroutit hlavou nad otázkou, kdy že to ty filmaře přestane bavit a do kina už se normální divák nebude muset bát. Vyhozené peníze, ztráta času.. ale chvílemi jsem se i zasmál, když jeden z diváků v zadní řadě vtipně komentoval děj. Snad i za toho dávám tu jednu hvězdu. 20%(29.9.2013)

• Disk

Čistý výplach s jedním povedeným vtipem a tunou nezajímavých a necharismatických postav.(4.9.2013)

• FFilipCZ

Prvně bych rád upozornil na nepochopitelné množství žánrů, do kterých je tento film zařazen. To už je samo o sobě výstrahou, že tvůrci nejspíš ani pořádně nevěděli co stvoří/stvořili, tak to jednoduše posadili do všech žánrů, aby si nikdo nemohl stěžovat, že toho druhého je tam více. Podle mě dost zbytečná slátanina Harryho Pottera, Tvajlajtu a podobných fantasy snímků. Šíleně otravní herci (až na Roberta Sheehana), kterým nevěřím ani nos mezi očima (natož jejich herecké výkony), a díky kterým se jakákoliv scéna ve filmu stává nudnou a nekonečně zdlouhavou.(12.12.2013)

Další z velké řady teen fantasy o dívce, která zjistí, že je výjimečná a do toho se stihne zaplést do milostného trojúhelníku, ale tenhle film byl pro mě alespoň trochu snesitelný na rozdíl třeba od nedávného Hostitele, proto ty tři hvězdy, i když s odřenýma ušima. Hrozně předvídatelný film a po většinu času i dost nudný, taková závěrečná pasáž byla pro mě doslova nekonečná. Nechápu, jak může dívka, které právě zmizela matka, zjistila, že musí bojovat s démony, řešit nějaké kluky. Hned u několika scén jsem se chtěla někam propadnout (vtipy o sundávání trička), scéna ve skleníku se jistě bude ucházet o cenu za nejtrapnější filmový moment roku. Překvapivě ale v akčních pasážích film v rámci možností fungoval a z kina jsem odcházela bez úhony. Herecké obsazení asi nemá cenu komentovat, asi nikdo nemůže říct, že by bylo vyloženě špatné, ale ani dobré, záleží na tom, jestli si postavy dokážou získat vaše sympatie, já už si třeba teď nepamatuji jména postav.(13.9.2013)

• honajz

Zhruba do 40. minuty to ujde. Máme tu tajemství, slušnou kameru s podzimní náladou, různé náznaky, dokonce i hlášky a sem tam vtipné. Jenže od chvíle, kdy holka odejde z hrobek, to jde celé do kopru, každá postava se kdovíproč začne chovat jako idiot a začnou se vršit naprosté nesmysly a nelogičnosti. Ne že by mi ten blonďák s vykulenýma očima (asi má něco se štítnou žlázpu, ne?) nešel celou dobu na nervy, ona ani emo Clary teda není nic moc a její černě nalakované nehty na rukou i na nohou včetně jejích vepřových nohou mne budou hodně dlouho strašit. Simon je zvláštní postava - zpočátku vypadá na ňoumu, pak přestane potřebovat brýle a Clary konečně vyzná lásku, aby pak statečně bojoval - a já si celou dobu říkám, že se z něho musí vyklubat někdo jiný. Nějaký tajný špion třeba řádu iluminátů, co já vím. A ono nic. Pak zde jsou ty různé nelogičnosti - třeba na začátku se dozvíte, že upíři neexistují, a pak lup, máte jich plný hotel. Celou dobu nic, a najednou lup, máte tady portál s červí dírou, co funguje na myšlenky. Zmrazíte démony, a místo abyste je ztuhlé rozsekali a rozšmelcovali napadrť, počkáte si, až se proberou a budou zas rychlí. Tatínek napohled vypadá stejně starý jako jeho děti? Plus všechny ty důležité pohledy jeden na druhého, dramatická hudba, zpomalovačky, zpomaleně vlající vlasy, jako by tvůrci viděli nějaký komunistický československý seriál. Prostě od té 40. minuty je to kýč, který celý zmeyerovatěl a stojí pak už jen za starou belu. A chudák Johann Sebastian.(15.10.2013)

• Godfrey Gao