Lovci zločinců

Akční / Krimi / Drama / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller
USA, (2011–2016), 75 h 1 min (Minutáž: 42–45 min)

Tvůrci:

Jonathan Nolan

Hudba:

Ramin Djawadi

James Caviezel, Michael Emerson, Kevin Chapman, Amy Acker, Sarah Shahi, Taraji P. Henson, John Nolan, Enrico Colantoni, Robert John Burke, Al Sapienza (více)

Série(5) / Epizody(103)

Příběh bývalého agenta CIA, o kterém se myslelo, že je mrtev. Krátce poté, co se vrátí zpět do New Yorku, jej kontaktuje záhadný muž, který si říká Finch. Ten disponuje značným společenským postavením a zdá se, že ví víc, než říká.
Na vzniku seriálu spolupracoval J. J. Abrams a na scénáři minimálně několika úvodních dílů se významně podílel Jonathan Nolan, jenž sepsal kompletně scénář k Mementu. Roli bývalého agenta ztvárnil James Caviezel (Vězeň, Umučení Krista) a tajemného Finche si zahrál Michael Emerson (Ztraceni, Saw: Hra o přežití). (Bajsf)

KevSpa

Pitot: Nic extra úžasného, ale rozhodně mě to nenudilo. Sice téma není z nejoriginálnějších, stejně jako zpracování, ale nevypadá to zle. Problém mám jen s obsazením Jamese Caviezela do hlavní role, protože tento herec mě prostě nikdy nedokázal nijak výrazněji zaujmout, a jeho postava v Person of Interest očividně nebude výjimkou. ()

Djkoma

Vedle (lepšího) Homelandu je Person of Interest další nový seriál, který konečně odráží důsledky 9/11 a pádu dvojčat v NY. Tento problém však sleduje z jiného úhlu, sleduje dopad na změnu pravidel ve sledování, nastolení paranoidních obav ze všech špatných lidí světa (nejen teroristů) a snaží se přinést divákovi pohled i na ty nejmenší účastníky procesu, pouhé lidi na ulicích. Epizodické ladění bude do budoucna problém, ale tajně doufám, že se nalezne spojující hlavní motiv (Elias?) a potáhne zajímavý seriál z pera Jonathana Nolana do pater jistých čtyř hvězdiček. Jen prosím nechme stereotyp jiným seriálům... Update: schéma pokračuje, ale náznaky tam jsou a hlavně díly baví. ()

