Lovci zločinců (TV seriál)

Person of Interest

• SK název

Lovec zločincov

Drama / Thriller / Krimi

USA, 2011, 45x44 min

Jonathan Nolan

Ramin Djawadi

James Caviezel, Taraji P. Henson, Kevin Chapman, Michael Emerson, Susan Misner, Enrico Colantoni, Robert John Burke, Michael Kelly, Al Sapienza, Amy Acker, Paige Turco, Brett Cullen, Mark Margolis, John Fiore, Michael Stahl-David, Jonno Roberts, Natalie Zea, James Hanlon, William Sadler, Jermaine Crawford, Gina Hernandez, Molly Price, Randall Newsome, Keith Nobbs, Vincent Laresca, Lili Mirojnick, Charles Borland, Ruben Santiago-Hudson, Linda Cardellini, Adam Rothenberg, Bridget Regan, Elizabeth Masucci, John Cenatiempo, Courtenay Taylor, Kate Hodge, Terence Schappert, Cotter Smith, Brian J. Smith, Karolína Kurková, Matt Servitto, Joshua Elijah Reese, Scott Bryce, Ken Leung, Jay Storey, Matt Lauria, Juan Carlos Hernández, Dan Bittner, Annie Parisse, Robin Taylor, Samira Wiley, Deirdre O'Connell, Steven Ogg, Chris Chalk, Aja Naomi King, Sarah Shahi, Matthew Rauch, José Zúñiga, Jonathan Tucker, Dan Amboyer, Megan Byrne, Scott Jaeck, Annika Boras, Jon Michael Hill, Valentina de Angelis, Kelli Barrett, Cosmo Pfeil, Astro, Erich Bergen, Dominic Fumusa, Dillan Arrick, Veronica Cruz, Ed Moran, Meredith Patterson, Jamie Lynn Concepcion, Virginia Kull, John Rue, Ritchie Coster, Gene Farber, Emily Robinson, Taylor Gildersleeve, Bridget McKevitt, Derek Wilson, Brooke Bloom, Matt McGorry, River Alexander, Pablo Schreiber, Monte Bezell, Nazneen Contractor, Madison McKinley, Jennifer Restivo, Larisa Polonsky, Donnie Keshawarz, Andrew Stewart-Jones, Fajer Al-Kaisi, Mía Maestro, Sebastian Arcelus, Charlie Moss, Wayne Duvall, Tracie Thoms, Michael Medeiros

• KevSpa

Pitot: Nic extra úžasného, ale rozhodně mě to nenudilo. Sice téma není z nejoriginálnějších, stejně jako zpracování, ale nevypadá to zle. Problém mám jen s obsazením Jamese Caviezela do hlavní role, protože tento herec mě prostě nikdy nedokázal nijak výrazněji zaujmout, a jeho postava v Person of Interest očividně nebude výjimkou.(25.9.2011)

Vedle (lepšího) Homelandu je Person of Interest další nový seriál, který konečně odráží důsledky 9/11 a pádu dvojčat v NY. Tento problém však sleduje z jiného úhlu, sleduje dopad na změnu pravidel ve sledování, nastolení paranoidních obav ze všech špatných lidí světa (nejen teroristů) a snaží se přinést divákovi pohled i na ty nejmenší účastníky procesu, pouhé lidi na ulicích. Epizodické ladění bude do budoucna problém, ale tajně doufám, že se nalezne spojující hlavní motiv (Elias?) a potáhne zajímavý seriál z pera Jonathana Nolana do pater jistých čtyř hvězdiček. Jen prosím nechme stereotyp jiným seriálům... Update: schéma pokračuje, ale náznaky tam jsou a hlavně díly baví.(12.10.2011)

