Mexická jízda

Mexická jazda

And Your Mother Too

Drama / Road movie

Mexiko, 2001, 106 min

Ohliadnutie za krásnym obdobím bujarej mladosti, strácajúcej sa v opare marihuanového dymu, tequily a nepretržitej sexuálnej žiadostivosti. Zdanlivo večné pubertálne priateľstvo dvoch mladíkov, ktorí priberú so sebou krásnu zrelú ženu, zobrazené cez banálny príbeh cesty, s neustálym erotickým dusnom, ktorá je zároveň predelom od puberty k dospelosti od bezstarostného užívania sa života k uvedomeniu si konečnosti života. Sálajúca životnosť (živelnosť) a prirodzenosť konania postáv v pomerne pekne zrežírovanom filme má však niekoľko slabších miest: v kontexte filmu nezrozumiteľné politické narážky, rozťahanosť niektorých scén (napr. kúpania sa pri mori, hádky o tom kto s kým súložil).(26.1.2005)

Největší sílou Mexické jízdy je její krystalická přirozenost. Nejdená se o jeden z mnoha vykonstruovaných road movie, nepotřebuje notně šokující pomocnou dramatickou linku. Přesto dojme, pohladí, nažhaví. Pro mě to byl silný prožitek, jelikož Mexická jízda je slepencem historek, které jsem slyšel během let od svých přátel. Je pro mě symbolem volnosti (svobody) a černou tečkou promarněné šance užít si spousty příjemných maličkostí. I když, jak nad tím teď uvažuju, nikdy není pozdě.(23.5.2006)

Je to zbytecne vulgarni, oplzle a nechutne. Dalo by se to udelat lip. Prvni pulka je nudna k uzoufani a dialogy jsou jak z nejake mexicke telenovely! Pak se to nastesti trochu rozjede a konec se celkem povedl. Spis nez osudy tech dvou "umelcu" me zaujaly pribehy v pozadi, ktere nam serviroval vypravec. To ticho, nez zacal pokazde mluvit, bylo perfektni! Bez nej by to byl jen dalsi film o holych zadcich a dvou chudacich, co se to snad nikdy nenauci.(16.6.2010)

Alfonso, Alfonso, to byla tedy jízda! S klukama mávaly hormony všude, kde to jen bylo možné i nemožné (ty skokanský prkna jsi mohl s přehledem vypustit, to bylo už moc kách) a pak jsi jim ještě naservíroval rozběsněnou a zklamanou Luisu, která potřebovala nutně zmizet a na všechno zapomenout. A začala nevšední mexická jízda, kde mě toho zase tolik nepřekvapilo, jako závěrečné finále, ale ono se to dalo vlastně předvídat, když jsem si to pak zpětně všechno promítla. Jinak exteriéry jsem vnímala také a ta Nebeská brána byla kouzelná, ach jo, jen jeden den by mně tam stačil ke spokojenosti, ale bez těch zvířátek. A pak zcela kontrastní, všudypřítomné odpadky kolem silnic, tak to byl zase dost frustrující pohled. Kde jsi Boca del Cielo ? - Viděno v rámci Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií.(10.4.2015)

Road movie miluju a když takový film dostane do rukou Cuarón, nemůže z toho vzniknout nic jiného než geniální snímek. Dřív než jsem dal DVDčko do přehrávače, jsem věděl , že je ve filmu hodně erotických scén, ale některý byly fakt moc (masturbace u bazénu). Ale to vem čert. Ovšem Alfonse už znovu (jako v předešlých filmech) musím pochválit za perfektní scénář, výběr herců, dokonalou kameru(v některých situacích jsem si připadal jako když sedím v autě vedle nich), ale hlavně za to, že dokázal natočit film bez otřepaných klišé a debilních dialogů. Mám-li vám něco doporučit, pusťte si film v originálním znění, pak z toho bude mít ještě větší zážitek.(1.4.2007)