DaViD´82

V roce 2008 bratři Nolanové v roli scénáristů stroj "který vidí a slyší vše" v Gothamu zničili. O tři roky později se jeden z nich rozhodl na území New Yorku vyzkoušet, jaké by to bylo, kdyby přeci jen zničen nebyl... Začíná to jako suché Martini. Na poprvé vám takřka určitě nesedne. Otázka zda u toho jednoho nezdařeného pokusu skončíte či tomu přijdete časem na chuť. A ve vlastním zájmu lépe tomu na chuť přijít, protože akčnější, napínavější, aktuálnější, hravější, sebeironičtější a sebejistější oddychovku aby pohledal. Vážný (okud není zrovna nevážný) a navzdory sci-fi premise (i když ono je to spíše skvělé pohrávání si s "post 9/11" paranoií; jak Nolan trefně prohlásil: Neodehrává se to v budoucnosti, ale ve světě "za pět minut") i překvapivě atmosférou a akcí thrilleroidní suchý akčňák, který by nedělal z diváka hlupce, tu citelně chyběl. Začíná to ovšem tuctově a nemá cenu si nalhávat cokoli jiného. Sympatický koncept je spíše nevyužit, duo hlavních postav je k pláči jednorozměrné a zápletky jsou z ranku ohraných a již viděných... Jenže tvůrci jdou velmi záhy do sebe a to způsobem málokdy vídaným. Zdánlivě jasné zápletky začnou mít nečekané zvraty či aspoň průběh a nápaditě si pohrávají nejen s konceptem vrah/oběť, ale i formátem, žánrem apod. Ač co díl to (zdánlivě) samostatný uzavřený případ, tak zároveň co díl to i cca polovina jeho stopáže věnovaná hlavní dějové linii. Počínaje závěrem desáté epizody je pak podíl scenáristicky vymazlených dílů až zarážející a někdy hraničí přímo s genialitou. Postavám je věnován dostatečný prostor, aby dlouho nezůstali v počátečním ranku „nemluvná náhražka Liama Neelsona a kulhající dvojče Bena ze Ztracených“. Caviezel se do toho dostane a jeho šepot rozhodně budí respekt, Emerson se pro role charismatických tajuplných chlápků snad narodil a Chapman si to rovnou celé krade pro sebe. Navíc mají tvůrci i výtečné a charismatické padouchy; zvláště Root je postava s neskonalým potenciálem, který sice má evidentní předobraz v Nolanově Jokerovi (ostatně... sám si ho napsal, že) a Moriartym z moderního Sherlocka, ale to jí pranic na zajímavosti neubírá; ba spíše naopak. A tak pouze (ne)herečka Hensonová je zcela mimo svoji hereckou ligu a zamrzí to dvojnásob, protože její postava nezajímavá není ani trochu. I ta původně otravná propojující dějová linka začne získávat na dramatičnosti a stává se jasným tahounem, který nemá na poli aktuálně vysílaných "odpočinkových" seriálů příliš konkurenci. A i nadále to konstantně graduje (adrenalinem) a graduje (kvalitou); což ostatně platí i o celé druhé sérii, která není lepší, ale je rozmanitější. Způsob jakým se v každém díle kolotá mezi sebrankou záporáků a vytváří se mytologie, je tak neuvěřitelně hravý (již jen ty díly vzdávající hold filmovým klasikám), že při zpětném pohledu na úplný začátek nezbývá než se podivovat, že za tím stojí stejný tým. Navíc od dob pozdějších sérií Akt X tu nebyl seriál, který by si byl tak dobře vědom svých chyb i klišé a nebál se do nich uvědoměle, často a se sebeironickou nadsázkou tak často trefovat. A to navíc vezměme v potaz, že dosavadní vrchol seriálu přichází "až" během třetí série, kdy tvůrci nejprve v první polovině stylově a nekompromisně dořeší "policejně korupční" linii z předchozích sezón, aby následně přišli se "špionážně hackerskou" linií v druhé polovině, která skvěle (v mezích oddechovky samozřejmě) pracuje s aktuálními tématy demokracie a svobody v moderním věku. A právě suverenita s jakou se tu mění žánry i styly (mafiánské hrátky, techno/konspirační thriller, akce a navíc od dob pozdějších sérií Akt X tu nebyl seriál, který by si byl tak dobře vědom svých chyb i klišé a nebál se do nich s takovým gustem sebeironicky trefovat) z epizody na epizodu, aniž by to působilo rozháraně, je na tom všem stejnou měrou překvapující jako fascinující. S1: 4/5 S2: 4/5 S3: 5/5 S4: 3/5 () (méně) (více)

Segrestor

To máte tak, lidičkové, když ten sviňák Ben ze ztracenýho ostrova vymyslí softwér s názvem Minority Report, ale chybí mu tam ještě nainstalovat Mirek Dušín. Co čert nechtěl, do cesty se mu připlete zánovní houmles, který navíc umí krav maga. Slovo dá slovo a už oba ilegálně zachraňují opravdovýho člověka před neúmyslným zabitím. Říkám bravo, ale pro jistotu přepínám na jiný seriál. ()

Psema

Pilot: Mizérie, která by mohla velmi snadno skončit na listině "zrušeno pro příliš nízkou sledovanost". Caviezel je bohužel ukázkou špatného castingu, když není schopný prodat jedinou hlášku, emoci a akční scénu, které jsou navíc podprůměrně natočené (honička na ulici je k smíchu úplně stejně jako zabavení zbraní spojené s přestřelkou). Příběh je jinak přehlídkou učebnicových klišé. Což platí nejen pro hlavní linii s motivem "velkého bratra", tak pro intimní linku s přítelkyní, která má postavě jakože vytvořit hloubku. Za tímhle že stojí Nolan? Nevěřím. Nebo spíš nechci věřit. ()

