Kříž cti

Petter Næss

Daniel Voldheim

Scénografie:

Udo Kramer

Předvídatelné drama o vzniku přátelství mezi nepřáteli na pozadí 2. světové války, které však čpí člověčinou a je okořeněné civilními hereckými výkony zúčastněných, ničeho není víc ani míň. Tyhle obyčejné příběhy bez ždímacích emocí mám rád čím dál tím víc.(29.10.2013)

Po celou dobu trvání filmu mi v hlavě znuděný Driss říkal, že už tohle vojenské klišé nejednou viděl a že ho nemůže nic překvapit. Naštěstí jsem však na něj nedal a mohl jsem se tak dočkat, sice obkoukané, ale dobré zápletky a neamerického konce o příběhu o lidskosti a přátelství. Navíc mě potěšilo zjištění, že Ronův dědeček byl za války stejnej mamlas jako jeho vnuk.(14.2.2013)

Snímek, zachycující krásný příběh o tom, že nezáleží na které straně bojujete a nebo od koho dostáváte rozkazy, ale na tom, že jsme stejní - lidé. O tom jak se dokážeme spřátelit, spolupracovat a bavit se přesto, že naše země jsou úhlavními nepřáteli. A poté si uvědomíme, že už vlastně nemáme chuť bojovat za vlast, protože zjišťujeme, že lidé, které jsme nuceni pod velením jiných zabíjet, jsou úplně stejní jako my. Ale až po několika letech, když válka skončí, se "nepřátelé" mohou opět setkat, ale už jako přátelé. Vlastně to je asi jediný nedepresivní snímek, který jsem z 2. světové války viděl.(27.9.2012)

Vynikající válečné drama na základě skutečného příběhu, jehož děj se odehrává v krásné, leč nehostinné krajině norských hor a jehož hlavními hrdiny jsou piloti němečtí a angličtí. Válka je v tomto snímku spíše okrajová, v popředí je tu především soužití lidí z opačných stran fronty, lidskost, touha po přežití a hledání cesty ke vzájemné toleranci bez ohledu na svůj původ. Herci byli do tohoto filmu zvoleni opravdu brilantně, neboť všichni se skvěle hodí k dané roli a úžasně prezentují svoji filmovou národnost. Mnoho pasáží je tu úsměvných, vtipných, takže prakticky od samého začátku se divák může bavit. Občas se děj dostane do napínavé roviny, což je příjemnou změnou a kořením. Závěr snímku je docela smutný, což ještě víc umocňuje celkový dojem. Bez váhání 5*.(8.3.2013)

Skvělý příklad toho, jak na malém prostoru, s dobrým scénářem a ucházejícími herci dosáhnout hodnotného a silného filmu.(10.9.2012)

• - Německé sestřelené letadlo je bombardér středního typu Heinkel He 111. (Adrai)

• - Replika bombardéru Heinkel He 111 vyrobená pro film je do dnešních dnů k nalezení u silnice poblíž města Grotli. Slouží jako památník události z 27. dubna 1940. (_Irbe_)

• - Natáčení začalo 28. března 2011 v norském Grotli. Filmování dále pokračovalo v Trollhättanu a Brålandě ve Švédsku. (PanBlack)