Percy Jackson: Moře nestvůr

Percy Jackson: Sea of Monsters

Fantasy / Dobrodružný / Rodinný

USA, 2013, 108 min

• maddy

Prvého Percyho som nevidel, ale zaujímavo nastrihané ukážky ma presvedčili o tom dať „Moři nestvůr“ šancu. Popravde, do prvého filmu sa po tejto skúsenosti už rozhodne nepustím. Na Percy Jacksonovi je totiž možné nájsť pozitíva len veľmi ťažko. (pod)Priemerný režisér Thor Freudenthal natočil jednu infantilnú, nesúrodú vykrádačku Harry Pottera, ktorej by svedčal akurát doobedňajší vysielací čas počas pracovného týždňa na nejakej druhoradej televíznej stanici, a nie veľké plátno. Celá mytológia, ktorú sa film snaží vytvoriť je úplne chabá a nepodstatná. O samotných bohoch sa tu síce hovorí v každej druhej vete, ale nie sú nijako znázornení, čiže by sa nič nestalo, ak sa v scenári vôbec nevyskytovali, a tým pádom pre príbeh pôsobia úplne nepodstatne. Navyše samotné ľudské postavy sú nezaujímavé, dohromady tárajú o ničom, chovajú sa detinsky a vo výsledku Vám bude od prvej sekundy ukradnuté, čo sa s nimi stane a kam dej smeruje. Celé to je navyše až príliš okatá vykrádačka Potteroviek, resp. snaha zviesť sa na ich úspechu – pri scéne s taxíkom to priam až bije do očí! (a to vôbec nie som fanúšikom Pottera, takže udelené hodnotenie nie je výsledkom pocitu krivdy). Namiesto toho sa film sústredí na predvedenie čo najväčšieho množstva chabej akcie, ktorá má základ v hromade digitálnych efektov. To by možno nebolo na škodu, ak by film dokázal ponúknuť pútavý vysokorozpočtový vizuál. S 90 miliónmi amerických doláčov však dnes už blockbuster nenatočíš a druhý Percy Jackson aj tak vyzerá. Triky sú na úrovni ledva konca deväťdesiatich rokov, bájne stvorenia do obrazu vôbec nesedia, nepôsobia ani jedným pixelom prirodzene a navyše sa s takouto mizériou pokúšajú každú chvíľu o 3D efekt hádzaním predmetov priamo do plátna, čo len podčiarkuje hlúposť celého filmu. Tým pádom trpí aj spád filmu, pretože napriek tomu, že film servíruje akčnejšie scény každú chvíľu, tak budete si priať, aby čím skôr skončili. Aby som len nekritizoval, tak akcia, aj napriek tomu, že je úplne zúfala, sterilná, rutinná a miestami až trápna, je natočená aspoň maximálne prehľadne. Mladiství herci nie sú úplne na zahodenie a občas budia aj sympatie, len hrajú absolútne nezaujímavé postavy. Vydaril sa asi aj tak jeden vtip – o zrušenom seriály. Stále to je však zúfalo málo, na viac ako tú jednu hviezdu to rozhodne nebude.(27.11.2013)

Vzhledem k rozpočtu nadprůměrně otrikovaná a především velice zábavná blbina pro teenagery 15-, která se překvapivě soustředí na postavy a ve chvílích akce dovede uspokojit víc, než kupříkladu Wolverine. Jen kdyby Cinemart zase nevsadil na dabing, z něhož si sice lze původní anglické hlášky a nadhled vydestilovat, ale který přesto bolí hlavně v momentech, kdy vládne filmu takový Fillion a snaha o heroický patos. Filmu, který nechá puberťáky na kameru chlastat a v první scéně zabije dítě ale míň než tři dát odmítám, i kdyby byl sebehloupější.(12.8.2013)