akisha

Můj nejnovější seriál number one. Nolanům zřejmě v žilách nějaká ta genialita opravdu koluje. Typická záležitost, kdy se musí překlenout tak pět dílů první série, aby to diváka chytlo, ale potom je to čím dál lepší. Výborně napsaný postavy, kde každá má vlastní vývoj a je radost sledovat, jak se v prvních dílech nesympatickej zkorumpovanej Fusco pomalu mění na někoho, komu člověk drží palce (díky Chapmanovi a hlavně když to schytá do zadnice). To platí i pro detektiva Carterovou (skvělá Taraji P. Henson) nebo záporáka Eliase (Enrico Colantoni se tu z roztomilýho mimozemšťánka v Galaxy Questu změnil v cool zabijáka). Obě hlavní postavy jsou bez debat. U Emersona jsem neměla pochyb, že podobnou roli uhraje na jedničku, zato Caviezel pro mě vždycky byl nudnej herec - tady se ovšem předvedl v sakra dobrým světle a nijak ze Emersonem nezaostává. Jejich prohlubující se přátelství je díky společný chemii obou herců taktéž radost sledovat. Jedním z hlavních plusů je scénář - od flashbacků po příběhy jednotlivejch dílů. Inteligentní, napínavej a s chytře dávkovanýma twistama, kdy ze zdánlivý oběti může bejt pachatel, ale nevyplní se to vždycky. A v neposlední řadě přímo DOKONALE vybraná hudba, přesně moje krevní skupina. Každej díl můj playlist obohatí o novou pecku. Už když v první epizodě zazní Angel od Massive Attack jsem byla jasná. Nebo DJ Shadow, toho slyšet je hotová slast. A tvůrci mají stejně jako já slabost pro skupinu U.N.K.L.E., jejich tvorba zní v seriálu často a to je dobře. Celkově supr záležitost, doufám, že kvalita první série jen a jen poroste! ()

Rogue

Deset dilů a stačilo. Průměrné absolutně iritujícím stylem (aby nedošlo k mýlce - já mám tohle vizuální animované hackování vlastně ráda, vytáčí mě spíš celková nelogičnost ve výběru čísel a s tím související absurdní zvraty. Divoký koncept je jedna věc, rozvracení logiky vlastního vesmíru už je za hranou mé tolerance.). Caviezel je strašnej. ()

Davies182

Ohromná spokojenost, jenže: škoda, že tohle televizní Minority Report samo neví, čím chce být! Po pilotu lze těžko určit (což je samozřejmě v pořádku), jestli se dočkáme více akce a thrilleru, nebo jestli z toho bude špionážní drama. K dalším dílům mě bohužel nic netáhne (+ časová tíseň), a to je možná vzhledem ke jménům jako Abrams nebo Nolan (Jonathan) smůla... ()

ladynka

Person of Interest staví sci-fi motiv neomylného stroje, pomáhajícíího v předstihu odhalovat zločiny, na pole detektivního žánru. Detektivka je tu základ, kde okrajový sci-fi prvek umožňuje hlavním postavám předcházet promyšleným trestným činům. Tím se z Person of Interest stalo moje seriálové provinilé potěšení. Hlavní hrdinové na rozdíl od autorit dosazených zákonem, které jsou mnohdy zkorumpované a mocichtivé, mohou pracovat mimo rámec zákona, což obvykle vede k rozličným zdravotním újmám na straně padouchů. (Tímto pojetím připomíná slušný Human Target). Hlavní postavy mají jasně stanovené typy. Finch - vědec, nerdovská postava; Reese - borec, co umí bojovat a střílet. Právě akce a zejména postava Johna Reese je předmětem mého neutuchajícího pobavení. Seriózní akce (přestřelky, kontaktní souboje) jsou plné amatérských chyb, kterých by se rozhodně bývalý špičkový voják nedopustil (krytí, pohyb v prostoru, neohrabanost). R. tak vypadá značně nepřesvědčivě a skoro legračně (Nevada: "Do každého souboje jde tak, jakoby se hlavně bál, že dostane na budku.") a každou větu pronáší, jako by sděloval tajemství nesmrtelnosti. Zkrátka provinilá zábava. S1: 4*.___Postavy zvážněly, prohloubily se a získaly na uvěřitelnosti, přibyla sympatické ženské hrdinky (a vrací se Zoe, sláva), motivy a zápletky se příjemně zkomplikovaly, zejména hlavní linie: S2 - 4*, konec 2. série za 5*. ()

Big Bear

Mám rád Jamese Caviezela a jen díky němu na to občas kouknu. Seriál ale nijak zvlášť nevyhledávám. Ovšem srovnáme-li jej s těmi všemi soudobími ostatními americkými detektivními a policejními seroši, Lovci je převyšují minimálně o level... * * * ()

