Nevím, jestli jsem někdy viděl normální film z Finska. Asi ne. Ale na druhou stranu pokaždé zaujmou. Kazatel zla má v sobě masového vraha v metru, do toho zní finský metal, který je někdy tvrdší, jindy mírnější, občas zazní i finské nadávky, ale co bylo nejhorší, že film jako takový prolítnul snad milionem filtrů, aby asi navodil hustější atmosféru a prostě aby byl hrozně celej cool a ve výsledku mu to snad pohoršilo, protože ke konci už jsem všech těch efektů měl akorát tak plný zuby. Každopádně to mělo něco do sebe. Nejlepší byla hláška "Pokud jsem Satan, tak je to vůle boží" :-D(16.7.2012)

• kajda.l

Některá témata by měla být svěřována jen jistým tvůrcům, v tomto případě bych to rád viděl v rukou Davida Finchera zahrané Bradem Pittem. "Kazatel zla" určitě není špatným filmem, hned úvodní výtečně natočená a nasnímaná scéna diváka spolehlivě navnadí, jenže postupem času hlavně díky hojnému využívání flashbacků, které plynulost děje pouze zdržují a až primitivně vysvětlují okolnosti činů a pohnutek hlavního hrdiny, které divák i tak dokáže vytušit. Filmu navíc škodí místy televizní look alá "Kobra 11" a celá škála hloupých dialogů (titulky se mi zdály OK a finsky neumím, abych je mohl kritizovat) a v neposlední řadě zbytečně patetický (dojemný) konec. Škoda, očekával jsem solidní evropskou kriminální nakopávačku, ale dostal jsem jen průměrný film na nudný večer. 55%(6.7.2011)

„Bůh je všemocný. Je-li ve mně Satan, je to vůle boží.“ Argumentace jak (mešní) víno aneb s některými religiózními psychopaty zkrátka nejde rozumně diskutovat.. Poldové vypadající jako členové motorkářského gangu, traumata, metal, emo, rodinné tragédie, prýštící krev. Seven light říznutý undergroundem Antalova Kontroll, to vše zalité chladnou vodou tisíce jezer, která tentokrát svým bezobsažným sdělením jen proteče a vsákne se do půdy zapomnění. Spása byla na dosah..(16.4.2012)

Ja tieto fínske kriminálky milujem, a je jedno či sú v knižnej alebo filmovej podobe. Timo Harjunpää je policajt v najlepších rokoch, má ženu Elisu a dve dcéry - Emmi a Pauliinu. Emmi mal po jednom koncerte vyzdvyhnúť, ale nestihol to, a uvidí ju až brutálne zavraždenú. Vrah sa síce do väzenia dostane, ale Timovi to stále neda spávať. Dej sa posunie o 2 roky dopredu. Žena mu to stále neopustila, ale s Pauliinou má dobrý vzťah. V práci riešia prípad ktorý spočiatku vyzerá ako sebevražda (skok pod metro). Keď sa však k tomu pridá ďalší prípad so svedkami, policajnému oddeleniu je jasné že majú čo dočinenia s vrahom - pahan pappi (v preklade kňaz zla). S vrahom ktorý si svoju minulosť prenáša do súčasnosti a ktorý sa zoznámi s Elisou. Film je natočený podľa rovnomennej knihy zo série detektívok v hl. úlohe s Harjunpää od Matti Yrjänä Joensuu (jeho knihu Harjunpää a zákony lásky si v českom preklade môžete prečítať v knižke Čierne rozlúčky). Hudba: Fireal: The Imperia; Amorphis: Perkele; Perfect Chaos: Wake the sleeping world a Godmode. Anglický názov: Priest of Evil. Režisér Olli Saarela si zvolil zaujímavý námet, jeho predchádzajúce filmy boli dráma, rodinný a vojnový. Ale zvládol to na jedničku, dej plynie bez slabšieho okamihu, občas sa pretnú viaceré časové úseky, všetko do seba krásne zapadne a Peter Franzén je tuším film od filmu lepší.(18.4.2011)

Finský metal a drsná thrillerová krimi, která severskou depresivní atmosféru přímo vnucuje. Takhle nějak bych si představoval Sedm na finský způsob. 70%.(22.7.2011)