Konec Roberta Mitchuma

Koniec Roberta Mitchuma

Robert Mitchum Is Dead

Drama / Road movie

Francie / Norsko / Belgie / Polsko, 2010, 91 min

Zaujímavo postavený príbeh, zaujímavý scenár, režiséri zaujímavo svoju réžiu. Je to film, ktorý má značnú umeleckú úroveň, kamera je samostatná kapitola (pokúšal som sa vyhľadať, kto bol okom filmu, bohužial nedoznal som sa tomu). Ťažké na sústredenie, psychologické pohnútky hlavného predstaviteľa, zaujímavo vybrané scenérie a účelne napísané dialógy. Každá jedna scéna je svojím vlastným príbehom, ktorý tvorí jeden veľký kompaktný celok. 5 hviezd by si nezaslúžil, keďže je viacero lepších filmov, ktorú sú s podobnou tématikou a sú lepšie spracované. Za originalitu. Pre labužníkov filmov. Divné, že sa to neobjavilo na festivale Cannes 2010. /80 %/(12.11.2016)

• honajz

Jasná parafráze na styly filmů Jima Jarmusche a Aki Kaurismäkiho. Jenže proč? Proč se znovu pokoušet o "lidské" road movie, když už v podstatě není co říct, a hlavně zde vše plave na vodě? Kde u Kaurismäkiho je alespoň nějaký niterní vývoj v chování postav, zde se podobný pocit nedostavuje, a kde je u Jarmusche přítomna nostalgie a jisté skryté tajemno, to se zde snaží natvrdo dohnat halucinacemi, navíc nepodařenými. Pro mne zbytečný film, kde je dobrá jen kamera.(11.11.2016)

Podle mě podařená roadmovie, která spíš než Jarmusche připomíná filmy bratří Kaurismäků a podíl na tom má zřejmě severské prostředí a účast jejich kameramana Tima Salminena (ve filmu si zahrál malou roli i Kaurismäkiovský herec André Wilms). Hůř než podprůměrný filmový herec trpící nespavostí a jeho šílený manažer alkoholik (cestou k nim přibude ještě černošský muzikant - uprchlík) se vydávájí na absurdní cestu na ještě absurdnější filmový festival za polárním kruhem. Klasická roadmovie sestávající se z jejich tragikomických příhod, které je na cestě Polskem, Lotyšskem a Norskem potkávají v souvislosti s jejich kradeným autem, uprchlíkem bez pasu, nulovými filmovými zkušenostmi a osobními problémy. Zřejmě ne film pro každého, ale pro mě rozhodně malý velký film.(12.1.2012)

Velice průměrný, místy nedomyšlený film. Nechápu, v čem vzdává hold stylu Jarmusche. Až na pár scén, kde se objevuje Bakary Sangaré, se jedná o spíše nemastný-neslaný filmový zážitek.(12.12.2011)

• killerbean

Tak toto mi vôbec nesadlo. Boli tu síce náznaky zaujímavých scén a vtipných momentov, ale ako celok to vôbec nefungovalo. Hlavný hrdina ma vyslovene iritoval a výraznejšie ma zaujala až záverečná scéna. 40% Creme de la creme II. 2015 - Film Kino Europe(18.3.2015)