Madsbender

Nič prelomové, zato celkom slušný nadpriemerný akčný seriál so zaujímavým korením v podobe takto doteraz nespracovanej tematiky "Veľkého brata". To všetko pod taktovkou Christopherovho brata so scenáristickým talentom, Jonathana Nolana, a výborným obsadením, ktorému kraľujú charizmatický James Caviezel a tajomný Michael Emerson. 1. séria: 80% ()

boshke

Hned zkraje smeknutí a obrovský respekt. Uznávám, že nejsem až takový seriálový maniak, neviděl jsem všechno, ale viděl jsem toho dost. A POI je jediný americký seriál, který skončil dobrovolně a na vrcholu. A za to má můj nehynoucí obdiv... Ano, začíná to snad až příliš tuctově a nikdy se to objektivně na úroveň áčkového seriálu nedostane. Jednu dobu mne štvala i ta přehnaná konspirativnost, kdy jednu dobu proti sobě šlo asi tisíc tajných společností / organizací a já se místy ztrácel. Na stranu druhou jsou tu dvě nepřekonatelné devízy seriálu. Zaprvé myšlenka. Myšlenka, že si nějací lidé ve volném čase hrají na hrdiny a "jen tak" zachraňují obyčejné lidi. Protože věří, že je to správné. To je prostě super a ač je to smyšlená utopie, prostě to tak nějak hřeje u srdíčka. A princip toho, že Harold s Johnem vždy dostanou jen číslo a nevědí, zda je daná osoba "victim or perpetrator", je perfektní a hned od začátku tomu seriálu strašně přidává. No a zadruhé devíza, bez které seriál dělat nelze - postavy. Harold, John, Shaw, Fusco, Elias, Root, Greer, Carter a další, epizodnější postavy. Bezvadný. Na závěr samozřejmě happy end, ale poměrně realistický a drsný... 90% (1. série - 80%, 2. série - 90%, 3.-5. série - 100%) ()

Trajektt

Myslím si, že Person of Interest nám ukazuje, jak USA udělá vše proto, aby chránila své občany i za cenu toho, že vlastně ti lidé ztratí své soukromí, ale také to že chce své občany ovládat a jejich výmluva, že se to dělo až od 11.září 2001 je trapná, jelikož to, co zde vidíme USA dělala mnohem dříve, ale až po tom magickém datu dostala schválení od příslušných orgánů, ale i od většiny lidí z veřejnosti. A to že nesledují pouze příslušníky své vlasti, ale i celý svět nám ukázal pan Snowden, když v roce 2013 zveřejnil samozřejmě tajné, ale pravdivé záznamy z NSA. Jinak v seriálu exceluje v roli miliardáře a programátora Harolda Finche Michael Emerson, také v role policisty Lionela Fusca skvělý Kevin Chapman, mimochodem oba jsme mohli vidět v seriálu Ztraceni. V roli Johna Reese zde můžeme vidět Jamese Caviezela, který nám zde ukazuje zejména jak ovládá různá bojová umění. Za originalitu a za to, že mám o čem přemýšlet dávám 100% ()

anderson

SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: MARKÍZA = 8.1.2013, réžia slovenského znenia (MARKÍZA 2012) = ANNA CICMANOVÁ+ČESKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: NOVA = ?.?.2013, réžia českého znenia (NOVA 2013) = VLADIMÍR ŽĎÁNSKÝ (8.1.2013) ()

Sofia

Po objevení žlutého Ferrari v závěrečné epizodě druhé řady musím přiznat, že tahle A.I. je mi ještě sympatičtější než ta Spielbergova. Seriál se pořádně rozjede až po pátém dílu (proto mě opět nervují místní odborníci, kteří "fundovaně" hodnotí už po pilotu) a vyvrcholení druhé řady je opravdu excelentní – "Can you hear me? Absolutely!" Z hereckého obsazení vede neuvěřitelně sexy James Caviezel v roli Johna, Kevin Chapman jako detektiv Fusco (celou dobu má jeden herecký výraz, ale dokonale se v něm odráží naštvanost a bezradnost jeho postavy) a v několika posledních dílech mě hodně zaujala i Sarah Shahi v roli Shaw a pevně doufám, že v další řadě dostane více prostoru. Update po třetí řadě - neustále lepší a lepší. Se smrtí jedné z hlavních postav a s vyřešením případu HR se to dějově posouvá trochu jinam - od objevení Samaritána je to čím dál víc zapletenější (v dobrém slova smyslu) a návykovější. Viděny čtyři řady a pevně doufám v pátou. ()