V roce 2008 bratři Nolanové v roli scénáristů stroj "který vidí a slyší vše" v Gothamu zničili. O tři roky později se jeden z nich rozhodl na území New Yorku vyzkoušet, jaké by to bylo, kdyby přeci jen zničen nebyl... Začíná to jako suché Martini. Na poprvé vám takřka určitě nesedne. Otázka zda u toho jednoho nezdařeného pokusu skončíte či tomu přijdete časem na chuť. A ve vlastním zájmu lépe tomu na chuť přijít, jelikož vážný a navzdory sci-fi premise (i když ono je to spíše skvělé pohrávání si s "post 9/11" paranoií; jak Nolan trefně prohlásil: Neodehrává se to v budoucnosti, ale ve světě "za pět minut") i překvapivě atmosférou a akcí thrilleroidní suchý akčňák, který by nedělal z diváka hlupce, tu citelně chyběl. Začíná to ovšem tuctově a nemá cenu si nalhávat cokoli jiného. Sympatický koncept je spíše nevyužit, duo hlavních postav je k pláči jednorozměrné a zápletky jsou z ranku ohraných a již viděných... Jenže tvůrci jdou velmi záhy do sebe a to způsobem málokdy vídaným. Zdánlivě jasné zápletky začnou mít nečekané zvraty či aspoň průběh a nápaditě si pohrávají nejen s konceptem vrah/oběť, ale i formátem, žánrem apod. Ač co díl to (zdánlivě) samostatný uzavřený případ, tak zároveň co díl to i cca polovina jeho stopáže věnovaná hlavní dějové linii. Počínaje závěrem desáté epizody je pak podíl scenáristicky vymazlených dílů až zarážející a někdy hraničí přímo s genialitou. Postavám je věnován dostatečný prostor, aby dlouho nezůstali v počátečním ranku „nemluvná náhražka Liama Neelsona a kulhající dvojče Bena ze Ztracených“. Caviezel se do toho dostane a jeho šepot rozhodně budí respekt, Emerson se pro role charismatických tajuplných chlápků snad narodil a Chapman si to rovnou celé krade pro sebe. Navíc mají tvůrci i výtečné a charismatické padouchy; zvláště Root je postava s neskonalým potenciálem, který sice má evidentní předobraz v Nolanově Jokerovi (ostatně... sám si ho napsal, že) a Moriartym z moderního Sherlocka, ale to jí pranic na zajímavosti neubírá; ba spíše naopak. A tak pouze (ne)herečka Hensonová je zcela mimo svoji hereckou ligu a zamrzí to dvojnásob, protože její postava nezajímavá není ani trochu. I ta původně otravná propojující dějová linka začne získávat na dramatičnosti a stává se jasným tahounem, který nemá na poli aktuálně vysílaných "odpočinkových" seriálů příliš konkurenci. A i nadále to konstantně graduje (adrenalinem) a graduje (kvalitou); což ostatně platí i o celé druhé sérii, která není lepší, ale je rozmanitější. Způsob jakým se v každém díle kolotá mezi sebrankou záporáků a vytváří se mytologie, je tak neuvěřitelně hravý (již jen ty díly vzdávající hold filmovým klasikám), že při zpětném pohledu na úplný začátek nezbývá než se podivovat, že za tím stojí stejný tým. A to navíc vezměme v potaz, že dosavadní vrchol seriálu přichází "až" během třetí série, kdy tvůrci nejprve v první polovině stylově a nekompromisně dořeší "policejně korupční" linii z předchozích sezón, aby následně přišli se "špionážně hackerskou" linií v druhé polovině, která skvěle (v mezích oddychovky samozřejmě) pracuje s aktuálními tématy demokracie a svobody v moderním věku. A právě suverenita s jakou se tu mění žánry i styly z epizody na epizodu, aniž by to působilo rozháraně, je na tom všem stejnou měrou překvapující jako fascinující.(24.10.2012)

• Psema

Pilot: Mizérie, která by mohla velmi snadno skončit na listině "zrušeno pro příliš nízkou sledovanost". Caviezel je bohužel ukázkou špatného castingu, když není schopný prodat jedinou hlášku, emoci a akční scénu, které jsou navíc podprůměrně natočené (honička na ulici je k smíchu úplně stejně jako zabavení zbraní spojené s přestřelkou). Příběh je jinak přehlídkou učebnicových klišé. Což platí nejen pro hlavní linii s motivem "velkého bratra", tak pro intimní linku s přítelkyní, která má postavě jakože vytvořit hloubku. Za tímhle že stojí Nolan? Nevěřím. Nebo spíš nechci věřit.(24.9.2011)

