The Killing (TV seriál)

Zločin

Krimi / Drama / Mysteriózní

USA, 2011 - 2014, 33 h 47 min (Minutáž: 44x45 min)

Frans Bak

Mireille Enos, Joel Kinnaman, Billy Campbell, Michelle Forbes, Brent Sexton, Kristin Lehman, Eric Ladin, Jamie Anne Allman, Liam James, Seth Isaac Johnson, Evan Bird, Annie Corley, Peter Sarsgaard, Gregg Henry, Elias Koteas, Hugh Dillon, Aaron Douglas, Bex Taylor-Klaus, Joan Allen, Tyler Ross, Sterling Beaumon, Amy Seimetz, Jewel Staite, Chad Willett, Brandon Jay McLaren, Garry Chalk, Brendan Sexton III, Tom Butler, Callum Keith Rennie, Katie Findlay, Colin Lawrence, Claudia Ferri, Brian Markinson, Ashley Johnson, Little JJ, Kacey Rohl, Ben Cotton, Katherine Evans, Don Thompson, Barclay Hope, Richard Harmon, Alan Dale, Ryan Robbins, Marin Ireland, Tyler Johnston, Lee Garlington, Patrick Gilmore, Sean Owen Roberts, Brendan Fletcher, Allison Hossack, Q'Orianka Kilcher, Nicholas Lea, Eric Keenleyside, Ted Whittall, Peter Benson, Diana Bang, Michael Kopsa, Matreya Scarrwener, Chelsea Ricketts, Sachin Sahel, Brad Kelly, Jake Croker, Peter Kelamis, Kevin McNulty, Leanne Lapp, Justin Rain, Peter Bryant, Jack Irvine, Grace Zabriskie, Jennifer Spence, Michael Mando, Sofie Gråbøl, Patti Smith, Laine MacNeil, Brendan Penny, Anne Marie DeLuise, Jarod Joseph, Adrian Hough, Camille Sullivan, Madeleine Arthur, Chilton Crane, Peter Graham-Gaudreau, Alex Zahara, Farrah Aviva, Alona Tal, Andrew Moxham, Rob Carpenter, Paul Jarrett, Darren Moore, Jesse Wheeler, Avery Konrad, Eve Harlow, Erica Tremblay, Lindsay Collins, Jillian Fargey, Harrison MacDonald, Cameron McDonald, Carter Kinsella, Christopher Pearce, Sarah Hayward, Patti Allan, Primo Allon, Todd Thomson, Aaron Hutchinson, Steve Makaj, Colleen Winton, Faustino Di Bauda, Darren Dolynski, Scott Heindl, Kam Kozak, Kate Bateman, Ingrid Torrance, Bill Dow, Edward Foy, Scott E. Miller, Brodie Marples, Michael Roberds, Ryan Hesp, Marc-Anthony Massiah, Kerry Sandomirsky, Peter Brown, Anthony Welch, Duncan Ollerenshaw, Adam Lolacher, Nesta Chapman, Maria Marlow, Steve Elliott, Kelly-Ruth Mercier, Sean Campbell, Paralee Cook, Andrew Jenkins, Maxwell Haynes, Ayzee, Collin MacKechnie, Julia Sarah Stone, James Forrester, David Bloom, Tasha Simms, Sean Tyson, Craig March, Lane Edwards, Alisen Down, Janet Kidder, Daryl Shuttleworth, Kevin O'Grady, Stefan Arngrim, Nickolas Baric, Marilyn Norry, Genevieve Buechner, Andrew Airlie, Teryl Rothery, Paul Herbert, Fred Henderson, Barbara Pollard, Michael Rogers, Kirsten Robek, Frank Cassini

