Válečník

Musa The Warrior

Ultimate Warrior, The

Warrior, The

Historický / Drama / Dobrodružný / Romantický

Jižní Korea, 2001, 133 min (Director's cut: 154 min)

Seong-su Kim

Seong-su Kim

Hyung-ku Kim

Širó Sagisu

Historický velkofilm, u kterého se půl hodiny modlíte za nějaký ten epičtější záběr, namísto neustálých zpomalených (a trochu nepřehledných) detailů, pro mě není to pravé ořechové.(3.12.2006)

Půlku filmu se cestuje přes zemi aby se nakonec zabednili v opuštěném přístavním městě.(19.12.2010)

Musa má téměř vše, co by měl správný historický velkofilm mít. Vhodnou skladbu hrdinů, od tvrdého a zásadového generála, tajemného reka mistrně ovládajícího kopí, moudrého lučištníka, divokého vousáče ohánějícího se se svou sekerou, až po krásnou princeznu. Vojevůdci v čele mongolských hord nechybí charisma a bojovníky z Korya nemilosrdně pronásleduje s cílem získat mingskou princeznu stůj co stůj. Řeže jsou líté a poutavě natočené, se značným smyslem pro krvavý detail. O velké, těžké zbraně, skrz naskrz probodaná těla a usekané končetiny tu opravdu nouze není. Obrazová stránka působí krásně a epicky rozmáchle. Jen hudba trochu pokulhává, místy mi připadala k drsnému historickému filmu se nehodící. Směrem ke konci Musa trochu ztrácí na síle a nedokáže již tolik strhnout jako v první polovině. To nic nemění na faktu, že je to jeden z nejpůsobivějších historických válečných filmů, na který může kupříkladu takové Království nebeské jen obdivně zhlížet z prachu nehostinné izraelské pouště.(20.12.2005)

Silný, nezapomenutelný zážitek, bohužel poněkud zazděný prapodivně přepáleným závěrem - a dost to celé kazí ten Marty Stu s kopím - Yeo-sol mezi všemi těmi sice šablonovitými, ale tak nějak uvěřitelnými a zemitě bytelnými postavami působí jako otravný rozevlátý spratek, který přišel "ukrást show" - a navíc je zahraný tak bezkrevně, až to skoro bolí (sorry, pane Jung). 8/10(22.2.2011)

Přiznám se, že jsem měl vždy k šikmookým filmům despekt. Možná je to tím, že za komunistů se k nám tyto filmy dovážely a většinou se setkaly s bouřlivým ohlasem diváků (moc jsem jich neviděl, ale vzpomínky starších členů rodiny absolutně stačí). Pokud běžely v televizi, tak je s železnou pravidelností dabovali Brňáci a to se samozřejmě nezměnilo. Film vypráví o malé skupince vojáků doprovázejících korejskou delegaci do Pekingu (musejí vyžehlit menší diplomatický problém), ale tam je nepřivítají zrovna s otevřenou náručí (co taky čekat, když Korejci zabily čínského ambasadora). Mají však štěstí v neštěstí, když jsou transportování přes poušť do vyhnanství, jsou jejich věznitelé pobity mongolským oddílem dynastie Juan, kteří válčí s dynastií Ming. Zbylým přeživším Korejcům, kterým se podařilo přeplazit smrtící poušť až do malé osady, se naskytne zajímavý obrázek, Juanové zajali Mingskou princeznu. Generál Choi, který podlehne jejímu kouzlu se rozhodne, že ji Mongolům uzme (není lepší způsob jak odčinit korejské menší diplomatické škobrtnutí) a dopraví zpět k jejím lidem, ale to si Mongolové samozřejmě nenechají jen tak líbit (navíc jich je značná přesila) a nemilosrdně pronásledují nepočetnou korejskou družinu. Ta se odvážně brání, leč je pomalu, ale jistě redukována, naštěstí někdo přijde s nápadem, dojít do malé pevnosti, odkud by se pomocí člunů mohly dostat do bezpečí. Pevnost je však opuštěná a navíc ji nelze opustit (za zády moře a v předu mongolská horda). Schyluje se k nevyhnutelnému krvavému konci. Když říkám krvavému, tak si za tím slovem stojím, bitevní sekvence jsou natočeny velice umně, všichni zúčastnění se ohánějí meči a kopí opravdu velice zdatně. Milovníci antigravitačních bitek však budou hrubě zklamáni, žádného lítání na drátech se nedočkají a to je jen dobře. Od Tygra a draka se každá sebevětší debilita, pokoušela parazitovat na současné oblibě tohoto bojového stylu, protože tvůrci nepochopily, že má své místo ve filmech s lehce fantaskním nádechem (což Tygr a drak i Hrdina měli). Dočkáme se však poctivé ruční řezničiny a taky scén typu: „Když chce těch sto chlápků na tlamu, tak proč jim nevyhovět“. Film lze rozdělit na dvě části, prvá rychlý úprk Korejců do bezpečí a druhá na fanatický (předem však zbytečný) odpor přeživších. Hudbu, která je přece jenom trochu potlačená dabingem, my přišla spíše průměrná (nerovná se špatná). Můžeme jen litovat, že na rozdíl např. od francouzů film neuvidíme na velkém plátně (kdy už konečně distributoři pochopí, že podobný druh filmu je dělám právě pro velké širokoúhlé plátno a ne pro malé kyksny, kde se samozřejmě část kouzla ztratí a někdy úplně zabije), ale pouze na videu, i když díky aspoň za to. Takže pokud máte rádi historické filmy, nebojte se půjčit film od tvůrců, kteří nepíšou písmenky, ale domečky. Tím se pokorně omlouvám všem asijským filmům které jsem urazil (pouze však těm, které si to zaslouží). Film je u nás uváděn ve zkrácené verzi, takže žádných 154, 159 či 160 minut, ale pouze cca 135 minut.(28.11.2003)