Person of Interest staví sci-fi motiv neomylného stroje, pomáhajícíího v předstihu odhalovat zločiny, na pole detektivního žánru. Detektivka je tu základ, kde okrajový sci-fi prvek umožňuje hlavním postavám předcházet promyšleným trestným činům. Tím se z Person of Interest stalo moje seriálové provinilé potěšení. Hlavní hrdinové na rozdíl od autorit dosazených zákonem, které jsou mnohdy zkorumpované a mocichtivé, mohou pracovat mimo rámec zákona, což obvykle vede k rozličným zdravotním újmám na straně padouchů. (Tímto pojetím připomíná slušný Human Target). Hlavní postavy mají jasně stanovené typy. Finch - vědec, nerdovská postava; Reese - borec, co umí bojovat a střílet. Právě akce a zejména postava Johna Reese je předmětem mého neutuchajícího pobavení. Seriózní akce (přestřelky, kontaktní souboje) jsou plné amatérských chyb, kterých by se rozhodně bývalý špičkový voják nedopustil (krytí, pohyb v prostoru, neohrabanost). R. tak vypadá značně nepřesvědčivě a skoro legračně (Nevada: "Do každého souboje jde tak, jakoby se hlavně bál, že dostane na budku.") a každou větu pronáší, jako by sděloval tajemství nesmrtelnosti. Zkrátka provinilá zábava. S1: 4*.___Postavy zvážněly, prohloubily se a získaly na uvěřitelnosti, přibyla sympatické ženské hrdinky (a vrací se Zoe, sláva), motivy a zápletky se příjemně zkomplikovaly, zejména hlavní linie: S2 - 4*, konec 2. série za 5*.(7.6.2012)

Ohromná spokojenost, jenže: škoda, že tohle televizní Minority Report samo neví, čím chce být! Po pilotu lze těžko určit (což je samozřejmě v pořádku), jestli se dočkáme více akce a thrilleru, nebo jestli z toho bude špionážní drama. K dalším dílům mě bohužel nic netáhne (+ časová tíseň), a to je možná vzhledem ke jménům jako Abrams nebo Nolan (Jonathan) smůla...(25.10.2011)

Začátek tohoto seriálu byl opravdu hodně vlažný, až jsem si říkal, jestli vůbec dokoukám řadu. To jsem ještě netušil, na jaký skvost to vlastně koukám a že ho ohodnotím plným počtem. Hlavní důvod, proč jsem začal na Person of Interest koukat, bylo samozřejmě obsazení Michaela Emersona, kterého totálně žeru. James Caviezel také není úplně nejhorší. To, co je ale na Person of Interest nejlepší je scénář Jonathana Nolana. To, že seriál napsal jsem zjistil až po pár dílech (asi v ten moment, kdy to začalo bejt zajímavý). Je to opravdu hodně propracovaný seriál, který jen doporučuju a těším se na další řadu.(2.8.2013)

Po objevení žlutého Ferrari v závěrečné epizodě druhé řady musím přiznat, že tahle A.I. je mi ještě sympatičtější než ta Spielbergova. Seriál se pořádně rozjede až po pátém dílu (proto mě opět nervují místní odborníci, kteří "fundovaně" hodnotí už po pilotu) a vyvrcholení druhé řady je opravdu excelentní – "Can you hear me? Absolutely!" Z hereckého obsazení vede neuvěřitelně sexy James Caviezel v roli Johna, Kevin Chapman jako detektiv Fusco (celou dobu má jeden herecký výraz, ale dokonale se v něm odráží naštvanost a bezradnost jeho postavy) a v několika posledních dílech mě hodně zaujala i Sarah Shahi v roli Shaw a pevně doufám, že v další řadě dostane více prostoru. Update po třetí řadě - neustále lepší a lepší. Se smrtí jedné z hlavních postav a s vyřešením případu HR se to dějově posouvá trochu jinam - od objevení Samaritána je to čím dál víc zapletenější (v dobrém slova smyslu) a návykovější.(28.5.2013)

SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: MARKÍZA = 8.1.2013, réžia slovenského znenia (MARKÍZA 2012) = ANNA CICMANOVÁ+ČESKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: NOVA = ?.?.2013, réžia českého znenia (NOVA 2013) = VLADIMÍR ŽĎÁNSKÝ (8.1.2013)(8.1.2013)

Nič prelomové, zato celkom slušný nadpriemerný akčný seriál so zaujímavým korením v podobe takto doteraz nespracovanej tematiky "Veľkého brata". To všetko pod taktovkou Christopherovho brata so scenáristickým talentom, Jonathana Nolana, a výborným obsadením, ktorému kraľujú charizmatický James Caviezel a tajomný Michael Emerson. 1. séria: 80%(13.3.2013)

• BigDeal

Pilot (60%): obrovské sklamanie. Ale aby som bol spravodlivý, moje očakávania boli príliš vysoké. JJ. Abrams, Jonathan Nolan, Michael Emerson - od takých mien som čakal LOST zmiešaný s Inception. To som samozrejme dostať nemohol, ale predsa len som dúfal, že pôjde o napínavý, originálny, mysteriózny seriál na pokračovanie plný tajomstiev. V skutočnosti ale (podľa pilotu) ide o obyčajný, priemerný, neoriginálny epizódový krimi seriál. Ak by som od neho nič nečakal, zrejme by ma nesklamal. Lenže na druhej strane, ani by som ho ani nikdy nevidel, pretože krimi veľmi nemusím. Šancu mu však ešte dám. Snáď prinesú ďalšie diely niečo zaujímavé.(24.9.2011)