• bestlama

Když PERSIL v jedničce šaškoval jako pominutý kolem Bronsona, Thurman a já napálil 4*, tak jsem se pomalu styděl sám za sebe, co jsem to udělal a proč se mi to líbilo. Tady bez lítosti hodnotím tak, jak hodnotím. Tenhle film se o řeckou mytologii otřel tak ve dvou minutách a kdyby se o nějakých Bozích nemluvilo, tak nevím na co to vlastně čumím. Moderní znásilnění řecké mytologie... a to přímo do prdele. O nepřítomnosti velkých hvězd ani nemluvě, oni samotní věděli před čím utíkají a udělali dobře. Naprosto precizně zvládnutá přístupnost dětem. "Ach, Percy, jsme ve věku, kdy bych ti mohla říct, že tě miluji, svrbí mě z tebe a mohli bychom si večer dopřát coitus. Ale bohužel jsme ve filmu pro děti a tak si to budu jen myslet a v životě ti nedám pusu ani na líčko, aby to náhodou cenzory tam nahoře nepobouřilo. Kdyby to nebylo tak zlé, tak z tebe vymrdám duši." Milé děti, o hlavní postavy se vůbec nemusíte bát, ty přece v takovém filmu nezemřou a dopřávají si "originalitu" mainstreamové nesmrtelnosti. A jakékoliv bebí si přece zahojíme vodou, ale jen když si na to vzpomeneme v tu nejslabší emocionální chvíli. Jinak jsme tak tupí, že si přece vodu s sebou nosit nebudeme. Naprosto hnusný a otravný dvouoký kyklop, kterému bych zařídil ještě dnešní exekuci a dekapitaci, kdybych na to měl právo. Naprosto násilný a trapný humor kombinující se se scénami z Harryho Pottera. Navíc, proč nevykvákat táborů polobohů, že chci oživit mýtického Kronose a ovládnout Zemi. To je jedna neodpustitelná věc vedle druhé. Jo, a málem bych zapomněl. Zrovna když se něco pojebe, tak bohové pořádají grupáč a tak nemají čas zachraňovat. Naprosto zbytečná, píčovina stylizovaná pro 14 leté puberťáky, kteří se u toho budou chichotat a budou žvatlat, jak to bylo super a že už mají pod stromeček slíbený další díl ságy. Debil Jackson: Moře Nestvůr byl nejhorší a nejotravnější film tohoto roku. A teď mě třeba ukamenujte, protože je mi jasné, že nevíte, co to znamená SUBJEKTIVITA. (Příručka JAK NEUDĚLAT V POŠTĚ ZE SEBE KOKOTA, strana 118) Teď už se těším, až budu mít plnou poštu ubrečených 12tek a 15 letých drsoňů, že jsem debil a filmům nerozumím. Nic se nebojte, už se na vás těším, můžeme si popovídat. Vy mě třeba pak můžete zkusit poučit o psychologickém rozpadu sociální etiky v zájmu přežití vlastního bytí.(3.11.2013)

• Botič

Nakonec mnohem, mnohem horší, než jsem čekal.(23.11.2013)

Pohádka pro děti je slepencem rozličných akcí využívajících řecké mytologie podle svého tak, jak to jen Američané umí. Jelikož jsem, stejně jako od prvního dílu, očekával jen barvotiskovou naivní zábavu, zas tak moc jsem zklamán nebyl. Triková stránka je velmi kolísavá. Slušivá Charybda (zatraceně, proč neukázali dračí Skyllu?!), byť podle mytologie se v jejích útrobách voda vaří..., průměrný mořský koník a hodně nepovedené digitální vlny (živly jdou prý v PC nejhůře). Nevím, zda neznalí odhalí stařeny Graye či se zorientují v otázce titáni (Cronos - zde zavřený nepochopitelně v arše úmluvy) vs. bozi...., což nakonec není úplně důležité. Více mi vadilo, že jsem měl celou dobu pocit, jako bych sledoval další díl Harryho Pottera....a pak ženské představitelky - neuvěřitelně protivné čúzy vzhledem i chováním. Sympatickou ženu zde prostě nenajdete.... Když nebude odpoledne nic jiného v bedně a za okny se budou čerti ženit, tak na jedno podívání klidně.(14.1.2014)

• - Termoska s větry z fiktivního seriálu o Herculovi je odkaz na vak s větry, který dal Odyseovi bůh větru Aiolos v "Eposu o Odyseovi". (Kletus)

• - Ve filmu je Percyho (Logan Lerman) bratrem kyklop Tyson (Douglas Smith), podle řecké mytologie by však Percyho nevlastními sourozenci byli i kyklop Polyfémos a mořská nestvůra Charybda. (Kletus)

• - Předlohou filmu je druhá kniha ze série o Percy Jacksonovy amerického autora Ricka Riordana, která u nás v roce 2010 vyšla pod názvem „Percy Jackson: Moře nestvůr“. (dandislav1991)