Jeden svět nestačí

The World Is Not Enough

Jeden svet nestačí

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller

Velká Británie / USA, 1999, 128 min

Bondovky jsou sice klasický žánr, ale mě teda vůbec neberou. Nebýt bondgirls a technických udělátek, tak je to jen trapnej příběh o tom, jak po stopadesátéšesté zachrání hodný sexy Američan celý širý svět před zlým Rusem / teroristou / grázlem.(5.4.2004)

rozpočet : $135 million tržby celosvetovo : $361,832,400(18.5.2007)

„Mohla som ti dať celý svet." – „Jeden svet nestačí.“ Asi moja najobľúbenejšia bondovka. Kým ZLATÉ OKO (80%) bolo „obyčajným“ ale výborným akčným filmom, ale nie ktovieako zaujímavou bondovkou, a kým ZAJTRAJŠOK NIKDY NEZOMIERA (60%) nudil a kým DNES NEUMIERAJ (80%) bol čudným hybridom, JEDEN SVET NESTAČÍ je kryštalickou esenciou starosvetských bondoviek. Od skvele vyladeného Piercea Brosnana cez zdatného gaunera (Robert Carlyle z TRAINSPOTTINGU ako zloduch, necítiaci bolesť) až po výrazné akčné scény (lyže, cirkulárka), stroje všetkého druhu (vrátane ponorky) a perfektný dámsky kasting (Sophieu Marceauová, Denise Richardsová). Nemôžu chýbať tradičné bondovské figúrky Q (posledná rola Desmonda Llewelyna), M (Judi Denchová) a Zukovski (Robbie Coltraine sa mihol už ZLATÝM OKOM). Presne namiešaný kokteil akcie, humoru a nefalšovaných emócií, vrátane revolučného (na bondovky) záverečného skoncovania s istou postavou. ktoré je hrozne kontroverzné a v podstate ho rozdýchavam už aspoň 10 rokov. Kino Považan 2000(22.12.2004)

Jeden svět nestačí mi svého času opravdu ke štěstí nestačil, nicméně s odstupem času musím velice kladně hodnotit jiskrný duel Bonda a Elektry, který vrcholí skutečně drsnou ukázkou zásad agenta 007. Scénář je zpočátku trochu vratký, zmatený, hodně konverzační, ale jakmile se děj rozjede a do hry vstoupí třeba výtečný kaviárový magnát Žukovski Robbie Coltrana, je o zábavu postaráno. Hlavní zlodušský "konatel" má tentokrát překvapivě vyhublou tvář Roberta Carlyla a ve své podstatě se jedná o poměrně pohnutý osud, který až netypicky poutá pozornost a sympatie. Akční scény nejsou zase tak ujeté, story se drží při zemi a přebírá méně fantaskních elementů a Brosnan od Zlatého oka hodně přitvrdil v projevu, což je dobře. Sedí mu to. Judi Dench jako M se definitivně osvědčuje, ta chemie femininní šéfky šlapek parádně a nový "Q" (vlastně R) John Cleese je také více než slibný. Navíc titulní píseň GARBAGE je opravdu skvělá! Sesumírováno a postaveno do kontextu: zřejmě opravdu nejlepší brosnanovka. Edit 2012: Aptedova režie je strašně profesorská a nudná - sice přehledná, ale ty pomalé a táhlé jízdy kamerou i používání schématu záběr x protizáběr ve frenetické akci prozrazují režiséra staré školy. Navíc scénář táhnoucí Bonda k melodramatu obsahuje nadměrné množství patetické vaty. Trochu mě zpětně mrzí, že M, která se původně profilovala jako řízná a nemilosrdná velitelka se tu mění v trochu legrační babičku bez ostruh. Jsou tu zajímavé pokusy experimentovat s propojením bondovské náchylnosti k ženám a hlavního padoucha, jenže to při troše šťouravosti smrdí místy hodně špatným divadlem. Chtě nechtě se tak po letech znovu vracím k prvotnímu dojmu z kina. V kontextu brosnanovek to není nejslabší počin, ale titul nejsilnější patří o jeden film dopředu. Tenhle nestačí.(21.6.2005)

• TeeAge

|| Scenár: Neal Purvis, Robert Wade, Bruce Feirstein | Hudba: David Arnold | Produkcia: Michel G. Wilson, Barbara Broccoli | Distribúcia: Metro-Goldwyn-Mayer | Štúdio: MGM | Rozpočet: 135 miliónov $ | Tržby: 361,832,400 $ ||(29.8.2011)