Hodnocení pilotu: Promarněná šance, potenciál tu je, ale všechno zůstalo napůl cesty. Myslel jsem, že po pilotu budu mít chuť na další díl, ale nebudu sledovat dál, byť jsem myslel, že kvůli Michaelovi Emersonovi, který byl v LOST skvělý, sledovat budu. 60%.(25.1.2012)

• MoiJe

Vzdane asi po e6. Malomluvni hrdinovia potulujuci sa mestom v kabate mozu byt zaujimavi. Tento je ale skor nudny. Skoda.(14.1.2012)

Nápad zaujímavý, meno Nolan značka kvality, herci ktorí majú za sebou úspešné filmy či seriály, ale zostalo len u toho. Vydržal som osem častí po ktorých som so seriálom skončil, pretože sa nedeje skoro vôbec nič. Stále dokola to isté zachraňovanie, postavy nikam nenapredujú, stereotip. Sklamanie, seriál ťaží len na mene známeho tvorcu Nolana.(22.12.2012)

V seriálu byl odkaz na Falešné bohy, kde Petronella Vivar je Root, dá se říci. (Citace ze seriálu: Finch: „Řekněte, kdybyste něco potřebovala.“ Root: „Jen knihu z vozíku. Vrchní polička, třetí zprava.“ Finch: „Falešní bohové, pseudoepigraf v dnešní době? Lehké čtení, slečno Grovesová?“; Úryvek z knihy: Byla vysoká, a přitom půvabná. Seděla za psacím stolem z javorového dřeva, který se v její rodině dědil z generace na generaci a o němž její otec hrdě prohlašoval, že jej sám Císař daroval jeho prababičce po nástupní ceremonii na Uralu. Pozlaceným mnemoperem, jehož reaktivní hrot vycítil její vzrušení a nedočkavě sebou škubal, poklepala na datatablet. Organické krystaly pera zachytily myšlenky z čelních laloků jejího mozku a na slabě zařícím displeji tabletu se objevovala náhodná slova. Křížové tažení... Hrdina... Zachránce... Ničitel. Usmála se a smazala ta slova letmým pohybem dokonale pěstěného nehtu s okrajem vyleštěným až na fraktální úroveň, pak se pero rozlétlo po displeji. Mé srdce plesá radostí, a hruď se mi dme cti, že jsem to právě já, Petronella Vivar, palatina majoria domu Carpinus kdo zapisuje tato slova. Po mnoha dlouhých letech jsem putovala z Terry a zažila jsem přitom četné těžkosti a strázně... Petronella se zamračila a rychle vymazala slova, která napsala, rozzlobená sama na sebe, že bezděčně napodobila přesně tu nepřirozenou afektovanost, jež ji tak dráždila v dílech kronikářů, zasílaných z přední linie Velkého křížového tažení.) _ _ _Mimochodem, Root hraje herečka Amy Acker, která se narodila 5.12., tedy ve stejný den (nikoli rok) jako můj spolužák ze střední, Tomáš Valenta. (: https://www.youtube.com/watch?v=18RYreNOIKk(20.1.2014)

Jsem ráda, že jsem seriál neodhodila po dvou, pro mě, nezáživných dílech (i když, už i druhý díl byl o něco lepší než ten první). Postupně si mě seriál získával, kvalita stoupala, stejně tak i napětí a zábava. Začal se více vykreslovat děj a herecké obsazení, které mi nebylo zpočátku moc sympatické, si získalo své místo v mém seriálovém srdci...(20.4.2012)

Fascinující, kolik je tu kategorických hodnocení, založených jen na pilotu... ale lidi jsou holt různí. Zpočátku jsem měl sám trochu pochybnosti, ale nakonec jsem dal celou sezonu, hlavně díky opravdu funkční chemii mezi postavami - ač nikdo z těch herců sám o sobě show táhnout nemůže, přesto to takhle dohromady prostě nějak funguje. Dokonce i na vyšeptaného neherce Javiezela jsem si časem zvyknul. Jednotlivé případy vyhozených čísel jsou dostatečně pestré, a postupné odhalování minulosti jednotlivých charakterů je dávkováno právě tak akorát, aby mě ty s případem nesouvisející flashbacky neštvaly. A konec opravdu navnadil na další sezonu, doufám, že bude.(28.7.2012)

