Korunovační klenoty

• Švédsko

Kronjuvelerna

Crown Jewels, The

Švédsko, 2011, 120 min

"První klíč odemyká štěstí. Druhý odemyká radost. Třetí odemyká lásku. Vím, kam patří ten čtvrtý. Je to klíč k nebeské bráně." Aneb když si myslíš, že jsi ve sračkách, zkoukni tento film a zjistíš, že nejsi. Jinak devátý viděný film s Alicií Vikander u mě tuto skvělou švédskou herečku posouvá definitivně do TOP 10.(30.8.2016)

proč......proč tam musel být ten hokejista. Takový krásný drama to mohlo být a oni tam naserou teplou baletku a udělaj z ní nejlepšího hokejistu na světě. Chtěj tam mít gaye? OK. chtěj tam mít gaye co bude nejlepší hokejista a bude chodit s jiným špičkovým hokejistou? Ok. Ale proč proboha musel mít ty příšerný baleťácký představení. Co se týče zbytku filmu, tak je plnej neuvěřitelných zvratů a člověka to naprosto táhne do děje. Opravdu jsem dlouho přemýšlel jestli nedát 5*, ale to s tím baleťákem prostě nejde! Ještě z jedný věci jsem byl trochu zmatenej a to z toho v jaký době se vlastně příběh odehrával. Celé okolí vypadá jak z nedávné minulosti. Hlavní rodina má doma snad ještě černobílou televizi a když otec jde zaplatit plyn tak pošťačka má na stole LCD monitor a vězení ve kterém je Fragancia zavřená je zase jak z nedaleké budoucnosti. Z toho jsem byl trochu zmaten, ale je možný že jsem jen trochu nedával pozor. Ale to už byly jen drobnosti v jinak velice silném dramatu. [Severský filmový podzim 2012 - Kino Atlas - 17.11.2012](19.11.2012)

Tento film je ako jeden z príbehov, ktorý rozprávala Fragancii a jej bratovi Jesúsovi ich matka pred spaním. Poetický príbeh s baladickým nádychom. Čakala som všeličo len nie príbeh, ktorý som dostala. Jednoduchý, ale umelecky zaujímavo stvárnený...Prvý kľúč odomyká šťastie, druhý kľúč radosť, tretí odomyká lásku a posledný štvrtý kľúč ...odomkol cestu k môjmu srdcu a k piatim hviezdičkám pre tento film (aj keď by som sa v pohode zaobišla bez Pettersona Jonssona v závere :-) ).(13.5.2015)

• Thomick

Špetka Popelky, špetka Mrazíka, kopec severský ujetosti, složitých metafor, fatálně nekvalitního černýho humoru a koncentrovaný fantasmagorie = jedna dramatická "pohádka" s bisexuálem-krasobruslařem-nejlepšimhokejistouplanety, nesmyslnou líbačkou v průběhu hokejovýho zápasu, hrozivě překombinovanym závěrem a úchvatnou Aliciou. Právě ta, spolu se solidnim soundtrackem, nakonec zařizuje ony (celkem potupný) dvě hvězdičky. Tahle magie mě fakt neoslovila.(12.3.2013)

Severská poetika v plnej miere a kráse. Film, v ktorom je všetko - od drámy, cez estetické a umelecké obrazy mixnuté s poetikou a artovým strihom, sú v tom komediálne prvky až paródia, pár scén je atmosferických ako z nejakého noir filmu, do toho magický realizmus alebo rozprávka. Hranica medzi VŠETKÝM a NIČÍM je niekedy veľmi tenká, v tomto prípade ma severská filmová symbolika oslovila a dostala.(13.4.2012)

• - Název filmu pochází ze starého švédského přísloví určeného těm, kteří nějakým způsobem vyčnívají, ostatními jsou považováni za podivíny. (ellegrey)

• - Natáčení filmu probíhalo v Litvě. (skudiblik)

• - Švédská televize vysílala rozšířenou verzi jako tříhodinový televizní seriál. (skudiblik)