Jak vycvičit draka 2

• slovenský

Ako si vycvičiť draka 2

Animovaný / Fantasy / Dobrodružný / Akční / Komedie / Rodinný

USA, 2014, 102 min

Kromě dvou nudnějších scén, při kterých jsem se přistihla, že nervózně poposedávám, jsem mohla na filmu oči i uši nechat. Velmi propracovaná animace s chytlavou příběhovou linií a se soundtrackem jakožto s hudebním balzámem pro duši. Opět jsem se skvěle bavila scénami, kdy se mezi sebou draci dorozumívali posunky, pošklebky, povytahováním obočí, odfrky jako lidé a s lidmi si vzájemně rozuměli jakoby hovořili stejnou řečí. Na Bezzubku jsem se přirozeně těšila nejvíc a byl dle očekávání skvělý, milý a oddaný dračí přítel. Tohle na pohádkách miluji, člověk se nemusí zaobírat logikou a nechá se pouze vést fantazií tvůrců. Několik pasáží muselo menším dětem způsobit trnutí, možná v jedné smutné chvíli i nejedna dětská slzička ukápla, zastavil se dech a oči vytřeštěné na plátno doufaly v zásadní obrat ... tak ale takové situace jsou součástí života a myslím si, že to bylo podáno v celku přijatelnou formou. Jinak stoprocentní spokojenost, kdy humor, vtip a akce jednoznačně převládali.(29.6.2014)

Mám pocit, že dnes sme už zvyknutí na úplne iný level animákov, a že niekedy nám uniká tá podstata, pre ktorú sa tieto filmy točia. Príbeh nemusí mať za každú cenu logické vysvetlenie, postavy nemusia vždy konať racionálne, rovnako tak nepotrebujem, aby druhý diel musel vyzerať rovnako ako prvý. To by som si pustil originál a nemal sa na čo sťažovať. Tvorcovia sa s nápadom pohrali veľmi slušne a zakomponovali ho do deja celkom prirodzene. Dej má spád, veľmi pekný je vizuál, akčné sekvencie sa počas filmu predbiehajú o prím vo veľkoleposti a ja som bol týmpádom spokojný. Milá, nenáročná a technicky brilantná rozprávka. 80%.(2.9.2015)

// Distribútor: Fox // Počet premietajúcich kín v USA: 4,268 // Otvárací Víkend v USA: $49,451,322 // Jeden z najkrajších animákov aké som kedy videl ... 100%(1.9.2014)

Typická dvojka, väčšia porcia toho istého, čo minule. S citeľne slabším príbehom. A asi najparádnejšou animáciou, aká zatiaľ bola vo filmoch k videniu.(23.6.2014)

POZOR, následující komentář obsahuje SPOILERY, rozinky a stopové množství oříšků. Ihned úvodem musím neodkladně apelovat na nesmyslný systém ratingových hodnocení, kterým jsou filmy neuváženě opatřeny. Příslušná filmová asociace, jejíž soudy posléze čeští distributoři téměř bez výjimky akceptují, se totiž může často v udělení ratingového hodnocení unáhlit. Zářným příkladem toho buď tento film, kterýžto dostal označení G, tedy přístupnost všem věkovým kategoriím, přičemž, dle mého skromného názoru, měl dostat NC-17, tedy nejtvrdší a nejpřísnější omezení, které by zamezilo tento film vidět osobám mladším sedmnácti let a to ani v případě doprovodu rodičů. Hned vám vysvětlím proč, bohužel se díky tomu snad poprvé nevyhnu spoilerům. Tato "pohádka", jak ji vtipně označují životem naprosto neprotřelí a pohádkově naivní jedinci, je totiž ukázkou té nejčiřejší brutality, takže ji doporučuji za žádných okolností nepouštět mladistvým, natož pak dětem. Ihned v úvodu se staneme svědky odsouzeníhodných praktik, drsného zacházení se zvířaty, dalece přesahujícího definici týrání. Protagonisté, tzv. vikingové, využívají nebohých draků a ovcí jakožto prostředků ke zvráceným a nelegálním závodům, na které si smějí přihlížející vsázet. Nakolik tyto praktiky narušují psychiku zvířat, si nedokáže domyslet nikdo z nás. Záhy je nám představen hlavní hrdina, mladý dvacetiletý viking, i se svým drakem, násilně ochočenou, nepředvídatelnou zrůdou. Některé scénky znázorňující jejich intenzivní symbiózu se pak vymykají zdravému rozumu. Velmi blízký vztah hlavního hrdiny s drakem tak chvílemi naznačuje vyústění v perverzní zooporno, kdy by anus již tak trpícího draka byl zprzněn penisem dětského protagonisty. Kopulace dětí s domácími mazlíčky je však naštěstí i na americkou produkci příliš, proto zůstane jen u náznaků, nicméně bujaré dětské fantazii nebude dělat problém si tyto nechutné několikahodinové scény domyslet. V první třetině filmu nám bude také představen stařec, zcela nesmyslně klasifikován jako úhlavní nepřítel, byť mu bestiální draci v minulosti doslova vytrhli ruku z těla a zničili vše, na čem mu kdy záleželo. Následně nás čeká jedna z nejtragičtějších částí filmu, a to když neochočený, divoký a veskrze agresivní drak chladnokrevně a brutálně zavraždí otce hlavního hrdiny. Perličkou pak budiž fakt, že ona vraždící bestie patří právě synovi oběti. To aby pak každé nevinné dítko, jež toto zhlédne, se samým zděšením očekávalo, kdy jeho Azor, přátelský neočkovaný pitbul, rozmetá vnitřnosti jeho fotříka po celém dvoře. Připravovat děti na život bez jednoho z rodičů už v tak útlém věku se mi jeví naprosto trestuhodně. To, že se dočkáme i emocionálně vypjatého pohřbu se zapálením mrtvého těla, raději ani nebudu komentovat. Poslední část filmu nás žene předvídatelně za pomstou. Tedy železně dětem ukotvuje premisu, že pokud mu někdo ublíží, je třeba hříšníka chladnokrevně ztrestat, ideálně s celým pokolením a půlkou světa, justičního systému a zákonů obecně zcela nedbaje. Ovšem i z tohoto se záhy vytrácí veškerá logika, neboť dotčená rodina se jde pomstít nebohému jednorukému starci, namísto toho, aby problémového draka utratili na nejbližší veterině. Zhrzenému synovi se samozřejmě podaří starce zavraždit, a to za pomoci celé armády doposud bezúhonných draků a vikingů, načež za svoje zrůdné činy dostane dokonce vyznamenání. Jako bychom s pýchou oslavovali Breivika. Já jakožto dospělý, třiadvacetiletý a rozumně uvažující jedinec, jsem samozřejmě schopen docenit a v jisté míře i pochopit záměry tvůrců, kteří do tohoto díla vtiskli otisky svých psychopatických duší, nicméně děti, které celý život vedeme bok po boku s morálním kodexem ke slušnému životu, by se této hrůze, syrově prezentující dnešní nekompromisní svět, měly raději vyhnout. Iksdé.(4.9.2014)