Velkolepé století

• Turecko Muhteşem Yüzyıl (více)
Turecko, (2011–2014), 255 h 35 min (Minutáž: 88–157 min)

Halit Ergenç, Nur Fettahoğlu, Selim Bayraktar, Selen Öztürk, Mehmet Günsür, Vahide Perçin, İlker Aksum, Meryem Uzerli, Cansu Dere, Yusuf Berkan Demirbag (více)

Série(4) / Epizody(139)

Turecký seriál o životě sultána Sulejmana a jeho panování v Osmanské říši. V příběhu se odrážejí turecké zvyky. Je založen na rekonstrukci života v paláci a harému. Vykresluje vztahy sultána k jeho lidu a k rodinným příslušníkům, především k jeho matce, obecně k ženám a otrokům.
Velkolepé století začíná. V roce 1520 mladý princ Sulejman přebírá vládu po svém zesnulém otci Selimovi. Je mu dvacet šest let, když se stává novým osmanským vládcem a u moci zůstane dlouhých čtyřicet šest let. Na svědomí má celou řadu reforem a v plánu velkou válku, která má Osmanskou říši proměnit ve světové impérium. Jeho život však vedle velkého snu o podrobení si světa ovládá krásná otrokyně Roxelana. Ta v touze po pomstě za smrt rodičů vstoupí do sultánova života a z řadové příslušnice harému se stane sultánovou nejoblíbenější milenkou a následně i manželkou. Vzájemná nenávist mezi ní a Sulejmanovou současnou ženou a matkou jeho syna vyústí v boj, který změní budoucnost Osmanské říše. (oficiální text distributora)

Senrix odpad!

Původně jsem myslel, že tento turecký seriál, který se sice okrajem dotýká historických událostí, ale jinak je to čistá "vymejvačka" mozku, dokoukám. Nemůžu si vzpomenout, kdy se mi něco takového naposled stalo, ale tohle jsem prostě nezvládl. Nejen že se opakuje pořád to samý a že se často (při dlouhých dialozích) nic neděje (to jsou věci, co bych možná ještě překousl), ale to, jakým způsobem podsouvá divákovi nevkusné, trapné a někdy až blbé situace a scény, odehrávající se zejména v sultánově harému, to jsem skutečně nerozdejchal! ()

Kri-kri

Historické seriály z období středověku mám rád a jelikož jsem nikdy předtím žádný turecký neviděl a tento se válí komplet na Youtube, necelé dva týdny jsem s ním ztratil čas. Koukat se na to kupodivu dalo, ale vyšší hodnocení než 2 * udělit nemohu. Nepopírám, že tento rozsáhlý seriál jisté kvality má, ale více zkrátka nedám, neboť se jedná o nejnegativističtější seriál, co jsem kdy viděl a možná i co byl kdy natočen. Doslova z něj proudem srší neskutečná tíseň, zármutek, utrpění a nespravedlnost, zejména v poslední 4. řadě skrze vraždu Mustafy a Bayezida. A o čem to vlastně je? O jednom úplně blbém sultánovi, který se sice neustále chvástá, jak vládne na třech kontinentech, ale co za intriky a vraždy se dějí v jeho paláci nemá ani potuchy. On sám je doslova ovládán a manipulován ambiciózní sviní Hürrem, která v průběhu seriálu jak sama, tak i s pomocí svých poskoků vraždí jak na běžícím páse nevinné lidi (převážně dívky z harému) a zároveň má pokrytecky plnou hubu lásky a dobročinnosti. Sultán je prvotřídní kretén a ta jeho protěžovaná konkubína sériová vražedkyně, turecká obdoba Alžběty Báthoryové, co se nezastaví před ničím. V průběhu sledování jsem doufal, že se někomu podaří se jí konečně zbavit, jenže se tak bohužel nestalo. Moje chyba, měl jsem si před shlédnutím seriálu přečíst historická fakta, alespoň bych ke konci nebyl tolik zklamán a sklíčen. Všechny kladné nebo neutrální postavy jedna po druhé umíraly a intrikáři a zrádci si dál vedli dlouhý a spokojený život bez potrestání a nakonec ta čarodějnice (jak byla mnohými nazývána) svými podlými lstmi dohnala sultána až k vraždě nejlepšího přítele a dokonce i tří synů včetně jejich potomků. A ta, co to všechno způsobila nebyla za své činy nikdy potrestána, naopak v klidu a péči svých blízkých pomalu umírala na jakousi chorobu, aniž by její skutky byly prozrazeny a i po smrti byla všemi opěvována. První sultánova zákonitá manželka Mahidevran přišla o jediného syna i vnuka a stáří prožila v bídě, přitom její hříchy byly stonásobně menší, než hříchy té blonďaté (později zrzavé) svině. Přestože má děj seriálu docela blízko k historickým reáliím, faktem je, že je plný nespravedlnosti, bolesti, utrpění nevinných a nepotrestání viníků. Líto mi bylo Hatice, Mahidevran, Mustafy, Bayezida, dokonce i Ibrahima (mimo toho, že mu stoupla moc do hlavy a podváděl svoji manželku se proti sultánovi ničím neprovinil a nikdy ho nezradil). Sympatické mi byly dobračky Gülfem a Daye. Nigar sice byla prospěchářka a mnohdy kam vítr, tam plášť, ale v jádru nebyla zlá a její konec je smutný. Doslova jsem nenáviděl zejména strůjkyni všeho zla Hürrem, jejího poskoka Rüstema, blbou krávu Gülşah, Nurbanu a namyšlenou Mihrimah, neboť i ona se nepřímo podílela na smrti Mustafy. Nevím zda je to jen můj pocit, ale v poslední 4. řadě mi komnaty paláce připadaly mnohem tmavší a ponurejší. Že by změna interiéru? Český dabing hlavních postav je na slušné úrovni. Kdyby tu chorobně žárlivou bestii odkráglovali alespoň v půlce seriálu, možná bych přimhouřil oči a dal i 3 *, jenže ten sultánský chuj polovině jejím prohřeškům nevěřil a polovinu jí vždy odpustil, proto podprůměrných 45%. () (méně) (více)