Jim Caviezel šeptá zlověstně tichým hlasem, jakoby byl Batman, který ochraňuje noční město (nebo Cartman v převleku mývala). Pro někoho to může působit úsměvně, pro mě je právě to hlavním lákadlem a Caviezloj žeru každou jeho větu. Mimochodem, na IMDb to má 83%, což vystihuje kvalitu tohoto seriálu daleko přesněji. Já půjdu ale ještě výš: 90%(29.10.2011)

• Macejko

Produkcia Abrams, scenár Nolan... a vznikne z toho takáto nezaujímavá šeď, zápletkou kopírujúca Minority Report? Zúfalá televíznosť kričí z každého záberu, režijné nápady veškeré žádné, scenár ničím nepripomína genialitu príbehov, ktoré Jonathan napísal spolu s bratom Christopherom... Caviezel navyše hrá nezaujímavého, tisíckrát videného "You don´t know anything about me" traumatizovaného akčného hrdinu, ktorý iba hádže smutné pohľady (akože bolesť v duši, né?), cedí vety cez zuby a divákovi je absolútne ukradnutý. Michael Emerson a soundtrack Ramina Djawadiho sú veľmi fajn (hoci hudbe je až trestuhodne málokedy dovolené vyniknúť), ale dva osamotené klady nedokážu prebiť takú obrovskú hŕbu záporov.(23.9.2011)

Ťažko hodnotiť po pilote, ale keďže sa tu trochu množia nespokojné komentáre, tak hodím aj jeden viac menej pozitívny. Person of Interest má nepriaznivú štartovaciu pozíciu hneď od začiatku. Keďže sú pod ním podpísané také mená ako J.J. Abrams (Lost, Star Trek ..) a Jonathan Nolan (Inception) očakávania boli viac ako vysoké a v niektorých prípadoch aj ťažko realizovateľné Už podľa prvých ukážok sa PoI tváril ako seriál s pestrou dávkou akcie, no internetový ošiaľ, ktorý sa okolo neho vytvoril očakával skôr mysteriózny thriller v štýle Inception (takmer nereálne dosiahnuteľný cieľ). Prvá epizóda tak vyvolala značné rozpaky a rozdelenie užívateľ na dva tábory – ten, ktorý sa dokáže povzniesť nad všetky tie nezmyslené očakávania a ohodnotiť seriál taký aký je a druhý tábor, ktorý sa nedokáže vzdať očakávaní, ktoré predtým falošne nadobudol. Čo teda priniesla prvá epizóda? Na plné ústa je potrebné povedať, že nič inovatívne, nič novodobé, dokonca ani nič vzdialene pripomínajúce napr. Inception alebo Lost, ale je to zlé? Podľa môjho názoru ani veľmi nie. Tuctový akčný snímok je doplnený o špionážne pozadie so strojom, ktoré má svet neustále pod dohľadom a vyvodzuje z toho relevantné/irelevantné závery. James Caviezel sa už nikdy nezbaví nálepky „Ježiš“, ale aj túto rolu zvláda obstojne – minimalistické herectvo k jeho postave sedí a podčiarkuje životom zničeného bývalého agenta. Akcia, aj keď je mierne prestrelená, je svižná a dobre sa na ňu pozerá. Príbeh odsýpa a čo je najdôležitejšie nenudí (ako napríklad ďalší hit tejto sezóny Terra Nova). Je to síce až priveľmi skratovité a väčšina udalostí tam je vyriešená niekoľko sekundovými zábermi, pritom by z celej histórie hlavnej postavy išlo vytrieskať omnoho viac. Jediné výraznejšie, čo mi na tom vadí je tá „epizódnosť“, pretože zatiaľ to vyzerá tak, že každá časť bude riešiť niečo iné (čo v seriáloch nemám rád), pokiaľ by sa vytvoril jednotný na seba nadväzujúci príbeh mohlo by to byť pútavejšie. CELKOVO: na základe pilotu to vyzerá na „len“ rutinný akčný seriál, stále však dostatočne zábavný, od ktorého bohužiaľ všetci očakávali priveľa. Uvidíme, čo prinesie ďalej, rozhodne mu dám šancu. UPDATE: úroveň epizód značne kolísavá, od vynikajúcich (takmer za 5*) až po čisto priemerné (2*), čiže suma sumárum slušné 3*, uvidíme čo prinesiel druhá sezóna, snáď nebude omielaľ dookola ten istý námet, ale osvieži ho niečím novým / Season 1 = 3* / Season 2 = 3*(28.9.2011)

<< předchozí 1 2 3 4 5 6