Kluk na kole

• Francie

Le gamin au vélo

• Itálie

Il ragazzo con la bicicletta

The Kid with a Bike

Chlapec na bicykli

Belgie / Francie / Itálie, 2011, 88 min

Bratři Dardennovi nikdy nenatočí jednoduchý a prostý snímek. Tento místy působí jako dokument, ale přesto je to emotivní příběh. Příběh chlapce, který hledá osud svého otce. A když ho najde, začne realizovat ten svůj - osud.(2.3.2012)

No, očakával som o poriadny kus viac. Prvá polovica snímku výborná, druhá nudná, zbytočná a naťahovaná. Ak by sa tvorcovia viac zamerali na vzťah otec-syn a menej sa púšťali do toho "chuligánčenia" s kaďejakým pouličným plevelom, možno by išla aj hvieza naviac. [MFF Cinematik 2012, PN] (8.9.2012)

Upřímný, drsný, ale i citlivý výlet do křehké dětské dušičky, která schytá velkou ránu a není ještě tak vyspělá, aby dokázala hned rozeznat co je dobrý a co zlý, ale naštěstí má svýho anděla strážnýho se jménem Samantha. Filmařsky nemám co vyčíst, herecky už teprv ne a pokud jde o příběh, je třeba ho vnímat jako celek i když v sobě mě pár silně emotivních scén, které fungují sami o sobě skvěle včetně konce.(29.6.2014)

Pokud by se tohle drama ve své civilnosti tak nevzpíralo alegorickým výkladům, považoval bych je za úžasné podobenství o nepodmíněné, "mateřské" Boží lásce k chybujícím a bloudícím lidem. Každopádně to je překrásný kus a nepatetická, neheroická Samantha jednou z nejsympatičtějších ultrakladných hrdinek, které jsem kdy na plátně viděl. (Malou vadou na kráse je snad jen nevhodně užitá hudba. Ty krátké sekvence z klasiky spíše ruší a diváka vytrhují z děje. Film by se obešel bez nich).(17.5.2012)

Chlapec na bicykli je malý, nezávislý film, kde je už z obsahu jasné, čo nám chcú jeho tvorcovia povedať. Je dobré, že sa občas objaví v programoch kín film aj s takouto závažnou témou, pretože natočiť film, v ktorom bude hrať hlavnú úlohu detský herec, nie je vôbec jednoduché. Chlapec je film o hľadaní otcovského vzoru, o sklamaní z moderného sveta, kde muži, ako otcovia zlyhávajú a nie sú schopní prijať zodpovednosť. V tomto filme totiž zlyhávajú vo viacerých smeroch úplne všetky mužské postavy. Cyril tak nachádza jediný vzor v žene "matke", ktorej materinské pudy sú na rozdiel od mužov silnejšie, ako jej túžba po slobode a vzťahu. Chovanie detí môže byť síce aj dôsledkom ich DNA, ale je to predovšetkým zázemie a výchova, ktorá z nich robí to, čím sú a čím budú. To sa vzťahuje nielen na hlavnú postavu, ale Dardennovci šikovne akcentujú tento prvok aj na postavách napadnutého otca so synom. Hlavne ale Cybila pri nich konfrontujú s niečím, po čom tak túžil. Ďalšie režisérske duo, ktoré stojí za preskúmanie. Môj druhý film so Cecile De France v jednom týždni (Superstar).(21.11.2012)