The Killing (TV seriál)

Zločin

Krimi / Drama / Mysteriózní

USA, 2011, 44x45 min

Frans Bak

Mireille Enos, Joel Kinnaman, Billy Campbell, Michelle Forbes, Brent Sexton, Kristin Lehman, Eric Ladin, Jamie Anne Allman, Liam James, Seth Isaac Johnson, Evan Bird, Annie Corley, Peter Sarsgaard, Gregg Henry, Elias Koteas, Hugh Dillon, Aaron Douglas, Bex Taylor-Klaus, Joan Allen, Tyler Ross, Sterling Beaumon, Amy Seimetz, Jewel Staite, Chad Willett, Brandon Jay McLaren, Gary Chalk, Brendan Sexton III, Tom Butler, Callum Keith Rennie, Katie Findlay, Colin Lawrence, Claudia Ferri, Brian Markinson, Ashley Johnson, Little JJ, Kacey Rohl, Ben Cotton, Katherine Evans, Don Thompson, Barclay Hope, Richard Harmon, Alan Dale, Ryan Robbins, Marin Ireland, Tyler Johnston, Lee Garlington, Patrick Gilmore, Sean Owen Roberts, Brendan Fletcher, Allison Hossack, Q'Orianka Kilcher, Nicholas Lea, Eric Keenleyside, Ted Whittall, Peter Benson, Diana Bang, Michael Kopsa, Matreya Scarrwener, Chelsea Ricketts, Sachin Sahel, Brad Kelly, Jake Croker, Peter Kelamis, Kevin McNulty, Leanne Lapp, Justin Rain, Peter Bryant, Jack Irvine, Grace Zabriskie, Jennifer Spence, Michael Mando, Sofie Gråbøl, Patti Smith, Laine MacNeil, Brendan Penny, Anne Marie DeLuise, Jarod Joseph, Adrian Hough, Camille Sullivan, Madeleine Arthur, Chilton Crane, Peter Graham-Gaudreau, Alex Zahara, Farrah Aviva, Alona Tal, Andrew Moxham, Rob Carpenter, Paul Jarrett, Darren Moore, Jesse Wheeler, Avery Konrad, Eve Harlow, Erica Tremblay, Lindsay Collins, Jillian Fargey, Harrison MacDonald, Cameron McDonald, Carter Kinsella, Christopher Pearce, Sarah Hayward, Patti Allan, Primo Allon, Todd Thomson, Aaron Hutchinson, Steve Makaj, Colleen Winton, Faustino Di Bauda, Darren Dolynski, Scott Heindl, Kam Kozak, Kate Bateman, Ingrid Torrance, Bill Dow, Edward Foy, Scott E. Miller, Brodie Marples, Michael Roberds, Ryan Hesp, Marc-Anthony Massiah, Kerry Sandomirsky, Peter Brown, Anthony Welch, Duncan Ollerenshaw, Adam Lolacher, Nesta Chapman, Maria Marlow, Steve Elliott, Kelly-Ruth Mercier, Sean Campbell, Paralee Cook, Andrew Jenkins, Maxwell Haynes, Ayzee, Collin MacKechnie, Julia Sarah Stone, James Forrester, David Bloom, Tasha Simms, Sean Tyson, Craig March, Lane Edwards, Alisen Down, Janet Kidder, Daryl Shuttleworth, Kevin O'Grady, Stefan Arngrim, Nickolas Baric

The Killing si mne získávalo velmi postupně, aby mne pak během posledních několika minut 13. dílu zklamalo. Velmi precizně a pomalu budovaná zápletka, která navíc nepostrádá vtip se totiž během posledních minut zvrhává do klasického všichni konspirují všechny. V některých filmech je tato idea zábavná a dá se s ní skvěle pracovat, pokud si však sofistikovaně hrajete s psychologií postav, nevtíravě kritizujete neduhy společnosti a zároveň dokážete udržet diváka v napětí, co bude dál, je trochu dementní, podkopnout si toto pracně budované rádoby efektní pointou. Problém je, že pak by nebylo o čem točit druhou sérii.(3.8.2011)

