• Německo

• Německo

Marieke und die Männer

Německo / Belgie, 2010, 85 min

Do toho filmu jsem se zamilovala hned od prvního cvaknutí kamerou. Někdy se to stává, můj šálek, doufám, že mi dlouho vydrží.(24.7.2015)

Drama dnes bývá částo spojeno s jinými žánry, v našich krajinách většinou s komedií. Ovšem natočit čisté drama, kde je všeho tak akorát vyžaduje zkušenost a cit. A vystavět vnitřní drama, kde není příliš mnoho vnějších akcí je veliké umění. Belgická reisérka Sophie Schoukens sbírala své filmařské zkušenosti postupně, začínala jako herečka v New Yorku, působila v Evropě jako producentka, natočila pouze jeden celovečerní film. Přitom v Marike ukázala velmi vyspělou filmařinu. Niterné drama dvou žen, matky a dcery je vystavěno s postupnou gradací, od určitého okamžiku vtáhne do děje a už nepustí, jen zlehounka přidává na síle. Záběry jsou citlivě komponované jako obrazy vlámských mistrů. Představitelka Marike zaujme svou tichou krásou bez podbízivosti. Podobbně jako u Hanekeho film ukazuje, víc klade otázky, než na ně odpovídá. Přesto nebo právě proto je velmi zajímavou výpovědí o soužití matky a dcery a jejich (ne)vyrovnání se s minulostí. Film ke mně připlul v programové nabídce jako zástupce Belgie do dubnového cestování po Evropě a o to více potěšil, protože lepší fim za tuto zemi bych si sama asi nevybrala. Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií(2.4.2015)

Hodně zvláštní film o hodně zvláštní dívce. K velké škodě ovšem nenabízí nic, co by člověk neznal odjinud. Krom krásného zdůvodnění toho, proč se mladé holce můžou líbit staří muži, krom krásné Hande a krom krásné francouzštiny. Doufám, že si na tenhle film za několik desetiletí vzpomenu, až po mně pořád budou pálit kočky v rozpuku.(23.6.2012)

Film má moc příjemnou atmosféru, která se vám dostane pod kůži, pořád hledáte něco víc, nějaké skryté konotace, bohužel jich film nakonec příliš nenabídne, osobně si myslím, že námět mohl být uchopen a využit lépe, i přesto všechno tohle dílko nabízí zajímavý pohled na vnímání a pocity dívky, která si s sebou nese svůj bol z dětství a velmi těžko se s ním vyrovnává...pokud se necháte filmem pohltit a budete se snažit Marieke porozumět, tak se vám to bude líbit, jinak se připravte spíše na jeden z těch filmů, který nenabízí mnoho zvratů či zajímavý děj..(27.1.2013)

Vcelku zajímavý námět i herecké výkony, ale filmu zkrátka chyběl nějaký drive nebo přesah, který by z něj dělal něco extra.. Až jednou poběží v noci na čt2, půjdu asi radši spát.(14.7.2012)