Dharter

V tomto seriálu je odkaz na knihu Falešní bohové. Dá se říci, že Petronella Vivar (postava z této knihy), je Root (z tohoto seriálu). Následuje citace ze seriálu: Finch: „Řekněte, kdybyste něco potřebovala.“; Root: „Jen knihu z vozíku. Vrchní polička, třetí zprava.“; Finch: „Falešní bohové, pseudoepigraf v dnešní době? Lehké čtení, slečno Grovesová?“; Následuje úryvek z knihy Falešní bohové: Byla vysoká, a přitom půvabná. Seděla za psacím stolem z javorového dřeva, který se v její rodině dědil z generace na generaci, a o němž její otec hrdě prohlašoval, že jej sám Císař daroval jeho prababičce po nástupní ceremonii na Uralu. Pozlaceným mnemoperem, jehož reaktivní hrot vycítil její vzrušení a nedočkavě sebou škubal, poklepala na datatablet. Organické krystaly pera zachytily myšlenky z čelních laloků jejího mozku, a na slabě zařícím displeji tabletu se objevovala náhodná slova. Křížové tažení... Hrdina... Zachránce... Ničitel. Usmála se, a smazala ta slova letmým pohybem dokonale pěstěného nehtu s okrajem vyleštěným až na fraktální úroveň, pak se pero rozlétlo po displeji. Mé srdce plesá radostí, a hruď se mi dme ctí, že jsem to právě já, Petronella Vivar, palatina majoria domu Carpinus, kdo zapisuje tato slova. Po mnoha dlouhých letech jsem putovala z Terry, a zažila jsem přitom četné těžkosti a strázně... Petronella se zamračila, a rychle vymazala slova, která napsala; rozzlobená sama na sebe, že bezděčně napodobila přesně tu nepřirozenou afektovanost, jež ji tak dráždila v dílech kronikářů, zasílaných z přední linie Velkého křížového tažení. _ _ _ Zajímavostí je, že herečka Amy Acker (hrající Root), se narodila 5.12, což je téměř stejný den, jako narození mého spolu-studenta Valentise ze střední. (: Vysoce kvalitní scéna ze seriálu (se zednářskou podlahou!): https://www.youtube.com/watch?v=18RYreNOIKk ()

6thSun

Jim Caviezel šeptá zlověstně tichým hlasem, jakoby byl Batman, který ochraňuje noční město (nebo Cartman v převleku mývala). Pro někoho to může působit úsměvně, pro mě je právě to hlavním lákadlem a Caviezloj žeru každou jeho větu. Mimochodem, na IMDb to má 83%, což vystihuje kvalitu tohoto seriálu daleko přesněji. Já půjdu ale ještě výš: 90% ()

BigDeal

Pilot (60%): obrovské sklamanie. Ale aby som bol spravodlivý, moje očakávania boli príliš vysoké. JJ. Abrams, Jonathan Nolan, Michael Emerson - od takých mien som čakal LOST zmiešaný s Inception. To som samozrejme dostať nemohol, ale predsa len som dúfal, že pôjde o napínavý, originálny, mysteriózny seriál na pokračovanie plný tajomstiev. V skutočnosti ale (podľa pilotu) ide o obyčajný, priemerný, neoriginálny epizódový krimi seriál. Ak by som od neho nič nečakal, zrejme by ma nesklamal. Lenže na druhej strane, ani by som ho ani nikdy nevidel, pretože krimi veľmi nemusím. Šancu mu však ešte dám. Snáď prinesú ďalšie diely niečo zaujímavé. ()

Lacike

Aj keď nemám rád detektívne seriály, tak tento mi sadol možno aj vďaka tomu, že je mixom detektívky a sci-fi. Aj keď čím ďalej väčší príklon k sci-fi bol skôr na škodu, pretože sa to stávalo stále viac absurdnejšie. Seriál má skvelé postavy, ktoré som si obľúbil. Akcia je na TV pomery zhruba prvé tri-štyri série špičková. Následne trochu zkruhli rozpočet a už prestrelky boli čisto CGI. Záver seriálu možno aj kvôli skrátenej sérii pôsobil príliš narýchlo uzavretý, takže to, že sa happyend nekonal pre všetkých ma emocionálne až tak nedostal. Ako celok je to za spokojné 4*. Po fantastickom rozbehu sa v polovici tretej série seriál zlomil a jak kvalitatívne tak aj tématicky začal upadať, ale našťastie do podpriemeru neskĺzol. 8/10. Detailnejšie som sa rozpísal v profiloch jednotlivých sérií. ()

Zemřel herec Mark Margolis

09.01.2022

J. J. Abrams chystá nový sci-fi seriál

J. J. Abrams chystá nový sci-fi seriál

12.12.2016

Režisér Star Treku a sedmých Star Wars zatím neoznámil svůj další celovečerák, na televizní scéně ale zůstává plně činný. Ačkoliv se o Westworld staral hlavně Jonathan Nolan, jednalo se o Abramsovu… (více)

Singer, Abrams, Ayer rozjíždí nové TV seriály

Singer, Abrams, Ayer rozjíždí nové TV seriály