Jeden svět nestačí

The World Is Not Enough

Jeden svet nestačí

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller

Velká Británie / USA, 1999, 128 min

Brosnan je opravdovy elegan i normalne, tahle role mu proste sedne na miru. Nevim, jestli je i takovy zachranar, ale herec pro bondovky je vynikajici. V jinych filmech ho nemusim, ale tady opet zazaril. Zase je to to trochu nadneseny pribeh, ale nadherne bond girl a ten konec byl zajiavy(17.8.2006)

Jeden svět nestačí mi svého času opravdu ke štěstí nestačil, nicméně s odstupem času musím velice kladně hodnotit jiskrný duel Bonda a Elektry, který vrcholí skutečně drsnou ukázkou zásad agenta 007. Scénář je zpočátku trochu vratký, zmatený, hodně konverzační, ale jakmile se děj rozjede a do hry vstoupí třeba výtečný kaviárový magnát Žukovski Robbie Coltrana, je o zábavu postaráno. Hlavní zlodušský "konatel" má tentokrát překvapivě vyhublou tvář Roberta Carlyla a ve své podstatě se jedná o poměrně pohnutý osud, který až netypicky poutá pozornost a sympatie. Akční scény nejsou zase tak ujeté, story se drží při zemi a přebírá méně fantaskních elementů a Brosnan od Zlatého oka hodně přitvrdil v projevu, což je dobře. Sedí mu to. Judi Dench jako M se definitivně osvědčuje, ta chemie femininní šéfky šlapek parádně a nový "Q" (vlastně R) John Cleese je také více než slibný. Navíc titulní píseň GARBAGE je opravdu skvělá! Sesumírováno a postaveno do kontextu: zřejmě opravdu nejlepší brosnanovka. Edit 2012: Aptedova režie je strašně profesorská a nudná - sice přehledná, ale ty pomalé a táhlé jízdy kamerou i používání schématu záběr x protizáběr ve frenetické akci prozrazují režiséra staré školy. Navíc scénář táhnoucí Bonda k melodramatu obsahuje nadměrné množství patetické vaty. Trochu mě zpětně mrzí, že M, která se původně profilovala jako řízná a nemilosrdná velitelka se tu mění v trochu legrační babičku bez ostruh. Jsou tu zajímavé pokusy experimentovat s propojením bondovské náchylnosti k ženám a hlavního padoucha, jenže to při troše šťouravosti smrdí místy hodně špatným divadlem. Chtě nechtě se tak po letech znovu vracím k prvotnímu dojmu z kina. V kontextu brosnanovek to není nejslabší počin, ale titul nejsilnější patří o jeden film dopředu. Tenhle nestačí.(21.6.2005)

Bondovky jsou sice klasický žánr, ale mě teda vůbec neberou. Nebýt bondgirls a technických udělátek, tak je to jen trapnej příběh o tom, jak po stopadesátéšesté zachrání hodný sexy Američan celý širý svět před zlým Rusem / teroristou / grázlem.(5.4.2004)

Opět skvělá "brosnanovka".(19.4.2005)

V zásadě nemám co bych nějak výrazně kritizovala. Snad jen ten zdejší obsah distributora, kde je uveden spoiler jako kráva. Bondovka to byla ale bezvýhradně nápaditá, akční a udržela si mou pozornost bez toho, aby mé myšlenky vandrovaly jinam. Je fajn si v televizi užít film bez reklam, když ho dává čétédvojka. Velmi příjemným se mi jevilo obsazení zdejšího polykače kaviáru, britského herce Robbieho Coltrana, který by svým čaganem dokázal sestřelit i šišku z vrcholku vzrostlého smrku. A hlavně mi tvůrci udělali radost obsazením francouzské herečky Sophie Marceau do role ropné magnátky. Ona je pro mě ta pravá Bondgirl. Zmiňovaná Denise určitě ne, i když hezká je, ale prý není na chlapy.(24.5.2015)

• - Predtitulková sekvencia trvá 14 minút a je tak najdlhšia v celej sérii. Jej nakrútenie stálo 8 miliónov dolárov, čo je približne pätnástina rozpočtu filmu (a zároveň rozpočet prvých štyroch bondoviek dohromady). (ash99)

• - Po výbuchu ponorky se James Bond (Pierce Brosnan) a Bondgirl (Sophie Marceau) vynoří na hladinu, avšak hladina je nelogicky klidná a nezčeřená. (CrownThomas)

• - Tento film byl posledním filmem, v němž se v roli zbrojíře Q objevil osmapadesátiletý Desmond Llewelyn, který nedlouho po jeho dokončení zahynul při autonehodě. (Zdroj: ČSFD.cz)