haffen odpad!

Tak tento serial je skutočný masakeeeer!!! :D Kľudne sa rozpravaju dvaja blbci a do toho hudba že mam pocit, že pozerám Aliens. Desať sekund záber na sultana, desať stolička, potom sultan, odchádzajúci dedo s divným kvetináčom na hlave, sultan, dvere, stolička, dedo, dvere, sultan, stolička a uz je 5 min. tej sračky v ťahu. Neskutočne čo ľudia dokážu pozerať. Radšej zapnem Očko a budem čakaľ na najnovší house hit Pariž Brusel Hilton... 0%! P.S. tí čo hovoríte, že treba pozrieť viac dielov a potom súdiť. 5 minút je dosť! Pozerať aspoň tri diely, tak buď zošaliem, rozmlátim televízor, alebo si to hodím. Toto normálny človek nemôže vydržať. ()

Myshkin

Historie je tu samozřejmě jen kulisa, nehorázně zjednodušená, zkreslená a upozaděná, ale ti co kříčí "propaganda" by si měli uvědomit, že podobný produkce máme i u nás v "křesťanské Evropě". Je přirozený, že Turci svoji historii vidí jinak než my. Nikdo se ale na tohle nedívá proto, aby se něco dověděl o historii. Cílovka není zvídavý a po informacích lačnící divák. Nejotravnější na tom seriálu jsou ty stupidní intriky a dialogy a hlavně postavy samotné, ani jedna sympatická v něm není. Chápu, že ženské v harému zřejmě neměly moc vyžití, a tak jim to muselo jít na mozek, ale takový kurník přiblblých slepic, to se tvůrcům fakt povedlo, to se dá se snést opravdu jen chvíli. Být žena (ale i jako muž), je mi hanba se na to dívat, totální urážka ženského pokolení. Já vydržel první řadu jen proto, že jsem seriál viděl v zájmu procvičování jazyka v syrském dabingu (mimochodem má mnohem přesnější název: "Sultánův harém", protože "Velkolepé století" se před námi teda rozhodně nekoná), a pak kvůli exteriérům paláce Topkapi, ty mi připomínaly prázdniny v Istanbulu, takže jsem si i nostalgicky zavzpomínal. ()

filip289

Tak TV Markíza už ako tradične začína klamať jej sprostých divákov tým že v Turecku je to neskutočný trhák, ktorý má neskutočne pútavý príbeh, hlavne že sledovanosť jeho 2. série je značne nižšia. Nech sa páči, taký debil, aby ma nakŕmili týmto nie som. Očakávam sračku ktorú pravdepodobne aj dostanem, no predčasne nehodnotím, možno nájdem odvahu na pozretie pár častí, ked ma samozrejme nenaserie neskutočné otravné každodenné promo.. a som zvedavý ako bude už spomenutá televízia naťahovať tento seriál.. Markíza plánuje vysielať Sultána až v 120 častiach! Sprostá Slovač, tešme sa!.. ()

• Seriál byl natočen podle později velmi oblíbené dramaturgické šablony, v níž jsou příčiny historických událostí vysvětlovány fiktivními příběhy ze soukromého života vládců a jejich okolí. (Borrtex)
  • Halit Ergenç začal Sultána nakrúcať tesne po tom, ako dokončil natáčanie iného tureckého romantického seriálu - Tisíc a jedna noc (2006). (tommy187)
  • Autoři museli řešit také stárnutí herců v rámci děje. U dospělých postav se hercům ubralo na make-upu a přidaly se nějaké vrásky. U dětských postav se herci v průběhu seriálu střídali. Například v roli prince Mehmeta se objevilo celkem 6 herců. Jeho sestru Mihrimah si pak zahrály 4 herečky. (peeteno78)