Wallace & Gromit: Prokletí králíkodlaka

Nick Park, Steve Box

Steve Box, Mark Burton

Julian Nott

Gregory Perler

Nekorunovaný král plastelínové animace Nick Park si celovečerní formát vyzkoušel už na Slepičím úletu, takže šel do celovečerního Gromita s klidným svědomím. I když nepoužil klasickou počítačovou animaci, vznikl standardní současný animovaný velkofilm s popkulturními odkazy a fórky určenými do značné míry dospělým divákům. Atmosféra filmu je pěkná, nicméně musím říct, že půlhodinový formát se mi u série Wallace s Gromitem líbil přece jen víc. Gagů sice nebylo málo, ale byly rozprostřené do větší plochy a v některých momentech jsem se dokonce přistihl, že se přes veškerou autorovu snahu i trochu nudím. Prakticky každý ctitel animovaného filmu musí ocenit Parkovy hrátky s žánrem a stylovou čistotu. Finále je dynamické včetně letecké bitvy na letadlech z pouťového kolotoče a souboje na střechách. Tenhle souboj s přerostlým králíkem se dá jen doporučit. Celkový dojem: 80 %.(2.1.2008)

Jednoducho nádhera :-) Vynikajúco som sa pobavila, zasmiala, ponapínala, aj všetko ostatné. Tento animovaný film má také prednosti, aké mnohým hraným filmom chýbajú. A Gromit je proste miláčik.(1.6.2006)

Nikdy jsem neměl v lásce animaci podobného druhu, ale film společně s jednou krátkometrážní záležitostí mi ukázali kouzlo tohoto hafana a jeho pána. Jednoznačně zasloužený oscar a jen velká škoda, že točení podobného snímku je tak douhé. Už se těším na vše co bude mít nálepku Wallace & Gromit.(10.3.2006)

Narozdil od ostatnich, z dvojice Wallace a Gromit nejsem hotovej, ale beru je pouze za nadprumerny kratky animaky, takze jsem od filmu cekal neco podobnyho, ale natazeny na 80 minut. Ale nakonec sem byl velmi mile prekvapen. Pribeh na animak nadprumernej, originalni, sviznej, hodne vtipnej a najdou se tu i nejake ty zvraty. Zacatek me dobre naladil a bavil jsem se s drobnejma vyjimkama az do velkolepyho finale. Fakt neuveritelny, co Nick Park zvlad jen s plastelinou. V plasteline nema proste konkurenci. Navic vse podbarvene vybornou sviznou hudbou. Sice momentu kde bych se vylozene zasmal tu je jen par a zhruba ve stejnym pomeru jsou trochu nudne chvile, ale celkove jsem se fakt bavil. Ale Oskara bych dal stejne Mrtve neveste.(26.4.2006)

Pred niekoľkými rokmi vyšlo dvd trestuhodne bez dabingu, čo pri animáku znamená takmer nulové tržby z predaja. Slepičí úlet od rovnakých tvorcov je super vec a hoci Wallace and Gromit je o niečo slabší, má stále čo ponúknuť mladšiemu i staršiemu divákovi. Humor i akcia sú namiešané v dobrom pomere a celkom dobre som sa bavil. Vďaka tv Markíza som na to natrafil, ale zaujímalo by ma, ktorý magor zaradil animák do programu o 6.30 ráno??? Ešte že niekto vymyslel archív...80%.(22.2.2012)

• - Sýr Stinky Bishop, který se objeví ve filmu, skutečně existuje a vyrábí ho jen jedna firma na světě, ročně produkuje sotva 22 tun tohoto výrobku. Ještě před uvedením filmu do kin se objednávky na sýr zvýšily o 500 %, ale firma pro uchování jedinečnosti vyrábí nadále tradiční množství. (imro)

• - Peter Sallis namluvil Wallace již v prvním krátkém filmu, který Nick Park vytvářel ještě během studia na univerzitě. I když nahrávka vznikla již v roce 1983, Cesta na měsíc byla dokončená až o šest let později a doletěla si až pro nominaci na Oscara. Další příhody Wallacea a Gromita – Nesprávné kalhoty (1993) a O chloupek (1995) – už zlaté sošky získaly. Nick Park má doma ještě jednoho Oscara za filmík Pohodlíčko, které vyfouklo cenu Cestě na měsíc. (imro)

• - Číselný kód chránící Gromitův meloun se shoduje s rodným číslem babičky Nicka Parka. (dvd-L)