Obě sezóny za pět. Naprsoto luxusní detektivka s atmosférou takovou, že by se dala krájet i s tím zeleným hajzlíkem z rybníku. Herecký koncert vypjatých emocí, věčně deštivý look, parádní hudba a ne, Lynchův opus z toho nijak netrčí, rozhodně bych to s mysteriózně-komediálními trampotami agenta Coopera nesrovnával. Je to moderní, neokoukané a hlavně dobře napsané hardcore krimi a takových není mnoho. Naposledy mě tak chytlo snad jen sledování série The Wire. Nebál bych se ani tvrzení, že stanice AMC se se svou dramatickou seriálovou tvorbou posledních let (The Walking Dead, Breaking Bad ) pomalu, ale s odhodláním, přibližuje ke zdánlivě nedosažitelnému trůnu HBO. /// Oh, snap. Ve třetí nastavované sezóně se nám to trochu zdrclo. Detektiv Holder (Joel Kinnaman) je stále sympaťák, o tom žádná, ale ve scenáři něco zdechlo a pořádně to čpí. Tentokrát se nedočkáme nervydrásajícího pátrání po vrahovi, to je odbyto velmi lacině a vzhledem ke zprasené finální epizodě nakonec pohřbeno pod nánosem z prstu vycucaných náhod (a pořádnou "vykrádačkou" závěru Sedmičky). Ulice plné drog, prostitutek a násilí jsou zkrátka nuda, ve skutečnosti se v nich totiž nic moc neděje. Vše podstatné je tak zcela zastíněno paralelní (a pouze zdánlivě související) dějovou linií, ve které sledujeme emotivně vypjaté scény z komorního prostředí vězeňského zařízení, kde na výkon trestu čeká vrah odsouzený na smrt (výtečný Peter Sarsgaard). V Seattlu přestalo pršet a už to nějak není ono. Čistý průměr, jdu o bodík dolů.(31.7.2012)

No, ako začať. Hneď ako som počul, že sa to podobá na Twin Peaks, skočil som to po ako pes po kosti. Len aby som možno niekomu ušetril pár hodín života: s Twin Peaks to má spoločné okrem spomínania tu v komentároch, základnú synopsu (a tá mysteriózna a "divná" čas tu samozrejme nieje). Pilot resp. úvodný dvoj-diel bol fajn. Oboznámil nás s postavami, ukázal obeť a celkom slušne sa začalo vyšetrovanie (síce to neznie nijak zaujímavo, pilot bola fajn filmarčina so slušným scenárom). No s pripadajúcimi dielmi to viac a viac padalo do priemeru, len mierne vylepšenému než ktorákoľvek kriminálka z TV. Postavy sa jednoducho vyškrtli zo seriálu a už sa viac neobjavili (hlavne sľubná dejová linka so študentmi) vyšetrovanie bolo také mdlé a postavy nie moc sympatické. Dej sa zamotával, no nepripadalo mi to vôbec logické a až na záverečné odhalenie bol po každom diely nový podozrivý a tým pádom u mňa upadala tá zdravá dravosť za každým dielom. Sfúkol som to za tri dni, no je to (len) lepší priemer a otázkou storočia je stále "Kto zabil Lauru Palmerovú" a nie Rosie Larsen. PS: tá politická čast seriálu bola okatá od začiatku :)(24.6.2011)

