• Nizozemsko

• Nizozemsko

Krimi / Thriller / Drama

Nizozemsko, 2010, 108 min

Z raz vylúhovaných surovín jednoducho tú istú dobrotu nenavaríš. Rovnaký prípad ako španielsky REC a jeho zbytočný americký remake Quarantine, aj holandský Loft len pretáča scénu po scéne z belgického Loftu bez akéhokoľvek vlastného pričinenia. Od pôvodného snímku ho navyše delia len dva roky, čiže diváci ho majú dostatočne zakorenený v pamäti. Amerických tvorcov za podobný nedostatok originálnych nápadov kritizujeme, takže neviem prečo by z toho Holanďania mali vyjsť s čistejším štítom. Nehovoriac o tom, že originál pochádza z Belgicka a remake si natočili Holanďania, čo sú dostatočne príbuzné krajiny, resp. určite „príbuznejšie“ než keď Američania vo veľkom remakujú Japoncov alebo aspoň tých Španielov. Zmysel vzniku holandského Loft tak zaniká o to viac. Osobne považuje pôvodný Loft za priam vynikajúci thriller (4,5*) s prekvapivými zvratmi a napätou atmosférou po celý čas, hodnotiť doslovne to isté len s inými hercami mi preto príde zvláštne. Všetky scény sa dejú totožne, bez akéhokoľvek rozdielu, ich vyústenie som poznal vopred a tak holandský Loft už len z princípu nemôže nijako prekvapiť. Porovnať môžem akurát atmosféru a hercov, ale aj v tomto prípade mi belgický snímok vychádza omnoho lepšie. Má lepšie tempo, atmosféru stupňuje po celý film a vybudoval aj bližší vzťah k postavám. Holanďania natočili len takú neambicióznu kopírku, s ktorou sa chceli bez akejkoľvek námahy zviesť na úspechu pôvodného filmu. Ako thriller/krimi síce stále funguje, ale len na tých neoboznámených s prvým Loftom. A čochvíľa bude na plátne preLOFTované, keďže svoju verziu si neprekvapivo nezabudli tento rok natočiť aj v USA, tak snáď nebudú pretáčať zase len scénu po scéne ako Holanďania a pridajú aspoň jednu zmenu. To nechcem ani tak veľa. V tomto prípade ani neviem ako presne hodnotiť a preto volím neškodný priemer.(20.6.2014)

Proč stálo za to Nizozemcům natočit svoji verzi dva roky starého belgického filmu? Proč k nám někdo koupil remake a ne originál? Samé otázky. Značně překombinovaný kriminální thriller má dobrou strukturu. Na začátku vidíme dopadnout z loftu tělo na zaparkované auto, takže i když už dávno pochopíme, že všech pět hlavních hrdinů jsou vlastně pěkní hajzlové, tak si stejně počkáme, který z nich zařve. A podle mne se k takovýmto filmům závěry ve stylu „o rok později“ vůbec nehodí.(16.6.2014)

Pätica kamarátov si prenajme luxusný "loft", do ktorého si podľa jasných pravidiel vodia milenky. Všetko ide podľa plánu, až do momentu, kedy v ňom nájdu mŕtvolu mladej ženy. Pevné priateľské puto sa razom mení v osočovanie a podozrievanie jeden druhého. Kto je vrahom dievčiny? Názorný príklad toho, ako sa mužom rozum zastaví, keď sa im "vták" postaví. Alebo ako dopadne každý dilino, ktorý v tejto nekalej "hre", ale i mnohých iných, preceňuje svoje schopnosti. Napriek tomu, že ma film celkom bavil, prišli mi dôvody konania osôb, pred samotným rozuzlením príbehu, rovnako primitívne a idiotské, ako krádež "čínskej prepisovačky" českým prezidentom, alias "Kikinou". Racionálny rozum dostal asi taký priestor, ako oravská slanina v müsli. Na môj vkus až príliš komplikovaný snímok, nato, že chce pôsobiť realisticky.(9.6.2014)

Další z doslovnych remaků (jako například Funny Games), které se občas (kdoví proč) natáčejí. Tentokrát to odnesl 2 roky starý belgický Loft ... a jelikož byl dobrej... tak to dopadlo prostě stejně :)(15.2.2014)

Nebýt závěru s tím, co se stalo po roce, mohlo to být na plný počet.(12.1.2014)

• - V průběhu natáčení došlo k nehodě, kdy se zřítilo lešení na scéně a poranilo šest členů filmového štábu i s režisérkou Antoinette Beumer. (Terva)

• - Během doby, kdy se režisérka Antoinette Beumer zotavovala z nehody, se stal prozatimním režisérem Belgičan Erik Van Looy, který si Loft (2008) natočil již v roce 2008. (Terva)