Velmi zajímavě pojatá detektivka, první dvě sezóny jeden příběh, třetí sezóna skoro vůbec nenavazující příběh druhý. V prvním se hrozně moc pracuje s rodinou pozůstalých, což je neuvěřitelně osvěžující a emocionální, nejsou to žádné loutky ani stafáž, a už vůbec ne svatouškové... přesto zde není moc patosu. Trochu mockrát se mate divák v tom, kdo je asi pachatel, kupodivu to ale funguje až do konce. Nemám skoro co vytknout, geniální je to pojetí, kdy hlavní hrdinka je neuvěřitelná kráva, a přesto jí fandíte... Třetí sezóna zamíří z prostředí vrcholné politiky ostře do nejnižší spodiny white trashe, a nebere si servítky se systémem, ale ani obětmi. Úžasné. Vada na kráse ovšem je, že jsem už asi v 1/5 série přesvědčivě označil vraha (má drahá dosvědčí), takže tápání po pachatelích jako v prvním příběhu bohužel vyšlo naprázdno. A trochu mě dožral samotný závěr, který si myslím fakt mohli odpustit (oproti tomu devátý, desátý díl... to byly špičky kriminálek, dost nevídané). Je ohlášená další sezóna, docela se těším... /// Přílepek poslední sezony: Ač se to nezdálo, hlavní hrdinka ještě vytěžila rezervy ve ztvárnění dokonalé krávy. Hrálo se trochu moc na svědomí v patetické rovině, ovšem nic moc příběhu pomohlo souběžné vyšetřování kolegy detektiva trochu naruby, u kterého potěšilo elegantní rozuzlení. Ovšem dovětek "za několik let poté" byl seriálu po mém soudu nehodný.(20.7.2014)

Pomalé rozplétání nitek kolem vraždy mladé dívky? AMC určitě umí, jak dokazují například Mad Men a zejména moje oblíbené Breaking Bad. I u The Killing (volný remake skandinávského Forbrydelsen) je vidět kvalitní výprava a úvodní dvojdíl rozhodně zaujal. Pěkná hudba, slibně se vyvíjející děj se slušným intrem k charakterům a seversky ponurý vizuál Seattlu ponořeného v šedi a dešti. Update: Po čtyřech dílech zatím 4*, atmosféra a výprava je skutečně na vysoké úrovni. Vše ovšem závisí na kvalitě scénáře.(5.4.2011)

Čistokrvný, vyšperkovaný krimi seriál, ktorý ma zaujal hneď od prvého dielu. Dánsku predlohu Forbrydelsen nepoznám, ale ani to nie je potrebné. Čo je na tomto seriály skvelé? Skoro všetko. Skvelí herci, vynikajúca kamera, postupne budovaná atmosféra a čo je hlavné, zmysluplný dej, ktorý dávkuje vysvetlenia a odkrývanie záhady pomaly a po kvapkách. Dejová linka sa skladá z dvoch rovín. V tej prvej sledujeme emotívny osobný príbeh troch skupín ľudí (rodina zavraždenej - vyrovnávanie so stratou blízkeho človeka, vyšetrovatelia - boj s vlastnou minulosťou a osobnými problémami a ľudia z dvoch táborov politickej kampane - vývoj psychológie a postupná kryštalizácia osobnosti). Druhá rovina predstavuje samotné a nekompromisné vyšetrovanie záhady. V seriály sa tieto dve časti vzájomne dopĺňajú a na striedačku v rozličných úsekoch príbehu si dominujú. Čo sa mňa týka, tak v prvej polovici seriálu ma viac bavil emotívny osobný príbeh ľudí a to, ako ich tragédia dokázala ovplyvniť, v druhej časti zasa prebralo žezlo vyšetrovanie prípadu. Čím bol človek bližšie k rozlúsknutiu prípadu, tým to bolo zaujímavejšie. Presne ako si u päťhviezdičkovej kriminálky so zaujímavou príbehovou nadstavbou predstavujem.(10.4.2014)

• johny89

1. serie: Nic moc se tam neděje. Už jsem zhlédl 4. díl a pořád na něco čekám... I přes to to ale není vůbec nezajímavý seriál.(2.6.2013)