95%. 1. série: Zatím velmi slušná podívaná, která exceluje především v hereckých výkonech a nějakým nepochopitelným způsobem mě oslovuje svou narací, která není vůbec originální, ale v mých očích je jednoduše působivá. Rukopis Nica Pizzolatta je zřejmý prakticky už od počátku, seriál je laděn do určité tóniny tajemna a ačkoli scénář není tak silně mysteriózní a filozoficky inspirativní, jako u Pizzolattova následujícího seriálového díla, rozhodně je velmi pestrý a dynamický, přičemž do sebe zaplétá několik vzorů postav (emotivní, pečlivá a férová detektivka / živelný, rebelský a nekonvenční detektiv, oba tradičně s pochmurnou rodinnou anamnézou) a příběhů (trojí pohled - vyšetřování / životy pozůstalých / politická zápletka, dokonale propletené) a z Nicova pera to prostě vždycky nějak funguje. The Killing ve mně vyvolává otázky, na něž chci znát odpovědi, což je u seriálů všeho druhu (snad až na komediální) ta nejdůležitější vlastnost vůbec. 2. série: 2. série byl naprostý nářez, vyšperkovaná kriminálka lpící na detailech, která má vše - inteligentní příběh, tajemné tváře, prudké zvraty, cliffhangery, kam se podíváš. Má ještě působivější vývoj, je dynamičtější, přímočařejší, postavy jsou sofistikovanější, stejně jako jejich návaznost na případ (postupný přechod Lindenové od zatvrzelé nekuřačky k silné závislačce je v naprosto dokonalé paralele s tím, jak se jí kvůli posedlosti případem hroutí osobní život, Holder je ještě o třídu stylovější), šokující rozuzlení, ještě dusivější a napjatější atmosféra. Při zpětné rekapitulaci případu Rosie Larsenové můžu říct, že by se právem mohl (a asi i měl) stát - ano, stejně jako případ Laury Palmerové - kultovním. A dvojice Holder/Lindenová je možná tou nejlepší multipohlavní detektivní dvojicí vůbec (Holder jako pečovatel napravující své minulé životní omyly, přičemž si ponechává tu část osobnosti, která určuje jeho nepřístupnost k veškerým pravidlům; Lindenová jako ukázková workoholička, jejíž život se točí v jednom kruhu a jejíž syn je toho obětí). Navíc si tvůrci dali záležet, aby byl přechod k dalšímu případu naprosto přirozený, a tak se vlastně jedna menší, zdánlivě nevýznamná narativní část ze 2. série plynule promítla do 3. série, abychom už byli rovnou naladěni na pokračování. Špičková a silně inteligentní záležitost. 3. série: Třetí série byla zpočátku o něco slabší. Lindenová byla ještě úzkostlivější a neposlušnější (lidé s tendencí nechat se posednout případem by neměli dělat odpovědná zaměstnání), než dřív, až mi někdy vyloženě lezla na nervy. Oproti prvním dvěma sériím je tu o dost více nesympatických tváří a o dost méně těch sympatických, a příběh také trochu vázne v originalitě, která kvalit prvních sérií nedosahuje. Nicméně zhruba od poloviny série se to začíná pořádně rozjíždět a pak už se zase vrací odpovídající atmosféra, v čele s geniálním Holderem, jehož charakter je stále lepší, zábavnější a zajímavější. A i přesto, že totožnost vraha byla předvídatelná (po šokujícím rozuzlení v případu Rosie by byl zázrak, kdyby se tvůrcům podařilo docílit stejně šokujícího závěru, když diváci přirozeně očekávali, že vrahem může být naprosto kdokoliv), nakonec to finále alá Seven pěkně dovršilo kvalitní, ale ne nejlepší sérii, která mě utvrdila v tom, že Holder/Lindenová nejsou možná, ale určitě tou nejlepší multipohlavní detektivní dvojicí vůbec. Nejoblíbenější postavy: Holder, Jamie; Nejoblíbenější série: 2.(17.4.2014)

PRVNÍ ŘADA: Parádní detektivka, která sází na výborně napsané charaktery. Výborná atmosféra, skoro žádná vata a spousta povedených zvratů. Finální minuty - geniální.(3.6.2014)

S The Killing trávím poslední týdny, výborně vystavěný a obsazený seriál. Druhá série možná až lehce překombinovaná, ale zato skvěle graduje, Totéž platí o třetí řadě, která je navíc více dramatická.(27.4.2015)

• - The Killing je založený na dánském seriálu Forbrydelsen (2007), tímto faktem se sami autoři netají. (iampatrik)

• - V 1. epizodě 4. řady se v malé roli ošetřující lékařky objevila zpěvačka Patti Smith. (dvix72)

• - Skladbou, kterou v epizodě "A Soundless Echo" Sterling (Kacey Rohl) poslouchá ve sluchátkách, je "Sleep The Clock Around" z alba "The Boy With the Arab Strap" skotské kapely Belle & Sebastian. (Conspi)