Kříž cti

Petter Næss

Daniel Voldheim

Scénografie:

Udo Kramer

absurdnost války zasazená do norské lovecké chaty, kde se potkají 2 sestřelení příslušníci britského letectva se třemi členy Luftwaffe.(28.10.2016)

Ná jásot to není, ale slovní přestřelky v chatě, naschvály a vytahování se, jestli je lepší auto spolehlivé nebo dobře vypadající, něco do sebe mají. Kdo by čekal spíš divadelní nádech, nepochodí, i když výstřelů moc nepadne, krev poteče až moc. Jenom s tou symbolikou to nemusel Petter NspojenéAaEss tolik přehánět. Více v externí recenzi pro kult na začátku května.(18.4.2013)

Po celou dobu trvání filmu mi v hlavě znuděný Driss říkal, že už tohle vojenské klišé nejednou viděl a že ho nemůže nic překvapit. Naštěstí jsem však na něj nedal a mohl jsem se tak dočkat, sice obkoukané, ale dobré zápletky a neamerického konce o příběhu o lidskosti a přátelství. Navíc mě potěšilo zjištění, že Ronův dědeček byl za války stejnej mamlas jako jeho vnuk.(14.2.2013)

komorní protiválečné drama, které poukazuje na to, jak je válčení (zejména z pohledu jednotlivce) hrozně absurdní..(15.12.2012)

Hezký počasí, fakt ... Jedna z mých vyseknutých poklon směřuje ke všem vojákům posledních dvou světových válek, už za schopnost přežít ty šílené sibérie bez obligátního "nechte mě tady". Další obdiv už patří pětici mužů, která dokázala, že na prvním místě jsou lidé, pak teprve národnosti a nakonec nepřátelé. Bylo zajímavé sledovat vyzdvižené typické národní vlastnosti, zvyky a pohledy na svět, i jak si každý brání to své a přitom se nevědomky navzájem obohacují. Bohužel, snímek neměl tu šťávu, jakou bych od válečného dramatu čekala, což mě dovolovalo (zřejmě i díky inspiraci skutečnem) v klidu a bezpečí dospět až k happyendu, který byl nakonec překvapením, neboť jsem ho čekala ještě happyendovější...(14.2.2013)

• - Natáčení začalo 28. března 2011 v norském Grotli. Filmování dále pokračovalo v Trollhättanu a Brålandě ve Švédsku. (PanBlack)

• - Replika bombardéru Heinkel He 111 vyrobená pro film je do dnešních dnů k nalezení u silnice poblíž města Grotli. Slouží jako památník události z 27. dubna 1940. (_Irbe_)

• - Německé sestřelené letadlo je bombardér středního typu Heinkel He 111. (Adrai)