Jeden svět nestačí

The World Is Not Enough

Jeden svet nestačí

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller

Velká Británie / USA, 1999, 128 min

19. Bondovka s opět výborným Brosnanem musí být nutně trnem v oku všem, kteří chtějí dostat únikový film podle šablony s jednoduše definovaným hrdinou, který činí správná rozhodnutí, nikdy neprohraje a podaří se mu vše, co chce, tj. vždycky se trefí, vždycky sbalí každou ženskou, vždycky má tu správně ironickou hlášku. A umí nás akčně obohatit. Všechno tohle JEDEN SVĚT NESTAČÍ, obsahuje a pro mě z pohledu fanouška (007) akčních devadesátek jde o velmi kvalitní zážitek.(30.10.2012)

• woody

19. bondovka - A společně s Die Another Day také nejslabší. Záporáci jsou vrcholně nesympatičtí a to by být neměli. O příběhu mám neustále pocit, že jsem to někde viděl. Nechápu, proč má každá Brosnanovka jiného režiséra. Na střídání stylů je tu Bourne nebo Hunt, ale Jamesovi to neprospívá. Na OO7 se má najmout jeden dobrý režisér a ten má po obzkoušení natočit i další pokračování. Takhle jsme jak na horské dráze. Rovný rozjezd - Zlaté oko. Vrchol - Zítřek nikdy neumírá. A zase jedeme z kopečka dolů - tento příběh. A vtom vykolejíme a tvrdě si nebijem - Dnes neumírej. Apted točí unylou akci, které je přehršle, ale je hrozně monotónní. Bond utíká před výbuchy, před ozubenými koly, před vodou.... Furt to stejné. Nezlobte se na mě, ale nemám tuhle bondovku rád. Jde navíc o poslední film Desmonda Llewelyna alias Q. Největšího vynálezce, který však ve skutečném životě nazašrouboval ani žárovku :-) Celkově je to škoda, páč ze zničení Istanbulu atomovkami se dalo vykřesat víc.(31.7.2006)

Jeden svět nestačí mi svého času opravdu ke štěstí nestačil, nicméně s odstupem času musím velice kladně hodnotit jiskrný duel Bonda a Elektry, který vrcholí skutečně drsnou ukázkou zásad agenta 007. Scénář je zpočátku trochu vratký, zmatený, hodně konverzační, ale jakmile se děj rozjede a do hry vstoupí třeba výtečný kaviárový magnát Žukovski Robbie Coltrana, je o zábavu postaráno. Hlavní zlodušský "konatel" má tentokrát překvapivě vyhublou tvář Roberta Carlyla a ve své podstatě se jedná o poměrně pohnutý osud, který až netypicky poutá pozornost a sympatie. Akční scény nejsou zase tak ujeté, story se drží při zemi a přebírá méně fantaskních elementů a Brosnan od Zlatého oka hodně přitvrdil v projevu, což je dobře. Sedí mu to. Judi Dench jako M se definitivně osvědčuje, ta chemie femininní šéfky šlapek parádně a nový "Q" (vlastně R) John Cleese je také více než slibný. Navíc titulní píseň GARBAGE je opravdu skvělá! Sesumírováno a postaveno do kontextu: zřejmě opravdu nejlepší brosnanovka. Edit 2012: Aptedova režie je strašně profesorská a nudná - sice přehledná, ale ty pomalé a táhlé jízdy kamerou i používání schématu záběr x protizáběr ve frenetické akci prozrazují režiséra staré školy. Navíc scénář táhnoucí Bonda k melodramatu obsahuje nadměrné množství patetické vaty. Trochu mě zpětně mrzí, že M, která se původně profilovala jako řízná a nemilosrdná velitelka se tu mění v trochu legrační babičku bez ostruh. Jsou tu zajímavé pokusy experimentovat s propojením bondovské náchylnosti k ženám a hlavního padoucha, jenže to při troše šťouravosti smrdí místy hodně špatným divadlem. Chtě nechtě se tak po letech znovu vracím k prvotnímu dojmu z kina. V kontextu brosnanovek to není nejslabší počin, ale titul nejsilnější patří o jeden film dopředu. Tenhle nestačí.(21.6.2005)

mě osobně hodně pobavilo když zastřelil tu ženskou protože si o to řikala a navíc nebyla hezká. Ale jinak opět Bondovský nářez kde jsou vrtulníky s obří cirkulárkou a Robbie Coltrane se střílecí holí.(3.3.2005)

Bondovky jsou sice klasický žánr, ale mě teda vůbec neberou. Nebýt bondgirls a technických udělátek, tak je to jen trapnej příběh o tom, jak po stopadesátéšesté zachrání hodný sexy Američan celý širý svět před zlým Rusem / teroristou / grázlem.(5.4.2004)